>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן

מאז שנת 2006 לא נערכו בחירות ברשות הפלסטינית. כך, במשך 15 שנים נאסרה השמעת ביקורת לאנשי החמאס בגדה, לאנשי הפת"ח ברצועה, ולכל אזרח פלסטיני באשר הוא. והנה, בחודשים הקרובים עתידות להתקיים בחירות דמוקרטיות, ואיתן גם התחושה של "משחק דמוקרטי" - אך המציאות בשטחים שונה בתכלית.

אבו מאזן מצידו יוצא לבחירות ומסכן את שלטונו המבוסס בעקבות הכניסה של הנשיא ביידן לבית הלבן, והרצון לזכות בלגיטימציה מחודשת. לכך נוסף ככל הנראה גם גילו המבוגר, שמדרבן אותו להשאיר אחריו מורשת פוליטית קצת אחרת. דמוקרטית, לפחות למראית עין. אולם למרות ההתרגשות וההבטחות, אבו מאזן כבר מחזיק בתוכנית מגירה שתאפשר לו לבטל את הבחירות אם רק ירצה.

בינתיים, לראשונה זה 15 שנה, חוברות להן הרשות הפלסטינית בגדה והחמאס ברצועת עזה לקיום בחירות לפרלמנט, לנשיאות וגם למועצה הלאומית הפלסטינית. כך או כך, מערכת הבחירות הזו, בין אם תקרה ובין אם לא, מגיעה בעיצומו של תהליך שעוברת החברה הפלסטינית, שייתכן ומבינה שעליה לעשות שינויים מעשיים בתוך עצמה - על מנת לנסות ולשנות את המציאות באזור. הפעם ב"אחד ביום": כתבנו בשטחים אוהד חמו על מערכת הבחירות הגורלית של הפלסטינים.