28 הימים של גנץ להרכבת הממשלה מתחילים רשמית -"בחירות רביעיות אינן אפשריות": היום (שני) קיבל לידיו יו"ר כחול לבן את המנדט להרכבת הממשלה, לאחר הבחירות השלישיות שהתקיימו בתוך כשנה - ובתקווה למנוע בחירות רביעיות. נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין זימן את גנץ למשכן הנשיא, ומסר לו את כתב המינוי יחד עם הצהרה לתקשורת שבה הביע תקווה שיצליח במשימה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עם קבלת המנדט פתח גנץ בסבב שיחות עם ראשי המפלגות השונות - בהן עם יו"ר העבודה-גשר-מרצ עמיר פרץ ועם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, והשניים סיכמו להיפגש בקרוב עם גנץ. עם זאת, חברי בלוק הימין סירבו: גנץ שוחח עם יו"ר ש"ס אריה דרעי, עם יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן ועם יו"ר ימינה נפתלי בנט - כולם סירבו לדון עם יו"ר כחול לבן.

בכחול לבן מסרו כי בשיחה עם בנט, עדכן גנץ כי בכוונתו לפעול להקמת ממשלה רחבה ככל הניתן שתתמודד עם האתגרים המשמעותיים של מדינת ישראל בעת הזו. השר בנט מצדו קרא לו באותה שיחה להיכנס עוד היום לממשלת חירום לאומית בראשות נתניהו. בנט אמר לו שזה המהלך הדרוש כדי לצלוח את משבר הקורונה, ולאחר מכן תשוב המערכת הפוליטית אל המצב הנוכחי. עוד אמר בנט לגנץ שיהיה מוכן להיפגש עמו כל עוד מפלגתו תתנער מתמיכתה של הרשימה המשותפת תומכת המחבלים.

 "גודל השעה וגודל האתגרים לפנינו מחייבים להקים ממשלה"

ראשון היה לשאת דברים הנשיא ריבלין: "מכובדי, הרמטכ"ל לשעבר וחבר הכנסת בני גנץ, אזרחי ישראל. בתום ההתייעצויות שקיימתי עם הסיעות, הביעו שישים ואחד חברי כנסת תמיכה ברמטכ"ל לשעבר וחבר הכנסת, בני גנץ, כמי שתוטל עליו מלאכת הרכבת הממשלה. משכך, ועל פי סעיף 7 לחוק יסוד: הממשלה, הריני לתת בידיך את האפשרות להרכיב ממשלה".

"החוק נותן בידיך אדוני, עשרים ושמונה ימים, החל ממחר, למלאכת הרכבת הממשלה. זהו זמן קצר, ואולם בנסיבות הנוכחיות של עת חירום לאומית ובינלאומית, גם זה פרק זמן ארוך מדי. גודל השעה וגודלם של האתגרים שלפנינו, מחייבים להקים ממשלה בישראל, ממשלה לעם בישראל. אין במעמד זה היום כדי להוריד כהוא זה את האחריות המוטלת על הסיעות כולן לייצר את התנאים שבהם תוכל לקום ממשלה רחבה ככל הניתן בשעת המשבר הזאת", הוסיף הנשיא.

ייתכן שהקמת ממשלה בהקדם תהיה כרוכה בעיצוב הסדרי ביניים

הנשיא ריבלין

 

 

"כפי שכבר ציינתי", סיכם הנשיא את דבריו, "ייתכן שהקמת ממשלה בהקדם תהיה כרוכה בעיצוב הסדרי ביניים לחודשים הקרובים, אך אין לי ספק כי זה מה שהעם מצפה ממנהיגיו בשעה זאת. בחירות רביעיות אינן אפשריות והמפתחות להרכבת ממשלה בישראל נמצאים כרגע בידיך אדוני, וכן בידי כל נבחרי הציבור מכלל המפלגות. בשמו של העם היקר הזה היושב בציון ולטובתם של אזרחי ישראל כולם אני מאחל לך הצלחה".

"אעשה הכול להקים ממשלה בתוך ימים ספורים"

יו"ר כחול לבן הודה לנשיא על קבלת המנדט והעביר מסר לאזרחי ישראל בצל משבר הקורונה: "אזרחי ישראל, הימים האלו אינם ימים רגילים. התקופה שבה אנו נמצאים אינה דומה לשום תקופה אחרת. ישראל נמצאת בראשיתו של משבר עמוק: בשעה הזו יושבות עשרות אלפי משפחות ספונות בסבתיהן, באמהות ובאבות מוטרדים מאימת נגיף מסתורי, חלקם איבדו כבר את עבודתם ואת פרנסתם. סבים וסבתות מוצאים את עצמם בבידוד מרצון והבדידות שגם בימים רגילים אינה קלה הופכת בימים אלו לקשה שבעתיים. לצד אלו סגל רפואי שגבורתו ראויה להצדעה מצד כולנו. אלו הרופאים, האחיות והאחים, יהודים וערבים, כולם כאחד של כולנו".

