במשך כל שנות שלטונו, פוטין נאבק בתקשורת החופשית ברוסיה. אבל עכשיו, עם הפלישה לאוקראינה, יש מי שטוען שנשיא רוסיה החליט גם להשלים את מה שהוא מנסה ליצור כבר עשרים שנה - נוף תקשורת רוסי חדש, תקשורת מגויסת בלבד. בסוף השבוע נסגר ערוץ דוזד - גשם ברוסית - שכנראה היה המעוז האחרון של תקשורת עצמאית ברוסיה, כזו שלא כפופה לממשלה ולצנזורה. בימים האחרונים הקרמלין גם קבע שכל מי שמשדר ״פייק ניוז" על המלחמה - לפי הגדרת הקרמלין כמובן - יכול להישלח לחמש עשרה שנות מאסר. 

"אי אפשר להפריז בדרמטיות של האירוע הזה", אמרה לנו ד"ר ורה מיכלין שפיר, שמתמחה במפגש בין רוסיה לעולם הגלובלי. "פוטין הולך עד הסוף. אנחנו לא יודעים איך תיראה התקשורת הרוסית או איך תיראה רוסיה אחרי המלחמה הזו. אנחנו בקו פרשת מים".

הפעם ב"אחד ביום": ד"ר מיכלין שפיר, מרצה אורחת בקינגס קולג׳ בלונדון, לצד מיכאל פליוורט, דיפלומט לשעבר ופרשן פוליטי לענייני מזרח אירופה, ומיכאל גור, עיתונאי רוסי, יספרו לנו את הסיפור של התקשורת הרוסית - מימי ברית המועצות, דרך הליברליזציה של שנות ה-90, ועד הרגע שבו העולם הישן של מסרים שמונחתים מהקרמלין, פגש את העולם החדש של הרשתות החברתיות.