3 ימים לתום "המנדט של הכנסת" להרכבת ממשלה - עוצר טיסות בליכוד ובממשלה: ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה היום (ראשון) לשרים ולח"כים לבטל נסיעות לחו"ל עד פיזור הכנסת. שתי נסיעות מדיניות כבר בוטלו באופן רשמי. ראשי רשויות בעוטף עזה ששבו וקראו, על רקע המצב הפוליטי, להקמת "ממשלת חירום לאומית" - וביקשו מגנץ ומנתניהו להיפגש עימם עוד היום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

‏נתניהו אמר בישיבת הממשלה כי "כל מי שנמצא בחו"ל - צריך לחזור עד הערב". בעקבות ההחלטה על עוצר הטיסות, השר אופיר אקוניס לא ייסע להשבעת הנשיא בארגנטינה שמתוכננת להתקיים ביום שלישי בצהריים - ולישראל לא יהיה שם נציג רשמי. גורם מדיני מציין כי הארגנטינאים "זועמים" על ההחלטה הישראלית.

נוסף על כך, השרה מירי רגב לא תיסע לפריז לכנס נגד האנטישמיות. כמו כן, השר יובל שטייניץ כנראה לא ייסע לוועידת האקלים באירופה.

בעקבות הפרסום הראשון בחדשות 12, פנה נתניהו בישיבת הממשלה לשר אקוניס ושאל: "נו, אז מה עם הבכי והנהי?" אקוניס השיב לו: "באיזה עניין? הטיסות לחו'ל? אני חשבתי שלא צריך לבטל. אמרתי לך את זה". השרה רגב הוסיפה: "הוא כבר למד ספרדית".

בנאומו בוועידת "מקור ראשון" קרא שוב נתניהו לגנץ להקים ממשלה יחד והביע תקווה ש"השכל הישר יגבר וסוף סוף תושג האחדות הרצויה". נתניהו טען כי כחול לבן סירבו לפרשות והוסיף: "זה עדיין לא מאוחר, עדיין יש זמן לעשות זאת, צריך לקרות אחת משני דברים - או שבני גנץ יגבר על הוטו של יאיר לפיד או שאביגדור ליברמן יגבר על אביגדור ליברמן". נתניהו שב והציע בחירות ישירות מול גנץ כדי לחסוך זמן וכסף אך הצהיר כי אם ישראל תלך לבחירות נוספות, "אנחנו ננצח בגדול".

שיגורים מעזה ויירוטי כיפת ברזל
שיגורים מעזה, ארכיון | צילום: רויטרס

הקריאה של העוטף: "לכו לממשלת אחדות, אל תפקירו אותנו"

לאחר 9 שיגורים בשלושה שבועות "הפסקת אש", ראשי העוטף זועקים - וקוראים לממשלת חירום: השקט המתוח בדרום הופר שוב אמש, כאשר שוגרו שלוש רקטות מעזה - ושתיים מהן יורטו. צה"ל תקף מטרות בתגובה, אך פורום ראשי רשויות עוטף עזה ושדרות טוענים כי מדובר ב"מדיניות כושלת" וקוראים לגנץ ולנתניהו להתערב.

"שוב מדינת ישראל מפגינה חוסר מוסריות כלפי אזרחיה", תקפו בחריפות ראשי הרשויות. "תחת מדיניות ההכלה הכושלת, 80 אלף אזרחי מדינת ישראל הלכו לישון אמש בפחד", הוסיפו.

בפנייה אישית לנתניהו ולגנץ - 3 ימים לפני פיזור הכנסת - אמרו ראשי הרשויות: "אנו דורשים מכם לשים את בטחון אזרחי מדינת ישראל בראש סדר העדיפויות. הניחו למשחק הכיסאות והקימו ממשלת חירום לאומית, אל תהפכו את חיינו להפקר!". את הפנייה סיכמו ראשי הרשויות בדרישה לפגישה מיידית עם גנץ ונתניהו: "אנו דורשים שתגיעו עוד היום להיפגש איתנו". 

ראש הממשלה נתניהו התייחס הבוקר למתיחות בדרום ואמר: "אם צריך, נגיע למבצע גדול בעזה, לא תהיה הסדרה אם הירי לא ייפסק סופית - ואם הוא לא יפסק אז יהיה מבצע הכרעה. בעזה קיבלו דוגמית לכך לפני כמה שבועות".