 

גנץ הוסיף: "בימים שכאלו נדרשים מנהיגים לשים בצד כל שיקול אישי. אני נותן את מילתי - אעשה הכול כדי להקים בתוך ימים ספורים ככל שניתן ממשלה לאומית פטריוטית ורחבה ככל שרק יהיה אפשר, ממשלה שבה אני אייצג ואשרת את בוחרי כחול לבן, את בוחרי הליכוד, את בוחרי כלל המפלגות מימין ומשמאל, את כלל אזרחי ישראל. (ממשלה) שבה אני אגן על האינטרסים של מתיישבי יהודה ושומרון, של אזרחי ישראל הערבים, של תושבי הפריפריה ותושבי המרכז. הממשלה שאני אוביל תביא לריפוי המדינה מנגיף הקורונה ומנגיף השנאה הפילוג ... על נגיף השנאה והפילוג יכולים להתגבר רק מנהיגים שטובת המדינה והעם לנגד עיניהם - לפני טובתם עצמם. מאז שפרץ משבר הקורונה השתתקתי. סירבתי לדרישות לתקוף את ראש הממשלה ושריו כפי שהיו עושים אחרים במצבי. הציבור הישראלי מאס בדרך של שנאה פילוג וחוסר וודאות".

יו"ר כחול לבן אמר כי למרות התפשטות הקורונה, המשבר הכלכלי והשסע החברתי - המדינה והעם ידעו משברים גדולים יותר, והצהיר שאין סכנה למלחמת אחים: "ידענו משברים קיומיים. ידענו גם משברים זמניים. על כולם התגברנו יחד. ההיסטוריה היהודית והישראלית מלאה בדוגמאות שבהן איחדנו כוחות והוקענו מתוכנו את מי שניסה להרעיל את באר האחדות ושותפות הגורל של כל אזרחי ישראל. עם הקמת המדינה שמו אנשי המחתרות בצד את המחלוקות כדי להילחם שכם על שכם, וגם אחרי משבר אלטלנה בגין אמר 'לא תהיה מלחמת אחים בעוד האויב בשער', ואני אוסיף משלי - לא אתן שתהיה כאן מלחמת אחים לעולם".

"אני מודה לכל חברי הכנסת שהמליצו עליי, תהליך זה לווה בקריאות קשות ובניסיונות בלתי לגיטימיים של ראש הממשלה לחמוק ממשפט צדק תוך מתקפה על מערכות החוק. איש מאיתנו לא גדול מהעם הזה ואין בינינו אדם שגדול מהפרויקט היהודי והציוני ... ציונות אינה מתקיימת עם רודנות. ברוח ימים אלו אני מושיט את מרפקי לכול ראשי הסיעות והנבחרות בכנסת - ובהן גם לבנימין נתניהו, ואני קורא להם להניח את הנשק המילולי ההרסני ואת השנאה בצד ... אני תמיד רציתי אחדות שלא באה על חשבון ממלכתיות. הגיע השעה של ראשי המפלגות וגם של בנימין נתניהו - להחליט אם ללכת על הדרך הזו. הגיעה העת להניח בצד את החרמות ואת החרבות ולחבר מחדש את כל אזרחי ישראל. אנחנו ננצח את הקורונה נחצה את המשבר הזה וננצח את השנאה כי עוד לא אבדה תקוותינו", סיכם גנץ את דבריו.

אתמול אירח ריבלין את נציגי הסיעות שנבחרו לכנסת ה-23 - שתושבע היום, שעות לאחר שגנץ יקבל את המינוי. 61 ח"כים המליצו על גנץ (נציגי כחול לבן, העבודה-גשר-מרצ מלבד אורלי לוי, הרשימה המשותפת וישראל ביתנו) לעומת 58 לנתניהו. בעקבות ההמלצות, לריבלין למעשה לא נותר שיקול דעת, ועל כן הודיע כי יטיל על גנץ את המלאכה. לגנץ יינתנו החל ממחר 28 ימים לצורך הרכבת הממשלה, ואם ירצה - יוכל לבקש הארכה של 14 יום, וזאת הוא שהראשון לקבל את המנדט בכנסת הנוכחית. מדובר בפעם השנייה שבה גנץ ינסה להרכיב ממשלה: באוקטובר 2019 קיבל את המנדט לאחר שנתניהו נכשל בכך, אך לאחר פחות מחודש הודיע לריבלין כי גם הוא לא הצליח במשימה.

אמש אירח ריבלין את נתניהו וגנץ לפגישה משולשת, בניסיון למנוע בחירות רביעיות. בתום הפגישה פרסמו ראשי הליכוד וכחול לבן הודעה משותפת - שבה הודיעו על המשך המו"מ. ריבלין בירך את הנכונות של שני הצדדים להמשיך בהידברות. האווירה בפגישה הוגדרה "טובה". אחד מסלעי המחלוקת בפגישה: דרישת נתניהו שייפסקו ניסיונות החלפת יו"ר הכנסת. גנץ לא נענה לדרישה ומפלגתו דורשת להצביע כבר היום על יו"ר חדש. "הנשיא הדגיש בפני השניים כי יש להמשיך ולהעמיק את ערוץ הקשר הישיר ביניהם ובין צוותי המו"מ של כחול לבן והליכוד וברך על הנכונות לכך בשני הצדדים", נמסר אמש מבית הנשיא. "בתום הפגישה סיכמו הצדדים כי צוותי המו"מ של שתי המפלגות ימשיכו בשיח".

בהודעה משותפת לכחול לבן ולליכוד נכתב כי גנץ ונתניהו "הודו לנשיא המדינה על הזמנתו לפגישה המשותפת". עוד נמסר כי "השניים סיכמו כי צוותי המשא ומתן ייפגשו בהקדם". המשך המו"מ צפוי לאחר שגנץ יקבל את המנדט להרכבת הממשלה.