פחות משבוע לתום המנדט של גנץ - בדרך להתקדמות או מבוי סתום? היום (חמישי) נפגשו יו"ר כחול לבן בני גנץ ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. בתום פגישתם של השניים בכפר המכבייה מסרו הצהרה משותפת ומצולמת לתקשורת. ליברמן אמר: " מה שחסר לי זו הודעה ברורה וחדשה של כל ראשי כחול לבן שהם מקבלים את מתווה הנשיא". גנץ הבהיר כי הוא מוכן לשקול אפשרויות שונות - ובתנאי שלא יסתרו את עקרונותיו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"סיימנו פגישה טובה בה ניתחנו את המציאות", אמר גנץ. "למיטב שיפוטי נתניהו שומר את הגוש וחותר לבחירות. אני הבהרתי את העמדה שלי לגבי האפשרויות שעל הפרק - אני מוכן לשקול כל אופציה שתחסוך את הבחירות ובלבד שהיא תעמוד בעקרונות שלי בהיבטי כתב אישום. קבענו להיפגש בתחילת שבוע הבא פעם נוספת. אנחנו לא רוצים לראות בחירות ונעשה כל מאמץ עד הרגע האחרון. היה שיח טוב ונמשיך ונפעל במשותף".

ליברמן: מנתניהו שמענו "לא", מכחול לבן לא שמענו "כן"

ליברמן הבהיר כי כחול לבן לא אמרה במפורש שהיא מקבלת את המתווה. "מנתניהו שמענו 'לא' מוחלט, אבל פה לא שמעתי 'לא' אבל גם לא שמעתי 'כן' בצורה פוזיטיבית", הוסיף. ליברמן עדכן כי הפגישה נמשכה כשעה: "החלפנו דעות, אני אמשיך לעשות את כל המאמץ למנוע מערכת בחירות שלישית ולהקים ממשלה לאומית רחבה".

לדבריו, "שני הגורמים הקריטיים לממשלה כזאת זה כחול לבן והליכוד. אם שניהם יצליחו להגיע לעמק השווה ולהקים ממשלה הם יכולים גם בלעדינו ונעניק שמונה מנדטים בונוס ללא תמורה. אבל קודם שתקום ממשלה מהסוג הזה. האתגרים הביטחוניים והכלכליים כל כך ברורים שכל בר דעת מבין שאין דבר גרוע יותר מלדרדר את כל המדינה למערכת בחירות".

בכיר בכחול לבן הודה: אין לנו ממשלה ביד

הפגישה היום נערכת בצל המתווה שחשף ליברמן בריאיון לחדשות סוף השבוע בערוץ 12: ליברמן דרש מגנץ לקבל את הצעת הנשיא לרוטציה עם שינוי מעמד הנבצרות בחקיקה והענקת סמכויות למ"מ ראש הממשלה - וקרא לנתניהו לוותר על גוש הימין-חרדים. עוד הבהיר ליברמן באותו ריאיון כי אם נתניהו או גנץ יסרבו - הוא יתמוך בצד השני.

עצם מסירת ההצהרה המשותפת מהווה שינוי מהמפגשים הקודמים בין השניים, שבסיומם הופצו הודעות כתובות בנפרד. עוד לפני פגישתם, אחד מבכירי כחול לבן ח"כ עופר שלח הודה שאין לכחול לבן ממשלה ביד. בריאיון לתוכנית "דקלסגל" בכאן רשת ב' אמר שלח שהתנאים שהליכוד מציע הם "נוןסטארטר" - כלומר לא מאפשרים התנעה של משא ומתן. 

ביום שני פורסם לראשונה בחדשות 12 כי יו"ר ש"ס אריה דרעי נחלץ לפתרון הפלונטר הפוליטי והציע לגנץ לסייע לו בהבטחת קיום הרוטציה עם נתניהו‎ - כך שמפלגתו של הראשון תפרוש מהממשלה אם יו"ר הליכוד לא ימלא את חלקו בהסכם. בש"ס סירבו להגיב. 

נתניהו גנץ ריבלין (צילום: יונתן זינדל פלאש 90)
נתניהו, גנץ וריבלין, ארכיון | צילום: יונתן זינדל פלאש 90

המחלוקות בדרך לאחדות: הבטחת החילופים בחוק וסוגיית החסינות

לפי גורמים בליכוד ובכחול לבן, הפער בין שתי המפלגות בדרך לממשלת אחדות הולך ופוחת. ההצעה המשופרת של הליכוד מדברת על אותו מתווה-רוטציה לפיו נתניהו יהיה ראש ממשלה במשך שנה אחת מלאה - ואם ייפתח משפטו ייצא לנבצרות קודם לכן. אחרי שנה נתניהו יתפטר, גנץ ייכנס במקומו - ויהפוך לראש ממשלה במשך שנתיים.

בתקופת הביניים הזאת יערכו תיקוני חקיקה שנועדו להבטיח את המעמד של שני האישים כממלאי מקום ראש הממשלה, דבר שכיום לא מוסדר בחוק. בנוסף, כך לפי ההצעה, כל צד ישלוט במינויי ובפיטוריי שרים ממפלגתו: החקיקה תקנה סמכות לכל אחד מהם לפטר את שריו שלו, כך שלא יווצר מצד שאחד מפטר את שריו של השני.

עם זאת, יש עדיין שתי מחלוקות עיקריות בין שתי המפלגות. האחת, אין כיום דרך להבטיח בחוק את החלפת התפקידים כעבור שנה - כלומר אין דרך לחייב את ראש הממשלה הנכנס להתפטר בתאריך שננקב מראש. השנייה, סוגיית החסינות - קו אדום של שתי המפלגות. בליכוד אומרים שחסינות מוקנית לנתניהו כפי שהוא זכאי לייצוג משפטי.