10 יום לתום המנדט של גנץ - האם הפלונטר ייפתר? אמש (שבת) הגיע יו"ר ישראל ביתנו והשר לשעבר אביגדור ליברמן לאולפן "חדשות סוף השבוע". ליברמן הגיב לראשונה למינוי הזמני של נפתלי בנט לשר הביטחון ואיחל לו הצלחה - ולאחר מכן פירט את המתווה שלו לממשלת אחדות. עוד "קבר" ליברמן את האפשרות שיתמוך בבחירות ישירות ומהירות בין גנץ לנתניהו והבהיר כי "לא משנים חוקי משחק תוך כדי המשחק".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בכחול לבן מעריכים שגנץ יקבל את מתווה ליברמן, שבו יצטרך להסכים למתווה הנשיא (רוטציה ויציאה לנבצרות של נתניהו), למרות התנגדות שותפיו. גורמים בליכוד אומרים שנתניהו לא יוכל לוותר על גוש הימין ומסבירים: "זו התאבדות".

"לא הופתעתי מהמינוי של בנט", אמר. "אני מאחל הצלחה לבנט אבל האתגר האמיתי שעומד בלפני ישראל זה לא איך למנות שר כזה או אחר אלא איך להקים ממשלת אחדות לאומית. איך לחסוך ממדינת ישראל מערכת בחירות שלישית".

ליברמן הציג במהלך הריאיון את שתי ההחלטות שנדרשות משני המנהיגים - נתניהו וגנץ. לדבריו, "גנץ צריך לקבל את מתווה הנשיא כולל הנבצרות ונתניהו צריך להיפרד מהגוש החרדי-משיחי שלו". יו"ר ישראל ביתנו: "אני מצפה ששני האישים יקבלו החלטות נכונות. אני מתכוון לפנות לשניהם ולבקש פגישה עוד השבוע. מי שיקבל החלטה לא נכונה - אנחנו בישראל ביתנו נסיק את המסקנות. מי שיקבל החלטה לא נכונה - אנחנו נתמוך בצד השני".

עוד הצהיר: "יש פה החלטה אחת של גנץ: לקבל את מתווה הנשיא עם כל הפסיקים והנבצרות והחלטה של נתניהו להיפרד ולהיכנס לממשלת 65. תגבשו קווי יסוד, תגבשו תקציב". כמו כן טען כי התפקיד של מפלגתו הוא להקים ממשלת אחדות לאומית ליברלית: "הדבר הכי חשוב מבחינת מדינת ישראל כרגע זה למנוע בחירות סיבוב שלישי ולהקים ממשלת אחדות. אני מאמין ששני האישים הם גם אחראיים וגם רוצים בטובתה של מדינת ישראל".

פלאש 90, יונתן זינדל (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות)
נתניהו וליברמן, ארכיון | צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות

השר לשעבר הצהיר: "אני תומך נלהב של הבחירה הישירה. צריך גם להכניס הרבה שינויים כי ראינו שזה לא עבד בקדנציה של נתניהו ושל ברק. איך מונעים סיפור של חוסר רוב פרלמנטרי - אם מישהו יהיה ראש ממשלה ואין לו רוב? אני בעד לתת לרה"מ אופציה להקים ממשלת מומחים שלא תזדקק לאישור הכנסת. זה רציני מדי ואי אפשר לעשות את זה בשלוף. אי אפשר לשנות תוך כדי המשחק את כל החוקים. זה יחכה לקדנציה הבאה, לכנסת הבאה".

ליברמן הסביר: "אנחנו מהתחלה אמרנו שאנחנו לא הולכים על שום דבר שנוי במחלוקת בתקופת מעבר. עם כל האהבה שלי לחוק הבחירה הישירה, הוא דורש הרבה מאוד עבודה והשלמה. כרגע אין שום סיכוי שנתמוך בחוק הזה ולא בחוק אחר". עוד טען ליברמן כי אף אזרח בישראל לא רוצה בחירות: "כולם מבינים שזה חוסר אחריות לגרור את המדינה לסיבוב שלישי שלא ישנה שום דבר".

הערב פורסם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מדרעי לנסות להתגמש בענייני דת ומדינה למקרה שליברמן ישנה את דעתו וירצה להצטרף לממשלה. מדובר בפעם הראשונה שנתניהו מבקש מהשותפים החרדים להתגמש בסוגיות האלה. 

המנדט שניתן לגנץ יפקע בעוד 10 ימים - ואז יחל שלב 21 הימים שבהם יוכל כל ח"כ - גם גנץ ונתניהו - לנסות ולהרכיב ממשלה בתמיכה של 61 ח"כים. שלשום נקט נתניהו בצעד נוסף לביצור גוש הימין כאשר נתן לנפתלי בנט את תיק הביטחון באופן זמני.

ביום חמישי נרשמה התקדמות בין כחול לבן לישראל ביתנו: עם תום פגישת צוותי המשא ומתן של המפלגות, הודיעו נציגיהן על הסכמות שהגיעו אליהן במספר נושאים - אך עם זאת, לא מדובר בנושאי דת ומדינה. הצוותים הסכימו על כך שבתקציב הקרוב תתבצע העלאת ההכנסה המינימלית לקשיש לגובה של 70% משכר המינימום. בנוסף, לא תהיה פגיעה במתווה העלאת קצבאות הנכים, והנושא יעוגן בבסיס התקציב הקרוב.

כנראה שלא סתם עדיין לא הושגו הבנות בנושאי דת ומדינה בין הצדדים. בישראל ביתנו חוששים שכחול לבן עובדים בכמה מישורים במקביל ולא ממהרים להתחייב‎. בכחול לבן טוענים שאין שום מחלוקות בתחום הדת והמדינה והדברים סוכמו עקרונית בפגישות קודמות. פגישת המשך של הצוותים תקבע לימים הקרובים במטרה להתקדם בגיבוש עקרונות ממשלת האחדות הלאומית הליברלית הרחבה.