חשיפת N12: האם השר ליצמן הפר את התקנות שיצאו מהמשרד שהוא עומד בראשו? ליצמן השתתף בתפילה בשבת האחרונה בביתו של חסיד גור, כך לפי עדות של מארח התפילה. מלבד זאת, עשרות מתפללים נצפו בימים האחרונים, כולל הבוקר (חמישי), בבית כנסת "בית ישראל" בירושלים, הסמוך לביתו של שר הבריאות. כמה מהמתפללים העידו: "ליצמן היה בבית הכנסת ביום שני האחרון והשתתף בתפילה בבית פרטי בשבת". יצוין כי לפי העדויות אירועי התפילה התקיימו ימים לאחר שמשרד הבריאות אסר על תפילות במקומות סגורים ובבתי כנסת. בסביבת שר הבריאות מכחישים בתוקף את הטענות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשבת האחרונה התקיימה תפילה בביתו של חסיד גור בה השתתף שר הבריאות ליצמן. בשיחה עם החסיד שאירח את השר נאמר: "מלבד השר ליצמן היו באירוע חסידי גור נוספים. אנחנו מאוד הקפדנו בזמן התפילה לא להתקרב אחד לשני. סך הכל ארכה התפילה כשעה וחצי".

לפי עדות אחרת, ליצמן נצפה מתפלל בית כנסת ימים לאחר מתן ההנחיות שאוסרות על כך. תושב השכונה ששוחח עם N12 סיפר: "אבא שלי מתפלל יום-יום בבית הכנסת 'בית ישראל' בשכונת עזרת תורה, וסיפר לי שביום שני האחרון הוא התפלל יחד עם ליצמן. בהמשך השבוע הם לא נפגשו, יכול להיות שבשלב זה ליצמן התחיל לחשוש שהוא בעצמו חולה קורונה והפסיק להתפלל".

תושב השכונה המשיך: "בימים בהם היה בתפילה - מאוד יכול להיות שהוא נדבק שם בנגיף ויכול מאוד להיות שהוא הדביק שם אחרים. אני מניח שכשר הבריאות הוא לא יספר בחקירה שהוא היה שם, מה שמעלה סיכון גדול. יש אנשים שלא יודעים שהם צריכים להיות בבידוד ואם הם באו איתו במגע הם יעבירו את זה הלאה והלאה והנה לנו תחילה של קטסטרופה בשכונות החרדיות בירושלים".

מתפללים נוספים שעימם שוחחנו סיפרו כי בית הכנסת הקבוע של ליצמן הוא זה של חסידות גור אלא שבעקבות סגירת בית הכנסת, בימים האחרונים הגיע להתפלל ב"בית ישראל" בית כנסת שנמצא מטרים ספורים מביתו.

ביום שלישי האחרון כ-40 מתפללים הגיעו לבית הכנסת לתפילת שחרית בשעת "הנץ החמה". כפי שניתן לראות בתיעוד, באותו יום הם התפללו כשאורות בית הכנסת דולקים. יום לאחר מכן, שבו עשרות המתפללים בשנית אלא שהפעם, ככל הנראה בעקבות התגברות פעולות האכיפה מצד המשטרה, הם החליטו להתפלל בחשכה כמעט מוחלטת. וילונות בית הכנסת הוגפו והאורות לא נדלקו, מלבד אור פנס בודד.

בליל יום שלישי, 24 במרץ, אושרו בממשלה הנחיות חדשות למניעת התפשטות הנגיף הכוללות איסור גורף על קיום תפילה ציבורית במבנים סגורים וקובעות כי ניתן לכנס מניין של עשרה מתפללים - רק בשטח פתוח. בעקבות כך, פרסמו גם הרבנים הראשיים לישראל קריאה שהצטרפה להנחיות משרד הבריאות ואסרה על קיום תפילות בבתי כנסת. על פי העדויות, ליצמן נצפה מתפלל בבית הכנסת יותר משבוע לאחר מתן הנחיה זו.

בערב יום שני האחרון (30 במרץ) פרסם משרד הבריאות הנחיות מחמירות אף יותר ובהם אסר על קיום תפילה במניין גם בשטח פתוח, למעט בהלוויות. גדולי הרבנים במגזר החרדי הצטרפו לקריאה זו, בהם גם נשיא מועצת גדולי התורה של 'דגל התורה' הרב גרשון אדלשטיין שאמר לאחר מתן ההנחיה: "תפילה במניין היא חטא".

הלילה נפטר בבית החולים 'שערי צדק' חולה קורונה שגר בבניין הסמוך לשר הבריאות. על לוח המודעות של בית הכנסת נתלתה מודעת האבל שלו. הבוקר הגיעה ניידת משטרה ממחוז ירושלים וכרזה למתפללים: "אתם מפרים כרגע את צו בריאות העם, נא להתפזר ולא להתפלל פה יותר". המתפללים עזבו את בית הכנסת אך העתיקו את התפילה למבנה סמוך ולאחר מכן חזרו אליו. לאחר שעה חזר שוב הצוות המשטרתי והורה להם בשנית לעזוב את המקום.

מלשכתו של שר הבריאות יעקב ליצמן נמסר בתגובה: "מדובר בהכפשות שווא שאין להן בסיס עובדתי. מתוך אחריות לאומית הקפיד שר הבריאות ליצמן על כל הנחיות משרד הבריאות, ביטל את כל לוחות הזמנים ושיגרת יומו לאורך כל התקופה וסירב לפגוש אנשים שלא לצורך פעילות משרד הבריאות במצב החירום. יש לדחות את הניסיונות לערב לחצים פוליטיים בזמן חירום לאומי ועולמי, במטרה להשפיע על המו”מ הפוליטי שמתנהל במקביל. יודגש, כל הוראות משרד הבריאות נשמרו על ידי השר, בתפילות, בפעילות השוטפת בחמ”ל הארצי ובלשכתו".

"חברת החדשות הישראלית מבהירה כי לא נפל כל פגם בשיחה שנשמעה בכתבה עם מארח התפילה, אשר בוצעה במסגרת תחקיר עיתונאי ובשים לב לאינטרס הציבורי הגדול בפרסום הכתבה דלעיל. כחלק מאותו תחקיר, מארח התפילה לא ידע שהוא משוחח עם כתבת הבריאות של אתר N12 ונאמר לו שהוא משיב לשאלות 'מי שעובדת עם משרד הבריאות'. עוד לטענת מארח התפילה, התפילה התקיימה באופן שששת האנשים שלא היו תושבי הבית התפללו במרפסת הבית הפתוחה, ותפילה באופן זה עמדה בהוראות תקנות הקורונה שחלו באותה העת".