בעקבות חשיפת N12, לפיה שר הבריאות יעקב ליצמן הפר את ההנחיות של משרדו לפני שנדבק בקורונה - היום (שישי) תוקפים אותו מכל עבר. אפילו בחסידות גור הרוחות סוערות, ואמנם יש כאלו שתומכים בו אך אחרים מעלים טענות חמורות מאוד כלפי השר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"האדמו"ר מגור, שהוא היפוכונדר, לא יסלח לליצמן על ששיקר על בריאותו ובעקיפין היה עלול להדביקו", טען אחד מחסידי גור בשיחה עם N12. "אם זה נכון - ליצמן הפך לנטל כבד על גור". חסיד אחר השתמש אפילו במילים קשות יותר: "ליצמן עשה לנו פיגוע שייקח לנו הרבה זמן להשתקם ממנו".

גורם נוסף בחסידות גור אמר על החשיפה: "הלם מוחלט. כולם יודעים שהאדמו"ר מגור הורה מהרגע הראשון לשמור באופן מוחלט על הנחיות משרד הבריאות, ללא קשר להיותו של שר הבריאות נציגו בכנסת. הפרת ההנחיות גורמת לחילול השם ואם זה נכון - חסידות גור מתנערת מזה מכל וכל".

יאיר לפיד (צילום: גיל יערי, פלאש/90 )
ליצמן נגד לפיד: "אנטישמיות" | צילום: גיל יערי, פלאש/90

חסידת גור תושבת ירושלים סיפרה בשיחה עם N12: "חד משמעית יש כעס בחסידות על ליצמן, כעס שמעורבת בו אכזבה. אנשים מתוסכלים, מאוכזבים ומבואסים וגם מאוד דואגים לבריאותו. עצוב לי על כך שכל מה שעבדנו במשך שנים, להעלים את השנאה לחברה החרדית, מתנדף. חסידות גור הייתה מהראשונות לאמץ את ההנחיות ואין לי ספק שליצמן מצטער צער עמוק, אבל הוא עשה זאת בתום לב. הפערים בין האיש המקצועי שהוא כשר בריאות לבין החסיד שהוא שחשובה לו תפילה במניין - יצרו התנגשות".

חסיד גור נוסף תיאר את הדעות החלוקות בחסידות: "אלו שפחות חשופים לטכנולוגיה ולתקשורת לא מאמינים שזה קרה - איך ייתכן שהוא לא שמע בקול הרב, לא מאמינים שהוא התפלל במקום סגור כאשר היה אסור. החסידים היותר 'מודרנים' מאוד כועסים על ליצמן, חושבים שהוא חסר אחריות ומהווה דוגמה רעה".

מנכ"ל משרד הבריאות: "האשמות לא יקדמו אותנו"

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הגיב לראשונה בריאיון ב"אולפן שישי", לחשיפה על הפרת ההנחיות של מי שעומד בראש משרדו – שר הבריאות יעקב ליצמן. "אני שוחחתי עם השר ליצמן והוא אמר לי שלא הפר את החובות של משרד הבריאות וכשהוא היה בתפילה זה היה לפני שהייתה חובה להפסיק את המניינים ואני מניח שזה המצב".

"תראה בוא נסתכל על הדברים כמו שהם", המשיך בר סימן טוב. "השר ליצמן היה הראשון שאמר שצריך לסגור את השמיים מסין וממדינות אחרות, אח"כ הוא חתם על הצו לסגור את הישיבות והכוללים את התלמודי התורה והיה שותף להחלטות מאוד קשות כמו סגירת בתי כנסת וביטול טקסים דתיים אחרים. אנחנו במצב שבו אנו צריכים להושיט יד לחברה החרדית. לעשות עכשיו חשבונות או האשמות לא יקדם אותנו".

בסביבת השר תוקפים את לפיד

עם זאת, בסביבת שר הבריאות לא נשארים חייבים ותוקפים חזרה. בנוגע לשאלת איכון הטלפונים אומרים שם על חבר הכנסת יאר לפיד: "אמש תוך דקות ביצע ח"כ יאיר לפיד עליהום תקשורתי על ליצמן, בעודו מחלים בביתו מקורונה, וקבע כי יש לפטרו וכי 'אין לו תוקף מוסרי לנהל את המשבר'. לא חלפה יממה, מתברר כי ליצמן לא רק שלא סירב לאיכון, אלא הסיר את חסינותו לשם כך והכי חשוב, התברר, כי התפילה לא הייתה בניגוד להנחיות משרד הבריאות באותו יום שבת".

פרופיל: האדמו"ר מגור (צילום: פלאש 90, חדשות)
האדמו"ר מגור שאסר על הפרת ההנחיות | צילום: פלאש 90, חדשות

"והנה כעת נחשף תיעוד, כיצד נציג יש עתיד של לפיד, יו"ר וועדת הקורונה ח"כ עופר שלח, מפר הוראות משרד הבריאות ומתנייד לצורכי יח"צ עם 3 אנשים ברכב תוך סכנה לבריאותם. מצופה מלפיד, לדרוש כי שלח יפוטר לאלתר מתפקידו. אם לא ייעשה כן, יתברר שגל ההכפשות על ליצמן - מקורן בפוליטיקה זולה ואנטישמית במסווה דאגה לציבור".

אמש נחשף כי השר ליצמן השתתף בתפילה בשבת האחרונה בביתו של חסיד גור, בניגוד להוראות משרדו, כך לפי עדות של מארח התפילה. מלבד זאת, עשרות מתפללים נצפו בימים האחרונים בבית הכנסת הסמוך לביתו של השר וכמה מהמתפללים העידו שליצמן הגיע לשם. בסביבת שר הבריאות מכחישים בתוקף את הטענות.