בניסיון אחרון למנוע את פיזור הכנסת, חברי הכנסת צבי האוזר ויועז הנדל פנו אמש (ראשון) לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקשו את תמיכת הליכוד בקידום החוק לדחיית תקציב המדינה, עד קריאה שנייה ושלישית. ראש הממשלה נתניהו נענה לבקשה ויאפשר את העברתו של החוק בקריאה טרומית ביום רביעי. המשמעות: נתניהו שומר את האפשרות לדחיית משבר התקציב בחודשיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

היום אמורה לעלות להצבעה בוועדת הכנסת ההצעה של האוזר והנדל לדחיית תאריך היעד לאישור התקציב בחודשיים. צעד זה, הסבירו השניים, יאפשר לליכוד ולכחול לבן את הזמן, במקביל לקידום החוק, להגיע לפתרון כולל של כל המחלוקות ביניהם כדי להבטיח תפקוד שוטף של הממשלה ולמנוע בחירות. בעקבות הסכמת נתניהו, הצעת החוק תקבל פטור מחובת הנחה ותעלה ברביעי לקריאה טרומית במליאה. גם ש"ס הודיעה כי תתמוך בהצעת החוק.

צבי האוזר ויועז הנדל (צילום: נועם רבקין פלאש 90, פלאש/90 )
פנו לנתניהו. צבי האוזר ויועז הנדל | צילום: נועם רבקין פלאש 90, פלאש/90

מאחר שנתניהו תומך בינתיים בקידום החוק רק בשלבים הראשונים, עדיין לא ברור אם זהו רק שלב במשחק ההאשמות או צעד שעשוי להוביל לדחיית הבחירות בכמה שבועות או חודשים.

גורם בכיר בליכוד התייחס לתמיכת נתניהו בקידום החוק שידחה את תקציב המדינה ומסר: "כפי שהבטיח, ראש הממשלה עושה הכל כדי להימנע מבחירות ולהגיע לפתרון שיאפשר את המשך עבודת הממשלה ולקבל את ההחלטות הדרושות למאבק בקורונה ובראשן העברת תקציב של מיליארדים כסיוע לאזרחי ישראל".

בנימין נתניהו כנסת (צילום: יונתן זינדל פלאש 90, פלאש/90 )
מצמוץ או משחק האשמות? נתניהו | צילום: יונתן זינדל פלאש 90, פלאש/90

"הליכוד מאמין בתקציב חד-שנתי מיידי כדי לסייע לאזרחים ולעסקים לצאת מהמשבר", הוסיף הגורם הבכיר. "הסכמנו להיעתר לבקשת סיעת 'דרך ארץ' כדי לתת צ'אנס אחרון לפשרה. זה לא הזמן לפוליטיקה, זה הזמן לאחדות ולהילחם בקורונה וזה מה שראש הממשלה עושה".

"אנחנו מצפים מכחול לבן להתמקד בעיקר - מלחמה בקורונה והעברת הכספים והמענקים לאזרחי ישראל - ולהימנע מגרירת מדינת ישראל לבחירות מיותרות", הדגיש הגורם הבכיר. "ראש הממשלה ימשיך לפעול בכל החזיתות ומצפה מכל סיעות הבית להתגייס למאבק בקורונה ולא לזרוק הערות מהיציע. זה המאבק של כולנו וזה מה שאזרחי ישראל מצפים מאיתנו לעשות בעת הזאת".

בכחול לבן בירכו על היענות נתניהו לבקשת האוזר והנדל: "כחול לבן מברכת את הליכוד על היענותו לשמירה על יציבותה הפוליטית והציבורית בישראל. כחול לבן תעשה כל שביכולתה כדי למנוע בחירות איומות מאזרחי ישראל בעיצומו של אחד המשברים החמורים בתולדות המדינה. נתמוך בתיקון החוק הקיים, בדרך שתאפשר תקציב לשיקום כלכלת ישראל. לאזרחי מדינת ישראל מגיע את הודאות והיציבות הטובה ביותר בעת הזו ולכך נמשיך לפעול".

