השר לביטחון הפנים גלעד ארדן נדרש להעביר רק שם של מועמד אחד לתפקיד מפכ"ל המשטרה - כך כתבו לו הערב (רביעי) יו"ר הוועדה למינוי תפקידים בכירים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג ופרופסור טליה איינהורן, חברת הוועדה. זאת, למרות בקשתו משלשום מיו"ר הוועדה שיאשר לו את כל המועמדים שלו, "בשל המצב הפוליטי הייחודי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בוועדה, כך נראה, לא התרצו מבקשתו של השר. "עמדתה העקרונית של הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים היא כי על פי לשונה, תכליתה והגיונה של החלטת הממשלה שבה נקבע מתווה פעולתה של הוועדה, על השר הנוגע בדבר להמליץ בפניה על מועמד אחד בלבד לתפקיד שבו מדובר", נכתב במכתב ששוגר לארדן.

"איננו רואים מקום לחזור על נימוקי הוועדה במכתבים האמורים, רק נציין כי בדיקה בו-זמנית של מספר מועמדים על ידי הוועדה שרק אחריה יקבע השר את המועמד שעליו ימליץ בפני הממשלה הופכת למעשה את הוועדה לגוף שממיין את המועמדים, שעה שעל פי התפיסה העומדת ביסוד החלטת הממשלה על הוועדה להתחיל לפעול רק לאחר שהשר הגיע לכלל דעה מי הוא המועמד שעליו הוא ממליץ", הוסיפו.

מוטי כהן
ממלא מקום המפכ"ל בשנה האחרונה, ניצב מוטי כהן | צילום: דוברות המשטרה

על נימוק בקשתו של השר מהוועדה שתאשר את מועמדותם של כל המועמדים בשל אותו מצב פוליטי ייחודי נכתב: "אין ספק כי המציאות שבה המדינה נתונה כעת, כאשר אנו מתקרבים למערכת בחירות שלישית בתוך שנה אחת, פוגעת קשות בתפקודן של כל המערכות מכל הבחינות. המדינה זקוקה למפכ"ל ונציב שב"ס במינוי קבוע ולא במילוי מקום, ושומה עלינו לעשות ככל שניתן כדי לקצר את התהליך שיביא לכך ... הדרך הראויה היא זו בה הלכה הוועדה עד כה במצוות הכללים, דהיינו כי על השר להגיש שמו של מועמד אחד בלבד לכל תפקיד".

רק שלשום פנה השר ארדן ליו"ר הוועדה, השופט (בדימוס) גולדברג, וביקש ממנו כי לאור הנסיבות המיוחדות הקיימות, יאשר לו להביא לבדיקת הוועדה את כל חמשת המועמדים לתפקידי מפכ"ל המשטרה ונציב בתי הסוהר. "כל המועמדים שבכוונתי להגיש לבדיקת הוועדה הם מועמדים ראויים ומתאימים בעיני לכהן בראשות הארגונים, ואיני מבקש או מצפה מהוועדה "לדרג" אותם או לבחור מתוכם", כתב השר. "מובן לי היטב כי ההחלטה על מי להמליץ בסופו של דבר לממשלה, מונחת על כתפי ועל כתפי בלבד".