עוד יום, עוד משבר בקואליציה: בליכוד מעכבים את העברת החוק הנורווגי, החוק שצפוי להכניס לכנסת ח"כים נוספים מכחול לבן - זאת בעקבות הסיור שערך אמש גנץ במשרד המשפטים וההתבטאויות האחרונות של חברי כחול לבן נגד נתניהו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

אלא שבליכוד מכחישים כי מקור המתיחות הוא ביקורו של גנץ במשרד: "אין שום קשר לביקור של גנץ במשרד המשפטים", נמסר מהליכוד, "מתנהל שיח בין הליכוד לבין כחול לבן על הבנות במספר נושאים". 

גורם נוסף שמלבה מתח בממשלה הוא דרישת נתניהו שחשפנו אמש במהדורה המרכזית להאריך את התקופה בה פסילת ההסכם בבג"ץ עלולה להוביל אוטומטית לבחירות.  

במסגרת ההסכם הקואליציוני שעליו חתמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומחליפו העתידי בני גנץ נקבע כי "פיזור הכנסת במהלך השנה וחצי הראשונות יביא לכניסה לתפקיד של ראש הממשלה החלופי, שיכהן בתקופת ממשלת המעבר". כלומר, אם בג"ץ יחליט להתערב בהסכם ויביא בכך לפירוק הממשלה - השרביט יעבור לידיו של גנץ. אמש (ראשון), כאמור, חשפנו במהדורה המרכזית כי נתניהו מבקש לפתוח את ההסכם – ולקבוע שהוא ימשיך לכהן בתפקיד גם אם בג"ץ יחליט לפסול את ההסדר. 

בנימין נתניהו בני גנץ ממשלה
רק חודש חלף מההשבעה. הממשלה ה-35 תשרוד? | צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

מקומו של נתניהו על כיסא ראש הממשלה מובטח למעשה בששת החודשים הראשונים, המוגדרים בהסכם הקואליציוני כ"תקופת חירום", אולם הדרישה החדשה מגיעה כעת על רקע החשש שבג"ץ יחליט להתערב בהסכם אחרי תקופה זו, ובכך יעניק את המושכות לראש הממשלה החליפי. נוסף על כך, בליכוד דורשים מכחול לבן לאשר כבר עכשיו בחוק את הארכת משך כהונת הממשלה - משלוש שנים לארבע. זאת, מתוך מחשבה שהדבר עשוי להקטין את הסיכוי להתערבות של בג"ץ בהסכם. 

"נתניהו מנסה למצוא את התזמון והתירוץ לבחירות" 

בכירים בליכוד ששוחחו עם חדשות 12 בימים האחרונים טענו כי נתניהו אינו מתלהב, בלשון המעטה, מהתנהלותה של ממשלת האחדות עד כה. מעבר לחריקות בעבודה המשותפת, מטרידות את ראש הממשלה התבטאויות של שרים מכחול לבן נגדו - בהן אמירתה של השרה מירב כהן ב"אולפן שישי" על כך שמפלגתה לא מאמינה בנתניהו ולא מאמינה לו, והתייצבותו של השר ניסנקורן לצד מערכת המשפט והיועמ"ש בחדשות סוף השבוע.

לפי הסקרים האחרונים, מפלגת הליכוד הייתה זוכה ל-40 מנדטים לו היו מתקיימות היום בחירות, בעוד שכחול לבן מתרסקת ובעצם אין תחרות בתוך המערכת הפוליטית לנתניהו. כל זה מוביל את אותם בכירים להערכה הבאה: "החתונה בינינו לבין כחול לבן תיגמר הרבה יותר מהר ברבנות ממה שכולם חושבים. נתניהו מנסה למצוא את התזמון והתירוץ לפרוץ לבחירות. ייתכן שהתקציב הקרוב ייתן לו את ההזדמנות".