פרסום ראשון: ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן נפגשו היום (ראשון) ודנו בתפקיד שיקבל ארדן בממשלה הבאה. בין ההצעות שהוצגו לשר היו תיק החינוך, תיק התחבורה ותפקיד שגריר ישראל באו"ם. לאחר מכן נפגש נתניהו גם עם יו"ר הכנסת לשעבר - יולי אדלשטיין. הממשלה ה-35 תושבע ביום רביעי הקרוב, ומחר צפוי נתניהו להיפגש עם שורת חברי כנסת ושרים נוספים בליכוד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האפשרות הסבירה מבין השלוש היא שארדן יחליף את בצלאל סמוטריץ' במשרד התחבורה. תיק החינוך יהיה פנוי רק אם מפלגת ימינה אכן תממש את איומיה ותישאר מחוץ לממשלה, והסיכוי שארדן יישלח לארה"ב הוא נמוך במיוחד. לצד כל זאת, גם תיק הבריאות עדיין לא מאויש וייתכן כי יתגלגל בסופו של דבר לידיו.

אפשר להעריך כי הפגישה החיובית מעידה על רצונו של נתניהו לפרק כיסי ההתנגדות בתוך מפלגתו. אפשר לזהות ארבעה כאלה, שחבירה שלהם יחדיו תהיה אתגר קשה, במיוחד אם ימינה תישאר מחוץ לממשלה: סער, אדלשטיין, ארדן וברקת. ברקת אומנם לא צפוי לקבל את תיק האוצר שהובטח לו לפני כמה חודשים, אולם צפוי להתרצות בקבלת תפקיד שר זוטר.

סמוטריץ' ובנט, ארכיון
יישארו מחוץ לממשלה? סמוטריץ' ובנט | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בניגוד להודעה המשותפת בסיום הפגישה, בתום הפגישה עם אדלשטיין לא יצאה הודעה חיובית משותפת. במהלך הפגישה אדלשטיין דרש מנתניהו להסיר את הווטו של כחול לבן מעל המינוי שלו ליו"ר הכנסת. אדלשטיין אמר לנתניהו שהוא יהיה יו"ר הכנסת - או חבר כנסת מן המניין. נתניהו ככל הנראה מנסה לאותת שהוא ינסה לפרק את כיסי ההתנגדות שיש לו, אך ברור לו שלא כל חברי הכנסת מהליכוד יהיו מרוצים ועליו יהיה להחליט.

הבוקר הודיעה ימינה שהחליטה לא להצטרף לממשלה המתגבשת. "החלטנו לשרת את הציבור באופוזיציה בקדנציה הקרובה ולהילחם משם למען המחנה הלאומי". מסרו בהודעה. זאת, הסבירו, בשל "הרכב הממשלה ומדיניותה המסתמנת כממשלת שמאל בראשות נתניהו, ולאור הזלזול הבוטה של ראש הממשלה כלפי ימינה וציבור בוחריה".

עוד ציינו בימינה כי קדמו להחלטה "ניסיונות חוזרים ונשנים למצות את המו"מ הקואליציוני עם הליכוד וראש הממשלה נתניהו, שבחר לפרק את גוש הימין ואת השותפות עם ימינה". אם אכן המפלגה תעמוד במילתה, זו תהיה הפעם הראשונה עבור כל ששת חברי ימינה שבה יכהנו באופוזיציה. בליכוד קראו לבנט ולשותפיו "להתעשת".