פריימריז לראשות הליכוד תוך שבועיים? נתניהו צפוי להתנגד: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יתנגד להצעת ח"כ גדעון סער לקיים בחירות בזק לתפקיד יו"ר תנועת הליכוד בתוך כשבועיים - עד לתום תקופת 21 הימים שבהם הזכות לבחירת מועמד להרכבת הממשלה הבאה נתון בידי הכנסת.  היועץ המשפטי של הליכוד קבע היום (ראשון) כי אין עילה לחייב את קיום הפריימריז לפני שיתברר אם יש בחירות נוספות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתניהו מתנגד לעריכת פריימריז להחלפת יושב-ראש הליכוד במהלך כהונתה של הכנסת הנוכחית, הכנסת ה-22, בטענה שמרכז הליכוד שהתכנס בתחילת אוקטובר כבר אישרר, למעשה, את מועמדותו ליו"ר התנועה עד לתום כהונת הכנסת הזו. 

גדעון סער (צילום: Yonatan SindelFlash90)
הציע פריימריז ליו"ר תוך שבועיים. גדעון סער | צילום: Yonatan SindelFlash90

הישיבה המדוברת, אליה הגיעו רק כ-200 איש, נערכה ב-10 באוקטובר ובה אשרר מרכז הליכוד כי "בנימין נתניהו הוא מועמד הליכוד לראשות הממשלה לכל כהונת הכנסת ה-22". עוד הוחלט בישיבה כי "הליכוד יהיה שותף אך ורק בממשלה שיו"ר הליכוד ומועמדה לראשות הממשלה, בנימין נתניהו, יעמוד בראשה - בין אם לכל תקופת כהונתה או לחלק מכהונתה במסגרת רוטציה". 

יועמ"ש הליכוד: העותרים למען פריימריז מנסים לפגוע במפלגה

היועץ המשפטי של הליכוד, עו"ד אבי הלוי, קרא היום לדחות את העתירות לכינוס המרכז לצורך בחירת יו"ר חדש. לדבריו, כל עוד לא מוצו ההליכים להקמת הממשלה ולא הוקדמו הבחירות, "אין עילה, על פי חוקת הליכוד, לקיים בחירות מקדימות לכהונת יו"ר הליכוד".

"אין תשתית עובדתית ומשפטית לבקשתם של העורתים לקיים בחירות מקדימות לכהונת יו"ר הליכוד ולכן יש לסלק את העתירה על הסף".  לדבריו, מכיוון שהכנסת לא התפרז "מרכז הליכוד אינו מוסמך לקבוע מועד שכזה, שיחול עוד בטרם נוצרו נסיבות שבהן רואים את הכנסת כמי שהחליטה על התפזרותה לפני תום תקופת כהונתה".

 כמו כן תקף עו"ד לוי וטען כי העותרים – עו"ד יניב טוירמן וחברי הליכוד רן כרמון ואורי קופפרשמיד - "פועלים נגד חוקת הליכוד". לדבריו, "מדובר בעתירה שמטרתה היחידה היא לפגוע בתנועת הליכוד ובמעמדו של יו"ר הליכוד ולמנוע הקמת ממשלת ימין".

הצעות סער וברקת הועברו ליו"ר המרכז  

בתוך כך, יו"ר מרכז הליכוד חיים כץ אמר היום כי קיבל את פניות חברי הכנסת סער וברקת שמבקשים לערוך פריימריז בשני מתווים שונים: סער מבקש לקיים בחירות לתפקיד יו"ר המפלגה ואילו ברקת מציע לערוך פריימריז לתפקיד מ"מ יו"ר המפלגה.

ניר ברקת בכנס הליכוד (2018) (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
הציע פריימריז למ"מ יו"ר הליכוד. ברקת | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

"אפגש עם ראש הממשלה ויו"ר תנועת הליכוד בנימין נתניהו וביחד נקבל החלטה כאשר רק טובת המדינה והמפלגה לנגד עינינו", אמר כץ. 

לא יוכלו להצביע. כץ ונתניהו (צילום: פלאש 90, חדשות 2)
נתניהו ויו"ר מרכז הליכוד חיים כץ | צילום: פלאש 90, חדשות 2לגבי פריימריז לרשימת המפלגה - כפי שסוכם ביני לבין יו"ר התנועה וכפי שדיווחתי לסיעת הליכוד לפני כשבוע, יש לכנס את מרכז הליכוד לטובת ביטול הבחירות לרשימת המפלגה לכנסת, זאת היות וחברי הכנסת שנבחרו כיהנו בכנסת מעבר ולא בכנסת פעילה".