הכנסת ה-23 הושבעה - במתכונת שלא נראתה כמותה בתולדות המדינה: אחר הצהריים הושבעו 120 חברי הכנסת ה-23, שנבחרו לפני שבועיים בדיוק. בעקבות החשש להדבקה בנגיף הקורונה, הטקס התקיים במתכונת חריגה: הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין נשאו נאומים מול מליאה כמעט ריקה, נתניהו וגנץ נשבעו אמונים - והתבקשו לצאת מיד מהמליאה כדי לאפשר ליתר הח"כים להישבע אמונים, בקבוצות קטנות. 

יוצאים לדרך: אלו הח"כים שיושבעו

“אזרחי ישראל מותשים ממערכות בחירות שמחייבות אותנו לחדד את ההבדלים בינינו”, פתח הנשיא ריבלין את דבריו. "אנחנו מחכים ליומיום, לשגרה, שבהם נשוב לעסוק במכנה המשותף, בשותפות הגורל של כולנו שבאה לידי ביטוי בצורה ברורה כל כך גם במשבר הנוכחי. העם בישראל תמיד ידע להתווכח אבל הוא עייף ומודאג עכשיו. אנחנו זקוקים למנוחה, לריפוי"."לכן, מכובדיי, רק בקשה אחת לי אליכם: תנו לעם הזה ממשלה. אבינו שבשמיים, צור ישראל וגואלו, ברך את מדינת ישראל, ראשית צמיחת גאולתנו. הגן עליה באברת חסדך, ופרוש עליה סוכת שלומך, ושלח אורך ואמתך לראשיה, שריה ויועציה, ותקנם בעצה טובה מלפניך. חזק את ידי מגני ארץ קדשנו, והנחילם אלוהינו ישועה ועטרת ניצחון תעטרם, ונתת שלום בארץ, ושמחת עולם ליושביה".

משביעים את הכנסת (צילום: החדשות , החדשות 12)
השבעת הכנסת ה-23 - מול מליאה ריקה | צילום: החדשות , החדשות 12

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, פתח את דבריו עם התייחסות לסיטואציה החריגה של השבעת כנסת חדשה מול מליאה ריקה בשל משבר הקורונה: "אנחנו בעיצומו של משבר כלכלי ובריאותי בינלאומי, לכן החלטנו להשביע את הכנסת ה-23 בצורה שלא הייתה כמותה בתולדות מדינת ישראל ואני מקווה שגם לא תהיה". 

"אנחנו עורכים את ההשבעה תוך התחשבות מקסימלית בכל המלצות המומחים שלקחנו על עצמנו - ואני מבקש לקרוא מכאן לכל אזרחי ישראל שמרו על עצמכם, שמרו על ילדיכם, שמרו על ההורים. עקבו אחרי הנחיות משרד הבריאות ופעלו על פיהם. אני מבקש גם לשלוח איחולי החלמה מהירה לכל החולים. אנחנו תומכים בכם ומחזקים את ידיכם. כל עם ישראל מתפלל שבקרוב תרפאו רפואה שלמה". 

"אדוני הנשיא, מכובדי ראש הממשלה ח"כ בנימין נתניהו, ח"כ בני גנץ, אתם רואים לפניכם מליאה ריקה אבל היא לא ריקה, היא מלאה - נמצאים כאן מליוני אזרחי ישראל ומעיניהם ניבטת ציפייה אחת - להתעלות. הם מצפים מאיתנו להקים עכשיו ממשלת חירום לאומית, ממשלת חירום שהעם יוכל להקשיב לה ולסמוך עליה, ממשלה שתטפל בבעיות החמורות של משבר הקורונה, אבל לא רק בהן". 

ביבי השבעה בכנסת
נתניהו נשבע אמונים בין כיסאות ריקים

"עלינו להקים ממשלת חירום שתתחיל למלא את הבור העצום שנפער בשנה שלמה של חוסר אחריות פוליטית, בור שעשו יחד נבחרי ציבור מכל הקשת הפוליטית. אתם יודעים היטב שלא חיכיתי בסבלנות לקורונה, קראתי שוב ושוב לממשלת אחדות. בטקס ההשבעה הקודם הצעתי את לשכתי שנמצאת כמה מטרים מכאן כדי להגיע להסכמה רחבה. הלשכה עדיין פתוחה. אפשר לתקן את הבור הפוליטי עוד היום". 

לאחר הנאומים והשבעת נתניהו וגנץ, החלו 120 חברי הכנסת להיכנס למליאה בקבוצות של שלושה ח"כים בכל פעם - זאת בעקבות הנחיות משרד הבריאות למניעת התפשטות וירוס הקורונה. 

גנץ השבעה בכנסת
גנץ נשבע אמונים בין כיסאות ריקים

ביומיים האחרונים נערך חיטוי יסודי באולמות ובמסדרונות הכנסת, לקראת אירוע ההשבעה של חברי הכנסת שיתנהל היום באופן חסר תקדים. ברחבי הכנסת פוזרו בקבוקים עם חומרי חיטוי לטובת חברי הכנסת והמבקרים הספורים.  מזנון חברי הכנסת והאורחים הופרדו ונוצרו מתחמים כך שלא ישהו יותר מ-10 אנשים יחד בכל רגע נתון.

שעות לפני ההשבעה הטיל ריבלין על בני גנץ את הרכבת הממשלה, ושעון 28 הימים החל לתקתק. בכחול לבן דורשים כבר היום לבחור יו"ר כנסת חדש, אך אדלשטיין הצהיר כי לא ייתן יד להדחתו וציין כי אינו חייב לאפשר את ההצבעה עד שתושבע ממשלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות