15 שנה חלפו - יותר אזכרות שצוינו ביום השנה למותה של תאיר ראדה ז"ל מאשר ימי הולדת שחגגה במהלך חייה הקצרים. ועדיין, גלגלי הצדק עוד לא סיימו את עבודתם. עשרות עדי תביעה כבר עלו לדוכן, אך הדרך עוד ארוכה. מגזין N12 מסכם.

המשפט החוזר בעניינו של רומן זדורוב החל בעקבות תעלומה מרכזית אחת - עקבות דם של סוליות נעליים זרות בתא השירותים, שאין מחלוקת שהן לא שייכות לזדורוב. לצד זאת, משפט חוזר, כשמו כן הוא - "חוזר". לכן, גם נושאים אחרים שנבחנו בכל הגלגולים הקודמים עולים שוב גם בהליך הנוכחי.

השופטים לא חוסכים את עמדתם בשלל הסוגיות שעל הפרק. בעקבות אחת העדויות, למשל, אמר השופט אשר קולה בנחרצות: "זה שומט את הבסיס לחלוטין מתחת לקו ההגנה של הנאשם". במקרים אחרים הסתייגו השופטים מתזת התביעה, ובסופו של דבר מה שיכריע הוא התמונה הכוללת.

אימה של תאיר ז"ל, אילנה ראדה, מקפידה להגיע לכל הדיונים גם במשפט החוזר. הרצח האכזרי הזה לא נותן לה מנוח כבר 15 שנה. היא מצידה משוכנעת, למרות כל ההרשעות הקודמות, שהמשטרה והפרקליטות "ננעלו" ללא הצדקה על כיוון מסוים ולא הרפו ממנו.  

בשיחה עם N12 היא מספרת: "אם לומר את האמת, אני הגעתי למשפט עם הרבה תקוות אבל עם הרבה הרבה אכזבות, גם בנושא של האמת וגם בנושא של הבאת כל החומרים שהוסתרו מאתנו, משפחת הקורבן. התחלתי את המשפט, בהתחלה באכזבה כי התברר שהפרקליטות הגישה כתב אישום שהוא ממחזר את הדברים שהיו בעבר, ואז כשאני מגיעה למשפט אני רואה באמת צוות של שופטים שמתעמק ויודע הרבה מעבר לנקודות ספציפיות שמובאות לכתב האישום אלא גם דברים אחרים".

עד כה מביעה אילנה ראדה שביעות רצון מהתנהלות השופטים. "זה אחר, אחר לגמרי (ביחס להליכים המשפטיים הקודמים - י"א). אנחנו רואים גם הרבה מעבר מרק לשמוע את העדים. יש סיטואציות שקורות במשפט שפשוט אפילו משתיקים את הסנגור ואת הפרקליטות, והשופטים חוקרים את העד, שזה דבר שלא ראיתי", היא מוסיפה.

הראיות שייבדקו לראשונה

אל המשפט החוזר ניגשה הפרקליטות בביטחון רב. שם עדיין בטוחים שניתן להרשיע את זדורוב על סמך הראיות הקיימות. לכן, לא ביקשו בפרקליטות לבצע לפני המשפט השלמות חקירה ממוקדות בעניינו של זדורוב באופן ספציפי. כך למשל, מעולם לא נבדק אם ישנו DNA של תאיר ראדה ז"ל בתיק של זדורוב או בנדן של הסכין שלו, אלא בוצעו בדיקות ויזואליות בלבד. הפרקליטות לא ביקשה לבדוק את הפריטים הללו בתחילת המשפט החוזר מתוך מחשבה שאין צורך בראיות נוספות.

אולם, בית המשפט ביקש לאחרונה "לא להשאיר אבן על אבן", ובעקבות ההנחיה הזאת יבוצעו השלמות חקירה, ובמסגרתן ייבדקו הנדן, התיק והנעליים של זדורוב מאותו יום כדי לברר אם ניתן למצוא שם DNA של תאיר. מדובר במהלך דרמטי שיכולה להיות לו השפעה מכרעת אם תימצא ראייה פורנזית חדשה.