הנשק האחרון למניעת בחירות

הערב דווח במהדורה המרכזית על ה"נשק"  של כחול לבן למניעת בחירות - העברת החוק לדחיית אישור התקציב בחודשיים. לפי הדיווח, לנתניהו אין רוב לסכל את ההצבעה וייתכן שיהיה לה רוב בכנסת. עוד דווח כי בימים הקרובים צפויה כחול לבן ליזום מהלך מקביל מתוך הנחה שנתניהו יתקשה לסרב לדחיית מועד אישור התקציב. שעתיים לאחר הדיווח, נודע כי נתניהו נענה לבקשת האוזר והנדל, ויתמוך בהצעה בקריאה טרומית.

בני גנץ (צילום: Tomer NeubergFlash90)
הנשק האחרון של גנץ. ארכיון | צילום: Tomer NeubergFlash90

במקביל, עלתה בסביבת שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ האפשרות לגייס את תמיכת האופוזיציה בחוק לדחיית מועד אישור התקציב בתמורה לתמיכה בחקיקה נגד המשך כהונת נתניהו. גם הצעה זו נקלעה למבוי סתום מכיוון שהאוזר והנדל מתנגדים לחוקים הפרסונליים נגד ראש הממשלה.

מלבד זאת, בראשות הכנסת עומד איש ליכוד ובראשות ועדת חוקה עומד נציג של בלוק הימין. המשמעות היא שגם אם ההצעה תאושר בקריאה טרומית, היא תיקבר ולכן ההערכה היא שאין כל היתכנות לחקיקה נגד המשך כהונת נתניהו בכנסת הנוכחית.

בנימין נתניהו יעקב ליצמן (צילום: רויטרס, רויטרס_)
"אם תלך לבחירות איננו מחויבים לך". ליצמן ונתניהו | צילום: רויטרס, רויטרס_

בינתיים, גם במפלגות אחרות מתחילים להיערך למערכת בחירות רביעית. במטרה למנוע מאבק ראש בראש של יאיר לפיד ונתניהו, יו"ר ימינה נפתלי בנט החליט שאם יהיו בחירות הוא יכריז על עצמו הפעם כמועמד לראשות הממשלה. בנט סירב להתייחס לדיווח ומסר: "בחירות זה אסון למובטלים ואלפי עסקים. אני קורא לנתניהו ולגנץ לגבש תקציב".

המסר של החרדים לנתניהו וגנץ

גם החרדים, שמאוד לא רוצים בחירות, מאיימים על נתניהו - אבל באקדח ריק מכדורים. בכירים ביהדות התורה מעבירים לנתניהו מסר שלפיו "בחירות עכשיו משמעותן פירוק הבלוק והנאמנות שלנו אליך". עם זאת, ההערכה היא שבשלב זה אין להם אלטרנטיבה זולת הברית עם נתניהו. יו"ר ש"ס אריה דרעי, מנגד, ממקד את הלחץ בגנץ ואומר לו: "אתה היחיד שיכול למנוע בחירות. נתניהו רוצה בחירות ואתה צריך להתפשר כדי לא לתת לו את העילה".

ככלל, נתניהו מעדיף ללכת לבחירות כשהקואליציה הבאה שלו סגורה, אך נכון לרגע זה הבלוק שלו מפורק: בנט נותר בחוץ ואם החרדים ימרדו הדבר עלול לפתוח מבחינתו אפשרות דחוקה לשליפת קלפים אחרים בימין כמו פוטש בליכוד או הישג לבנט. עם זאת, בשלב זה נראה שאם נתניהו ינסה לגבש ממשלה קצרה, החרדים ימנעו בחירות ולא יקיימו את הערבות שלהם כלפי גנץ.