>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן

ישראל נמצאת במצב חדש, מצב חסר תקדים עבורה, מציאות שמעטות המדינות שנתקלו בה קודם - ראש ממשלה מכהן, שהוא גם נאשם במשפט שמתנהל. מה שהתחיל כמגה חקירה הפך למגה תיק שהפך למגה משפט, ולמגה קרב בין ההגנה לתביעה, בין נתניהו לפרקליטות - קרב שלא מתנהל רק בחזית אחת.

מאז שתיקי נתניהו נכנסו לחיינו, צפים מקרים שונים, שלכאורה אינם קשורים. ועם זאת, לכולם מכנה משותף אחד: כולם קרו לעדים במשפט נתניהו. הראשון שביניהם אירע בקיץ 2019, לאחר שג'יפ כהה עצר על המדרכה בגבעת שמואל וממנו בקע מסר בגנותו של אחד הדיירים במקום: מומו פילבר, שהיה יד ימינו של נתניהו ומנכ"ל משרד התקשורת. 

אחריו הגיע גם הסיפור על תרגיל החקירה של ניר חפץ, עד מדינה במשפטו של ראש הממשלה. למרות ההחלטה על צו איסור פרסום, עמד אמיר אוחנה, שר המשפטים אז, על בימת הכנסת - וחשף את המידע הרגיש במטרה להביך ולפגוע בניר חפץ.

משפט נתניהו  (צילום: החדשות 12)
בנימין נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים | צילום: החדשות 12

כמה חודשים אחר כך, הגיעה גם בקשתו של עו"ד בועז בן צור, לעבור מייצוג של ארנון מילצ'ן לייצוג בנימין נתניהו במשפט, ומאוחר יותר דובר גם על השיחה בין בן צור למילצ'ן, שבה ייתכן שניסה להעביר מסר אישי ומרכך מראש הממשלה. לשלושת אלו נוספו כמה וכמה אירועים נוספים, וכולם כוונו לתובעים ועדים במשפט.

כל אירוע לגופו ניתן לבודד, ואולי למצוא לו הסבר ואולי אפילו כזה שמניח את הדעת. אך כשמחברים את הנקודות נוצרת כאן תמונה גדולה יותר. נראה שמערך שלם עובד סביב השעון, ומטרתו להביא את העדים מרוככים, מפוחדים ומוחלשים לדוכן העדים. והפעם ב"אחד ביום": הכתב לענייני משפט גיא פלג על המערכה שמתרחשת מחוץ לכותלי בית המשפט המחוזי בירושלים.