"אם יובאו ראיות חדשות ויימצא שזדורוב הוא האשם, בוודאי שאני אקבל את זה"

אילנה ראדה

דרישת השופטים לבצע השלמות חקירה מעוררת תקווה גם אצל אילנה ראדה. "אני מקווה ומצפה, מקווה שלא יהיו את אותם טריקים ושטיקים, ופייק ניוזים שנעשו עד היום", היא אומרת. "הדעת לא תופסת את זה כבר. אפילו הטלפון של תאיר, עד היום לא מרשים להעביר לנו את זה, לא שיחות נכנסות ויוצאות, שאנחנו אמורים לדעת מזה הרבה". 

אילנה ראדה, אמא של תאיר ראדה ז"ל (צילום: מיכאל גלעדי, פלאש/90 )
ראדה על המשפט החוזר: "אני רואה באמת צוות של שופטים שמתעמק" | צילום: מיכאל גלעדי, פלאש/90

"זה אבסורד שאתה נמצא בתיק רצח כזה, תיק כל כך מתוקשר, ולהגיד שאת זה אנחנו לא יכולים לבדוק", טוענת אילנה ראדה. "עד כמה העקשנות של השופטים תלך עד הסוף? עד כמה תהיה פתיחות להביא את כל הדברים ולא להסתיר כמו שהם הסתירו עד היום? הזמן יעשה את שלו. אני, בינתיים, עדיין בספקות לגבי הפרקליטות. עם השופטים - אני שלמה".

רומן זדורוב משוחרר מהכלא (צילום: דוד כהן, פלאש/90 )
יחזור לכלא? רומן זדורוב בצאתו מבית הסוהר | צילום: דוד כהן, פלאש/90

"אני אמרתי כבר בפגישה הראשונה עם הפרקליטות הזאת (צוות התביעה במשפט החוזר - י"א) - אני לא בוחרת את הרוצח הפוטנציאלי שהוא בעיניי, אני רוצה להיצמד לראיות אמיתיות שיובאו, ייחקרו, וייצמדו אל האמת", מתעקשת אילנה ראדה. "אמרתי להם, אם בסופו של דבר אתם מביאים ראיות שהוסתרו עד היום, ולא נבדקו עד היום, והן ייבדקו - ויימצא שזדורוב הוא האשם, בוודאי שאני אקבל את זה".

טביעות הנעל המסתוריות

הסיבה המרכזית לקיום המשפט החוזר היא שלושה כתמי דם בתא השירותים - על האסלה, על הניאגרה ועל הקיר המפריד בין התאים. לטענת עו"ד ירום הלוי, סנגורו של זדורוב, מדובר בטביעות נעליים שנוצרו ממסלול היציאה של הרוצח מהתא.

אין מחלוקת שלא מדובר בעקבות של זדורוב, ולכן נשאלת השאלה איך ניתן להסביר אותן? ראשית, הפרקליטות הגישה חוות דעת שלפיה לפחות שניים מהסימנים הם לא עקבות נעל - על הניאגרה ועל הקיר המפריד, ולכן לכאורה אין "מסלול יציאה". על כך אמר השופט קולה שאילו חוות הדעת הזאת הייתה מוגשת קודם לכן, ייתכן שהשופט בדימוס חנן מלצר לא היה מורה על משפט חוזר.

דבריו של השופט קולה נאמרו בתגובה לחוות הדעת של המומחה ירון שור על האפשרות שהסימנים על הניאגרה והקיר המפריד הן למעשה לא עקבות ולכן לכאורה אין "מסלול יציאה" מתא השירותים. זו חוות דעת שלא הייתה בפני השופט מלצר והוכנה רק לאחר ההחלטה על משפט חוזר. הדברים נאמרו בשלב מוקדם של המשפט החוזר - לפני העדות של ירון שור, כשהפרקליטות רק ציינה שיש חוות דעת כזו.

