חילופי האשמות - בדרך לעוד בחירות? ימים ספורים לפי תום האפשרות להרכיב ממשלה, בליכוד ובכחול לבן ממשיכים לריב - ולהאשים את הצד השני בכישלון השיחות. השר זאב אלקין מהליכוד אישר במרומז את הפרסום הבוקר (שני) ב"ישראל היום", שלפיו נתניהו מעוניין להשלים את הסיפוח בבקעת הירדן ואז לפרוש: בצמרת כחול לבן הגיבו במתקפה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אלקין, בריאיון לתוכנית "קלמןליברמן" בכאן רשת ב', אמר: "הצענו לכחול לבן שנתניהו יכהן עוד 6 חודשים בתפקיד. אפשר לעשות הרבה דברים בזמן הזה, גם סיפוח הבקעה". ב"ישראל היום" נטען כי נתניהו מעוניין לבצע את הסיפוח - ואז להעביר את המושכות לגנץ.

אלקין הוסיף והתייחס לסיפוח הבקעה: "זה אחד הדברים המרכזיים שראש הממשלה מתכנן. כל בר דעת מבין שהתהליך דורש הסכמה שבשתיקה עם האמריקנים. יש כרגע הזדמנות נדירה שאסור לפספס".

השר יובל שטייניץ התראיין בתוכנית "נכון להבוקר" בגלי צה"ל והחריף את המתקפה: "כחול לבן באה להשפיל את נתניהו. מתווה הנשיא קבע שנתניהו יכהן שנה ראשונה, והוא מוכן לקצר לחצי שנה. הם החליטו לפסול אותו". עוד הבהיר שטייניץ את ההבדל בגישתו - בתקופת אולמרט קרא להתפטרות ולעומת זאת תומך בהמשך כהונת נתניהו: "התביעה שלי להתפטרות אולמרט הייתה קודם כל בגלל כישלון מלחמת לבנון השנייה".

האזינו להקלטת יעלון
תקפו בחריפות את יוזמת נתניהו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

במפלגה של גנץ תקפו: "סיפוח בלפור"

בכחול לבן לגלגו על ההסבר החדש לדרישת הליכוד להיות ראשונים ברוטציה. מס' 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, שיתף את הפרסום ב"ישראל היום" והוסיף: "עד שישלים את הסיפוח... 14 שנה הוא ראש ממשלה עכשיו פתאום דחוף לו להשלים את הסיפוח". עוד טען לפיד כי נתניהו לא יודע להודות בהפסד: "במאי 1996 ביבי ניצח את שמעון פרס ב-29,457 קולות והפך לראש ממשלה. פרס ירד מהבמה בלי להתווכח. בספטמבר 2019 גנץ ניצח את ביבי ב-37,597 קולות. מאז ביבי מסרב לפנות את בלפור. באנגלית קוראים לזה בד-לוזר". 

מס' 3 במפלגה, ח"כ משה (בוגי) יעלון, מסר בתגובה: "התעוררנו לספין חדש של נתניהו: פתאום הוא זקוק ל-5 חודשים, כדי להחיל ריבונות על הבקעה... מה הפריע לו לעשות זאת במשך למעלה מעשור בשלטון? אפשר לעשות זאת בזמן קצר יותר מ-5 חודשים, בממשלת אחדות, בראשותו של בני גנץ". 

ח"כ אסף זמיר כתב בחשבון הטוויטר שלו: "עם כל הכבוד, נראה לי שהסיבה האמיתית להתעקשות של נתניהו על עוד חמישה חודשים היא פחות סיפוח הבקעה ויותר סיפוח בלפור". ח"כ חילי טרופר טען בריאיון לכאן רשת ב': "קשה לו להשתחרר מהתפקיד. הוא לא מצליח לשחרר". טרופר הבהיר כי "כחול לבן בעד סיפוח הבקעה, אך בתיאום עם הקהילה הבינלאומית ומדינות ערב המתונות".

הבוקר הבהיר ח"כ עופר שלח, מבכירי המפלגה ומקורביו של לפיד, כי אין לכחול לבן אמון בנתניהו. בריאיון ל"נכון להבוקר" בגלי צה"ל אמר: "לא נשב תחת נתניהו ראשון. יש בעיה מוסרית עם ראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום. בנוסף, אף אחד לא מאמין למילה שהוא אומר". 

ח"כ אבי ניסנקורן, יו"ר סיעת כחול לבן, אמר בריאיון לגלי צה"ל: "תהיה פריצת דרך במו"מ אם תהיה הסכמה של צוות המו"מ בליכוד שגנץ יתחיל". עוד התייחס ניסנקורן לגיוס החתימות עבור קבלת מנדט נוסף מהנשיא: "כרגע יש לנו 44 חתימות - שלנו, העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי. אנחנו פועלים להחתמת 61, אבל זו פעילות שולית ביחס למו"מ על ממשלת אחדות".

הוויכוח בצמרת כחול לבן

אמש פרסם פרשננו אמנון אברמוביץ' כי בצמרת כחול לבן הועלה רעיון שלפיד ויש עתיד לא יצטרפו לממשלת האחדות בשלב ראשון, רק לאחר שנתניהו יעזוב. ההצעה עוררה דיון סוער וטענות ל"מלכודת".

לפיד השיב לחבריו להנהגת המפלגה: אם נשב יממה אחת תחת נתניהו, אנחנו נוכתם לעד. לפיד הזכיר מה קרה עם קדימה ומופז, שהאמינו להבטחותיו של נתניהו, נכנסו לממשלתו, והוא לא עמד לדבריו באף הבטחה. עוד אמר לפיד: "אתם מכירים את נתניהו כרמטכ"לים, יש לו כבוד לרמטכ"לים, יעלון ואני מכירים אותו כפוליטיקאים".

לפיד ויעלון אמרו שההצעה של נתניהו היא מלכודת. גנץ ואשכנזי, מנגד, סבורים שזו אולי הזדמנות ולא מלכודת. בשורה התחתונה - הסיכוי שהצעה זו תתממש נמוכה.