אחרי המתקפה חסרת התקדים של הרב, קורבין מבהיר שאינו אנטישמי: מנהיג הלייבור בבריטניה, ג'רמי קורבין, הצהיר היום (רביעי) בפומבי שאינו אנטישמי, שמפלגתו אינה כזו - ושיש לה דרך יעילה ומהירה לטפל בה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני רוצה להבהיר - אנטישמיות בכל צורה היא מתועבת ושגויה", הצהיר קורבין בנאום. "זה רוע ששוכן בתוך החברה שלנו, זה רוע שצמח באירופה בשנות ה-20 של המאה הקודמת והוביל לשואה. אין מקום לאנטישמיות בכל צורה או אתר בבריטניה המודרנית, לא נסכים עם כך בשום פנים ואופן". 

קורבין הוסיף שכשנושא האנטישמיות צף במפלגת הלייבור, יש לה דרך יעילה ומהירה לטפל בו: "יש גם תוכנית חינוך במפלגה שלנו כדי שאנשים יבינו מה קרה בשואה, מה הוביל לה ואילו רמות של גזענות אפשרו לבצע אותה.". 

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, שצפוי להתמודד מול קורבין בבחירות הבזק שהוכרזו בבריטניה וייערכו ב-12 בדצמבר, הגיב לדבריו של קורבין ואמר: ״זה עניין רציני מאוד כאשר רב ראשי מרגיש צורך להתבטא כפי שהתבטא״.‎

בוריס ג'ונסון בהצבעה על הברקזיט (צילום: רויטרס)
"עניין רציני". ראש הממשלה ג'ונסון | צילום: רויטרסהתמיכה באמירה הנחרצת של הרב נגד קורבין זכתה לגיבוי גם מארגון המסלמים בבריטניה, שם הוציאו הודעה שבה נכתב ״אנטישמיות היא בלתי נסבלת״.‎ 

גם הסמכות הנוצרית העליונה בבריטניה, הארכיבישוף מקנטרברי, גיבה את הרב הראשי והקהילה היהודית: "העובדה שהרב הראשי מרגיש מחויב לפרסם הודעה שכזו בזמן שכזה מתריעה בפנינו על תחושת חוסר הביטחון העמוקה והפחד שמרגישים יהודים בריטים רבים"‎. 

מנגד, תומכי קורבין ברשת תקפו את הרב הראשי, והם טוענים שהוא פועל מאג'נדה פוליטית כיווון שהוא תומך בג’ונסון. עוד אומרים םשהוא פועל מתוך הגנה על נתניהו, שהוא רוצה שישראל תוכל להמשיך "להתעלל בפלסטינים" ויש מי שאפילו טוען שהוא בעצם סוכן מוסד במסווה

 המתקפה החריגה של הרב: "קורבין לא מתאים, יהודי בריטניה חרדים"

הבוקר, קצת יותר משבועיים לבחירות בממלכה המאוחדת, הרב הראשי של בריטניה יוצא במתקפה חסרת תקדים נגד מנהיג מפלגת הלייבור וטוען: "ג'רמי קורבין לא מתאים לתפקיד".

במאמר שכתב אפרים מירוויס, הרב הראשי בבריטניה, ופורסם הבוקר בשער עיתון הטיימס הבריטי, מירוויס מציין כי יהודי בריטניה "חרדים" מהאפשרות שהלייבור תקים את הממשלה. "מה יעלה בגורלם של היהודים והיהדות בבריטניה אם מפלגת הלייבור תקים את הממשלה הבאה? החרדה הזו מוצדקת", כותב מירוויס.

מנהיג הלייבור קורבין מזוהה עם שורה של עמדות אנטישמיות, בעיקר ביחסו למדינת ישראל – אותה השווה בהזדמנויות שונות לארגון הטרור דאעש או לגרמניה הנאצית. הוא נפגש עם פעילים בחיזבאללה ובחמאס, ותומך בעקביות בחרם על ישראל. בשנת 2016 הוזמן על ידי יצחק הרצוג לבקר ביד ושם – וסירב להגיע.

"עד כמה רחוק צריך ללכת כדי שזה ייחשב רחוק מדי?", תוהה הרב מירוויס. "עד כמה מנהיג צריך להסתבך בדעות קדומות כדי להיחשב בלתי מתאים למשרה? האם קשרים עם אלו שהסיתו והפיצו שנאה נגד יהודים תספיק? האם תיאור של תומכים ברצח יהודים כ"חברים" יספיק? נדמה שלא", מציין מירוויס בהתייחס להתבטאויות של מנהיג הלייבור, שכינה את חמאס וחיזבאללה "חברים". בהמשך הוא מכנה את הטענות לפיהן קורבין נאבק באנטישמיות בתוך מפלגתו כ"פיקציה שקרית".

מירוויס ממשיך וטוען כי הבעיה לא מסתכמת בג'רמי קורבין. "זה כשל לראות בכך בעיה של אדם אחד – ולא בעיה פוליטית. הכשל הוא כשל תרבותי. כשל מנהיגותי. רעל חדש – שמקבל אישור מהמקומות הגבוהים ביותר – השתרש במפלגת הלייבור".

"לא ממקומי לומר לאף אחד איך עליו להצביע", אומר הרב מירוויס בפניה למצביעים הבריטים. "אני מצר על כך שבכלל נקלעתי למצב הזה. אני רק מציב את השאלה: מה תוצאות הבחירות האלו יעידו על המצפן המוסרי של מדינתנו? כשנגיע ל-12 בדצמבר, אני מבקש מכל אדם להצביע עם מצפונו. שלא יהיה ספק – נשמתה של האומה שלנו בסכנה".

במפלגת הלייבור מסרו בתגובה על דברי הרב אפרים מירוויס: "ממשלה בראשות הלייבור תבטיח את בטחונה של הקהילה היהודית, תגן ותתמוך באורח החיים היהודי, ותיאבק באנטישמיות הגואה במדינתנו וברחבי אירופה. אנחנו עושים מאמצים עילאיים לעקור את האנטישמיות במפלגה".