>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן 

בדצמבר 94' - ינואר 95', במקביל לעלייה חריגה וחדה מאוד במקרי הסלמונלה בישראל זיהו גם בכמה מקומות בעולם התפרצות של סלמונלה. אלא שבעולם, בעיקר באנגליה ובארצות הברית, ההתפרצויות האלה היו מאוד נקודתיות, במקומות מאוד ספציפיים - בקהילה היהודית. 

אחרי חקירה שלקחה לא מעט זמן, הבינו שהבמבה או ליתר דיוק חמאת הבוטנים היא האשמה, הגורם המזהם. כשהבינו מה בדיוק קרה, רוב החבילות כבר לא היו בתוקף - והוסרו כולן מהמדפים. באסם דיברו אז על חשד לחבלה מכוונת, ובישראל הבינו שצריך להדק את הפיקוח, לשפר את מנגנוני הניטור - והפרשה הסתיימה ונשכחה. 

ובימים אלו, התגלה חיידק הסלמונלה במפעל שטראוס - ובמשרד הבריאות ובחברה מאוד מקווים ששם הוא גם ייעצר. בינתיים אמנם לא זוהתה עלייה חריג בנתוני התחלואה בישראל, ובמשרד הבריאות חוקרים ביחד עם שטראוס כדי להבין מה המקור לזיהום. 

בפרק החדש של "אחד ביום" אנחנו עם כתבתנו לענייני צרכנות לי אברמוביץ', עם ליאת הסל, עו"ד ומהנדסת מזון, ועם פרופ׳ דני כהן מבית הספר לאפידמיולוגיה ובריאות באוניברסיטת תל אביב - על הריקול של חברת שטראוס, הגדול בתולדות ישראל, והמנגנון שאמור לדאוג שמקרים כאלה לא יקרו, אם זה בכלל אפשרי.