ישראל דוהרת למערכת בחירות שלישית תוך פחות משנה: ‎הוועדה המסדרת בכנסת דנה אחר הצהריים (ראשון) במועד האפשרי לבחירות - כאשר אחת ההצעות שנבחנות היא לקיים את יום הבוחר דווקא ביום שני, ולא בשלישי כפי שנקבע בחוק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התאריכים שנבדקים כעת הם 2 במרס או 16 במרס, ואם לא תירשם פריצת דרך של הרגע האחרון שתמנע את הבחירות, הכנסת צפויה להתפזר ועל פי החוק הבחירות אמורות להתקיים ביום שלישי, 10 במרס השנה.

תאריך נוסף שנבחן בוועדה הוא גם ב-10 במרס, אלא שמכיוון שבאותו היום חל חג הפורים הייתה כוונה להקדים את מועד הבחירות בשבוע - דבר שלא מצריך שינויי חקיקה כלשהו. בשל כך, רצו להקדים המועד בשבוע, ל-3 במרס, אלא שבאותו היום מצוין יום הזיכרון לחללי צה"ל שמקום קבורתם לא נודע, ולכן ההערכה שהבחירות לא יתקיימו ביום הזה.

על פי החוק, שינוי של עד 7 ימים בתאריך לא מחייב שינוי חקיקה אלא רק הצבעה במליאת הכנסת על המועד החדש. לכן, אם בוועדה המסדרת יסכימו לדחות את הבחירות ל-16 במרס, אפשר יהיה אפשר להסתפק בהצבעה אחת במליאה. אם הצדדים ייבחרו לקיים את הבחירות ב-2 במרס, תיאלץ הכנסת לאשר את השינוי ב-4 קריאות - עד מועד הפיזור - ביום רביעי הקרוב.

בנימין נתניהו בני גנץ מתחבקים
3 ימים לפיזור הכנסת | צילום: יונתן זינדל פלאש 90

על רקע הדברים הללו, לחדשות 12 נודע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את שרי הממשלה לבטל נסיעות מתוכננות לחו"ל עד לפיזור הכנסת. בישיבת הממשלה הוא קרא לכל שר שנמצא בחו"ל לחזור עד הערב לארץ.

רה"מ נתניהו ליו"ר כחול לבן גנץ: "זה עדיין לא מאוחר"

במסר ישיר לגנץ היום, קרא נתניהו בוועידת "מקור ראשון" להקים ממשלה יחד והביע תקווה ש"השכל הישר יגבר וסוף סוף תושג האחדות הרצויה". הוא טען כי כחול לבן סירבו להתפשר, והוסיף: "זה עדיין לא מאוחר, עדיין יש זמן לעשות זאת, צריך לקרות אחת משני דברים - או שבני גנץ יגבר על הוטו של יאיר לפיד או שאביגדור ליברמן יגבר על אביגדור ליברמן". נתניהו שב והציע בחירות ישירות מול גנץ כדי לחסוך זמן וכסף אך הצהיר כי אם ישראל תלך לבחירות נוספות, "אנחנו ננצח בגדול".

בכחול לבן דחו אמש את קריאתו של נתניהו לבחירה ישירה. "אנחנו עוסקים במניעת בחירות יקרות ומיותרות ולא בספינים חלולים להחזרת שיטת בחירה שניפצה את המשילות והמערכת הפוליטית ונכשלה כישלון חרוץ", מסרו. "שינוי שיטת הבחירות בהליך בזק עלול להביא אותנו בדיוק לאותו המקום בו אנחנו נמצאים היום ולכן מדובר בהצעה חלולה שכל מטרתה להסיט את האש מנתניהו הנאשם בשלושה תיקי שחיתות חמורים, שהוא האחראי היחיד בגרירת מדינת ישראל לבחירות בפעם השלישית".