אולגה ורומן זדורוב בבית המשפט (צילום: פלאש 90)
ממשיך לטעון לחפותו. רומן ואולגה זדורוב בבית המשפט | צילום: פלאש 90

השופט קולה שאל למה חוות הדעת הזו לא הוכנה קודם והוסיף: "זה באמת שומט את הבסיס לחלוטין מתחת לקו ההגנה של הנאשם, זה מקעקע לגמרי את קו ההגנה שלו והוא צודק שבלי זה אין משפט חוזר" - כלומר אם חוות הדעת הזו תתברר כנכונה, הדבר יפגע קשות בטיעוניו של זדורוב. עם זאת, במהלך המשפט נמתחה ביקורת על דבריו של שור לגבי העקבות על מכנסיה של תאיר.

לגבי הסימן על האסלה - בפרקליטות לא שוללים כי מדובר בעקבה, אך מסבירים זאת באמצעות "תזת הבלאגן". כלומר, אנשים רבים נכנסו לזירה - מחלצים, שוטרים, רופא, חובש ועוד. ייתכן, לפי הפרקליטות, שאחד מהם השאיר סימן על האסלה.

רומן זדרוב בפתיחת משפטו החוזר (צילום: דוד כהן, פלאש/90 )
בית המשפט דורש: "לא להשאיר אבן על אבן". רומן זדרוב בפתיחת משפטו החוזר | צילום: דוד כהן, פלאש/90

התמונה הראשונה שצולמה בתוך תא השירותים ושבה ניתן לראות את העקבה על האסלה – צולמה רק בשעה 23:18, כמעט 5 שעות לאחר מציאת הגופה וכ-10 שעות לאחר הרצח. לכן, לשיטת הפרקליטות מדובר ב-5 שעות שבהן לא ניתן לדעת מה התרחש במדויק בתא השירותים ומי יכול היה להשאיר עקבות.

מנגד, עו"ד ירום הלוי טען בדיונים כי זירת הרצח נסגרה לאחר שהגופה אותרה וכי רק שלושה אנשים בלבד העידו כי נכנסו לתא השירותים עצמו, אך גם הם לא דרכו על האסלה. נוסף על כך טען הלוי כי לא יכול לזלוג דם מהגופה כל כך הרבה שעות לאחר הרצח ולכן לא יכולות להיווצר עקבות זולת אלה של הרוצח. עם זאת, חלק מהעדים טענו שהייתה שלולית דם גם לאחר זמן ממושך. בנוסף, נמצאו עקבות דם של גורמים נוספים מחוץ לתא השירותים, בהן עקבה של החובש שהגיע לזירה. 

תאיר ראדה (צילום: אלבום פרטי)
15 שנה לרצח. תאיר ראדה ז"ל | צילום: אלבום פרטי

 

רומן זדורוב ועורך דינו ירום הלוי (צילום: פלאש 90)
שב לבית הספר נופי גולן. רומן זדורוב ועורך דינו ירום הלוי | צילום: פלאש 90

הסימנים על הג'ינס

על הג'ינס של תאיר ראדה ז"ל נותרו כתמי דם ולטענת הפרקליטות מדובר בעקבות מנעליו של זדורוב. עורך דינו של זדורוב טוען כי בכלל לא מדובר בעקבות נעליים. בדיון שנערך במשפט החוזר נראה כי השופטים אומנם מסכימים שמדובר בעקבות נעליים, אך הם לא השתכנעו מחוות דעתו של המומחה ירון שור שמדובר דווקא בנעליו של זדורוב. השופטים העירו לפרקליטות שייתכן שטביעת הנעל על הג'ינס לא תואמת את כיוון היציאה מהתא, ולכן גם הנושא הזה ייבדק מחדש בהשלמות החקירה.

"אנחנו צריכים להשתכנע, ואנחנו סבורים שלעת הזאת זה לא מעל לספק סביר. אין מה לעשות", אמר השופט אשר קולה. "אני יכול לקבוע ברמה הכללית שהמומחה אמר שיש זהות או דמיון או כל דבר אחר לנעל הסלמנדר של זדורוב שאיתה רומן נכנס, זה אני יכול לקבוע באופן כללי, אבל האם זה מעל לכל ספק סביר?". המילים "ספק סביר" הן מילים חשובות מאוד בהקשר הזה, מפני שלצורך הרשעה בעבירה פלילית, יש להוכיח את אשמת הנאשם "מעל לכל ספק סביר".

