לפני זמן קצר הודיע יו"ר הכנסת בני גנץ רשמית שהממשלה תושבע ביום חמישי הקרוב, בשעה אחת בצהריים. בתוך כך, סבב הפגישות של חברי הליכוד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להמשיך היום (שני), בניסיון לחלק את התיקים שנותרו למפלגתו לקראת ההשבעה. נתניהו ככל הנראה מחכה לגלעד ארדן וליולי אדלשטיין, שתשובותיהם ישפיעו ישירות על חלוקת התיקים הכללית. לשניים הוצעו תיקי התחבורה והחינוך, אך המינויים הותנו בהישארותה של ימינה באופוזיציה, מה שמקשה על הח"כים לקבל את ההצעות בלב שלם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ארדן קיבל אתמול שלוש אפשרויות – התחבורה, החינוך או שגרירות בכירה באו"ם או בוושינגטון. ההעדפה הברורה שלו היא לתיק התחבורה, אך הוא לא ירצה להסתכן בכך שימינה ייכנסו לממשלה והוא ייוותר עם תיק אחר, בינוני ומטה. אדלשטיין, שלו הוצע תיק החינוך, נמצא בבעיה דומה והוא איים שיכהן כח"כ מן המניין אם לא יישאר יו"ר הכנסת.

 אדלשטיין וארדן נפגשים לתאם עמדות
לא מרוצים מההצעות שקיבלו. ארדן ואדלשטיין

מירי רגב מנהלת מאבק על תפקיד השרה לביטחון פנים והיא כבר שידרה איום לפיו אם לא תקבל את המינוי היא תכהן כח"כית מן המניין. עם זאת, היא ככל הנראה תהיה מוכנה לקבל גם תפקידים בכירים אחרים, כמו התחבורה או החינוך. אמיר אוחנה נלחם על אותם תפקידים, אך כאמור החינוך והתחבורה הוצעו כבר לארדן ולאדלשטיין.

לכן, אם ארדן יודיע שהוא בוחר בשגרירות  - תיפתר המצוקה בליכוד: שלושת התיקים – חינוך, בטחון פנים ותחבורה – יתחלקו בין שלושה ח"כים – אדלשטיין, רגב ואוחנה. זאת בתנאי שימינה יישארו בחוץ, הערכה סבירה ביותר בהינתן שנתניהו ככל הנראה לא יציע לבנט את משרד הבריאות. ראש הממשלה בטוח שהמגפה הולכת לגל נוסף והוא מעדיף שר שיוכל לשלוט עליו על פני שר לעומתי בראש המשרד.

אמיר אוחנה
אוחנה יילחם על חינוך, ביטחון פנים או תחבורה | צילום: Olivier FitoussiFlash90

שאר השרים יילחמו היום על המקום שלהם: השרים ציפי חוטובלי ואופיר אקוניס יילחמו להישאר בממשלה או לקבל מינוי לשגרירות בכירה; אבי דיכטר ואלי כהן יגיעו גם הם לראש הממשלה בניסיון להשיג משרת שר; דודי אמסלם וניר ברקת יתאמצו להגיע לתפקיד מרכזי ולא להידחק למשרד חסר משמעות; במקביל יתקיים קרב על הוועדות המשמעותיות בכנסת – ועדת חוק, חוקה ומשפט וועדת העבודה והרווחה שתלך ככל הנראה לחיים כץ.