>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן

לקראת יום המאבק הבין-לאומי למניעת אלימות נגד נשים, פרסם משרד הרווחה נתונים שמצביעים על עלייה במספר הדיווחים על מקרי אלימות במשפחה. מתחילת שנת 2021 ועד לחודש אוקטובר התקבלו במוקד שפתח המשרד 7,977 פניות בנושא, עלייה של 10% ממספר הפניות בתקופה המקבילה אשתקד, ויותר ממחציתן על נשים שנפגעו מאלימות בזוגיות. 

במשרד הרווחה מייחסים את העלייה במספר הפניות לדיון הציבורי הער בנושא, ולפרסום היזום של המוקד. אבל מנגד עולה גם האפשרות שהסיבה לעלייה בפניות היא שיותר נשים נפגעות. "משבר הקורונה העצים את האלימות וחשף את כישלון המדינה במיגורה", כותבים בארגון הנשים ויצו. התוכנית הלאומית שגובשה למיגור האלימות נגד נשים כלל לא תוקצבה, מדגישים שם, והנושא שוב נדחק למטה בסדר העדיפויות.

לטפל בגברים האלימים

בפרק החדש של "אחד ביום" הצטרפנו להקלטת תוכנית של "רדיו פוקוס" של עמותת בית מורשה, הרדיו השיקומי של האסירים בישראל, בתוך המחלקה הטיפולית בכלא רימונים לגברים ששפוטים על אלימות במשפחה. שם קיבלנו הצצה נדירה למפגש של תמיר אשמן, עו"ס שמטפל בגברים אלימים ומרצה באוניברסיטת ת"א, עם אסירים שביצעו עבירות קשות, ובו הוא שוחח איתם על חייהם לפני ביצוע העבירה, על הסבל שנגרם, ומה שאפשר ללמוד מהמקרים שלהם.

במחלקה שוהים כ-40 אסירים בלבד, והם נמצאים בה למשך שנתיים של טיפול אינטנסיבי. "באמת אפשר להשתנות, לעשות דרך אמיתית", אומר אחד מהם בשיחה. "וזה מה שאני רוצה להעביר לכל מי שישמע אותנו". אחר מספר שכעת הוא מבין כמה חשוב להתעורר בזמן ולהבין שיש בעיה. "הייתי בהכחשה", הוא אומר. "שלא יגיעו למצב שלנו, היינו צריכים לגרום גם הרבה סבל ועוול לאחרים בשביל להגיע לנקודה הזאת". 

ל"אחד ביום" מסביר אשמן כי המפתח למיגור האלימות נגד נשים, ובכלל בחברה הישראלית, טמון ביצירת שינוי חברתי ותרבותי בקרב גברים, מעין עיצוב מחדש של ההתנהגות המקובלת במגדר. וכך, על ידי ביסוס נורמות מתוקנות שיאפשרו לגברים לבטא רגשות, ימנעו הדחקה ויובילו את האלימים שבהם לגשת לטיפול, אפשר יהיה לעצב סביבה בריאה ובטוחה יותר עבור כלל האוכלוסייה.

שוחחנו גם עם רב-כלאי איילה הרלב אפק, מנהלת המחלקה הטיפולית "קשת" בכלא רימונים על הטיפול באסירים במחלקה, על התהליך שהם עוברים בה ועל המורכבות שמלווה את העבודה שלה. וגם עם קארין עובדיה, שהקימה את "רדיו פוקוס", ועם טל שמידט, מנהל התחנה, על הפרויקט המיוחד שמסייע לאסירים להשתקם. יחד ננסה להבין איך שוברים את מעגל האלימות במשפחה ומייצרים סביבה בטוחה יותר לנשים ולכלל האוכלוסייה. האזינו