>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן

אחת הסיבות לחיבור העמוק שאנשים בכל רחבי העולם חשים לספורט, כפי שניכר במיוחד בימי המשחקים האולימפיים, היא שאנחנו רואים בו את ניצחון הרוח, את האדם שגובר על המכשולים בדרך להצלחה. אבל מה קורה אם הספורטאי לא מצליח להתגבר על המכשולים, והם מנצחים אותו?

זה בדיוק מה שקרה למתעמלת הטובה בעולם, סימון ביילס, שהפתיעה את כולם בשבוע שעבר והכריזה שהיא לא מתחרה. כמה ימים לאחר מכן היא הסבירה שהיא סובלת מתופעה שמתעמלים מכנים ״טוויסטיז״ - תסמונת מנטלית דמוית ורטיגו שגורמת לה לאבד אוריינטציה. "אין לי מושג אם אני באוויר", הסבירה. "אני לא יודעת מה למעלה ומה למטה".

סימון ביילס היא לא הראשונה שסובלת מלחץ, מחרדה, שלא מצליחה להתגבר על בעיות נפשיות ברגע שיא. אבל משהו בסיפור שלה מסתמן ככזה שישנה את הספורט, ישנה את האופן שבו מתנהל השיח על בעיות נפשיות וספורט.

אז הפעם ב"אחד ביום": כתבנו בן מיטלמן על איך נראתה הדרמה הגדולה מהאולם בטוקיו; המתעמלת נטע ריבקין, שייצגה את ישראל בשלוש אולימפיאדת, על החוויה האישית במאבק המנטלי; ומי שחוקר את הנושא ומטפל שנים, פרופ' גרשון טננבאום, ראש החטיבה לפסיכולוגיה של הספורט במרכז הבינתחומי הרצליה. האזינו