המכנסיים  של תאיר ראדה זל שהוצגו בדיון בבית המשפט (צילום: חדשות 12)
סוגייה משמעותית. כתמי הדם על מכנסיה של תאיר ראדה | צילום: חדשות 12

צריך לומר - אומנם מדובר בסוגיה משמעותית, שהרי הסימנים על הג'ינס של תאיר ז"ל הם למעשה הראייה היחידה שיכולה לקשור את זדורוב באופן חד משמעי לזירת הרצח. יחד עם זאת, המשקל שניתן לראייה הזו השתנה בין הגלגולים השונים, ומשקל גבוה יותר ניתן להודאות, לשחזור ולפרטים המוכמנים. לכן, לכאורה תיתכן הרשעה גם אם בית המשפט לא ישתכנע שמדובר בעקבות של זדורוב.

נוסף על כך, אם אכן השופטים יקבלו את ההנחה שמדובר בעקבות כלשהן, הרי שאין מחלוקת על כך שאלו עקבות שונות משאר העקבות שנמצאו בתא השירותים. לכן, הפרקליטות עשויה לטעון שסביר יותר שדווקא העקבה על הג'ינס שייכת לרוצח, ובכך תנסה לשלול את טענת ההגנה.

אולגה ורומן זדורוב בבית המשפט (צילום: פלאש 90)
הפרקליטות טוענת: "זדורוב ידע פרטים מוכמנים". אולגה ורומן זדורוב בבית המשפט | צילום: פלאש 90

ההודאה, השחזור והפרטים המוכמנים 

לצד הסוגיות החדשות שצצו במהלך המשפט החוזר, עדיין לב ליבן של ההרשעות בגלגולים הקודמים הן ההודאות שלו – תחילה מול המדובב, לאחר מכן מול החוקרים ובהמשך בשחזור. אמנם זדורוב חזר בו מהודאותיו, אך השופטים בהליכים הקודמים השתכנעו מאותנטיות ההודאות ומהפרטים המוכמנים.

פרטים מוכמנים הם פרטים שרק הרוצח יכול לדעת, ולשיטת הפרקליטות יש פרטים רבים כאלה – כמו למשל העובדה שזדורוב ידע באיזה מתחם שירותים אירע הרצח, באיזה תא, באיזו זווית עמדה תאיר ז"ל והיכן היא נדקרה בגופה.

זירת הרצח של תאיר ראדה (צילום: מתוך "צל של אמת" מי רצח את תאיר ראדה?" באדיבות HOT8)
זירת הרצח של תאיר ראדה ז"ל | צילום: מתוך "צל של אמת" מי רצח את תאיר ראדה?" באדיבות HOT8

סנגורו של זדורוב חולק על כך שמדובר בפרטים שמעידים על כך שזדורוב רצח את תאיר ז"ל. לדוגמא, זדורוב ציין בשחזור שדלת תא השירותים הייתה מעט פתוחה בשעת הרצח, ואכן נמצאו שתי נקודות של חומר החשוד כדם מחוץ לתא השירותים, דבר שיכול לכאורה להעיד על כך שהדלת הייתה מעט פתוחה. עם זאת, עו"ד הלוי טוען כי יתכן שמדובר בטיפות צבע ולא בדם. הערות השופטים בדיונים מותירות רושם כי גם הם טרם השתכנעו שאלו נקודות דם.

הסנגור הטיח במדובב של זדורוב: "אתה מערבב את כולם, אתה מתחמן את כולם - אתה באולם בית משפט מול שופטים, דבר אמת"

סנגורו של זדורוב ניסה גם להראות באחד הדיונים כי המדובב "השתיל" פרטים מוכמנים באוזניו של זדורוב. על כך השיב המדובב בעדותו: "שום פרט לא נמסר לי מהמשטרה. שום דבר. המשטרה לא הכניסה לי לפה שום מילה. אני הייתי איתו בתא המשטרה כמה ימים, ואז הגיעה ההודאה שלו". עו"ד ירום הלוי הטיח: "ארתור אתה מערבב את כולם, אתה מתחמן את כולם - אתה באולם בית משפט מול שופטים, דבר אמת", והמדובב ענה: "אני לא מערבב - אני דובר אמת".

