בעקבות חשיפת חדשות 12: יועמ"ש הכנסת איל ינון הודיע היום (שני) כי יפסול את עצמו מדיוני החסינות המהותיים של נתניהו, מאחר שאשתו הייתה חלק מצוות הפרקליטות שאחראי על הגשת כתבי האישום נגד ראש הממשלה נתניהו. עם זאת, ינון הבהיר כי הוא אינו סבור שנפל פגם במעורבתו בדיון העקרוני על שאלת האפשרות לקיים דיוני חסינות בזמן בחירות, שכן היא אינה נוגעת לתיק עצמו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

טרם החלטתו של ינון, פורסם לראשונה בחדשות 12 כי הסכם ניגוד העניינים של אשת היועמ"ש לכנסת, שהעביר חוות דעת בנוגע לאפשרות לדון בחסינות של רה"מ נתניהו, חושף כי קיים חשד לניגוד עניינים מצידו. עו"ד עמית מררי עסקה בתיקי ראש הממשלה, ועל פי המסמך שהעבירה כבר ב-2017, בעלה הצהיר כי לא יעסוק בנושאים שנמצאים בתחום אחריותה. הבוקר יו"ר סיעת הליכוד מיקי זוהר, פנה אל היועמ"ש וטען שבשל ניגוד העניינים האמור עליו לפסול עצמו מעיסוק בנושא.

על פי הסכם ניגוד העניינים של עו"ד מררי,  איל ינון, היועמ"ש לכנסת ובעלה, חתם על מסמך שבו הוא מצהיר כי לא יעסוק בנושאים קרובים לחקירות שרעייתו מעורבת בהן. "בן זוגי משמש כיועץ המשפטי לכנסת", נכתב במסמך עליו חתומה מרר. "בהתאם להסדר למניעת ניגוד עניינים עליו חתום עורך הדין ינון, הוא לא יהיה מעורב בטיפול בעניינים המצויים בטיפולי".

עו"ד מרר, במסגרת תפקידה כמשנה ליועמ"ש הממשלה, היוותה חלק מצוות הפרקליטות שאחראי להגשת כתבי האישום נגד רה"מ נתניהו. היוע"מש לכנסת ינון צריך להכריע בתקופה זו את גורל ועדת הכנסת – הוועדה היחידה שתוכל לבטל את חסינותו של נתניהו בעת ממשלת המעבר. על כן ניתן לטעון שהסכם ניגוד העניינים מופר במצב זה.

עוד לפני פרסום המסמך שעליו חתומה מרר, העביר זוהר מכתב לינון ובו קבל על ניגוד העניינים ודרש ממנו להימנע מטיפול בעניינים הקשורים לראש הממשלה. "עולה חשד כבד לניגוד עניינים חמור ביותר בשבתך בעניינו של ראש הממשלה נתניהו", כתב זוהר. "לא ייתכן שיד אחת מחליטה על כתב אישום נגד ראש הממשלה, בעוד השנייה מסכלת את בקשתו לחסינות".

אם אכן מדובר בניגוד עניינים יצטרך ינון למשוך את חוות הדעת שכבר העביר בנושא. אתמול נדרש לעניין החסינות של נתניהו וקבע כי אין מניעה לדון בבקשה כבר בכנסת הנוכחית. עם זאת לא היועמ"ש אלא יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הוא שיצטרך להכריע בנושא. אדלשטיין ביקש מהיועמ"ש ינון חוות דעת בנוגע לסמכותו על עצם כינוס הוועדה המסדרת, שרק לאחר קבלתה יפרסם את החלטתו.