רומן זדורוב ועורך דינו ירום הלוי בבית המשפט (צילום: פלאש 90)
יבחר להעיד? זדורוב ועורך דינו ירום הלוי בבית המשפט | צילום: פלאש 90

נקודה נוספת שלטענת הפרקליטות מבססת את אשמתו של זדורוב היא ההתנהלות מעוררת החשד. כך למשל, זדורוב התקשה להסביר מדוע זרק את המכנסיים שלבש באותו יום. תחילה טען שזרק אותם כי נהיו "קצרים", ולאחר מכן אמר שהם נהיו "קטנים". הוא גם טען שלא לבש ג'ינס באותו יום, אף שעדים שונים ציינו כי ראו אותו לובש ג'ינס.

אמינותו של זדורוב עלתה כנקודה משמעותית בהרשעותיו הקודמות. בהמשך המשפט, אם זדורוב יבחר להעיד, הוא יצטרך לספק הסברים לשאלות על גרסאותיו הסותרות.

העד ששינה את גרסתו

ראובן ג'אנח, מעסיקו של זדורוב בתקופת הרצח, טען לאורך השנים כי כאשר דיבר עם זדורוב לאחר שנמצאה גופתה של תאיר ז"ל, הוא לא אמר לו ולא ידע שהגופה נמצאה בשירותים. לכן, אמירתו של זדורוב לאשתו ש"ילדה נפלה מאסלה בשירותים" שימשה אף היא כאינדיקציה ל"פרט מוכמן".

המדובב של רומן זדורוב מעיד בבית המשפט (צילום: N12)
המדובב של רומן זדורוב מעיד בבית המשפט מאחורי פרגוד ובעיוות קול | צילום: N12

אולם, בחקירה הנגדית שהתנהלה במשפט החוזר שינה ג'אנח את גרסתו ואמר כי ידע את פרטי הרצח לפני שיחתו עם זדורוב. ג'אנח אמנם המשיך להכחיש שאמר את המשפט "ילדה נפלה מאסלה בשירותים" במהלך השיחה, אך לטענת סנגורו של זדורוב, עצם העובדה שזדורוב אמר לאשתו את המילים הללו בעברית, מעידה על כך שהוא חזר על מילותיו של ג'אנח.

מה שכבר בטוח

לאורך השנים עלו לא מעט קונספירציות בנוגע לרצח של תאיר ז"ל, חלקן אף מלוות את המשפט החוזר, אך הקונספירציות האלה לא נולדו בחלל ריק. הדיונים בבית המשפט המחוזי בנצרת מציפים שוב ושוב את ההתנהלות הבעייתית, בלשון המעטה, של החקירה בראשית דרכה.

סוליות נעליים שלא נבדקו, שתי הנקודות החשודות כדם שלא נדגמו והפריטים ש"זעקו" לבדיקת ד.נ.א שמעולם לא נלקחה – כל אלה הן רק חלק מהפעולות הפשוטות שהיו יכולות, אולי, לחסוך את ההליכים המשפטיים החוזרים והמסובכים.

אילנה ראדה (צילום: Noam Revkin FentonFlash90)
"עדיין בספקות לגבי הפרקליטות", אילנה ראדה | צילום: Noam Revkin FentonFlash90

יתכן שזדורוב יורשע למרות המחדלים הללו, אך לא משנה מה תהיה התוצאה – ברור שניתן היה לפעול אחרת. כעת, במהלך השלמות החקירה המתוכננות, אולי תצליח המדינה למזער מעט את הנזקים ולאתר ראיות חדשות שלא נבדקו לפני 15 שנה.

"מה יהיה בסוף?", מסכמת אילנה ראדה. "אני לא באה שיטפחו לי על השכם, או מתעקשת שרק דעתי היא תהיה המקובלת. אני ממש לא במקומות האלה. אני רוצה לדעת מי רצח את תאיר. אם בסופו של תהליך זה יהיה זדורוב, זה יהיה זדורוב והוא יקבל את עונשו".

משפטו החוזר של זדורוב: סיקור N12