"מעשים מדברים חזק יותר ממילים" כתב אילון מאסק בחשבון הטוויטר (כיום אקס) הפרטי שלו, בזמן שסייר היום (שני) בישובי העוטף - במה שנראה כנסיון שקוף להגיד זה לא משנה אם אני מתבטא באנטישמיות, תראו איפה אני נמצא.

האיש העשיר בעולם, הבעלים של טוויטר והמנכ"ל ובעל השליטה של טסלה וספייסX ביקר היום בישראל ונפגש עם נשיא המדינה יצחק הרצוג וראש הממשלה בנימין נתניהו. מאסק ונתניהו אף קיימו שיחה משותפת בספייס - פיצ'ר השידור הקולי של טוויטר.

כך הכין מאסק את הקרקע למתקפת הפייק ניוז
אילון מאסק חושף מה הוא באמת חושב על יהודים
בגלל העלייה באנטישמיות: המפרסמים נוטשים את טוויטר
מאסק: אחבר את עזה לאינטרנט, איראן קורבן של ארה"ב
האויב החדש של מאסק: הארגון למלחמה באנטישמיות

מה מחפש מאסק בישראל זה ברור. הוא הגיע לכאן מגיע אחרי שורה של הסתבכויות על רקע גילויי האנטישמיות של טוויטר, כולל ציוץ שלו עצמו שנתפס כאנטישמי. חברות ענק כדיסני ואפל הפסיקו לפרסם בפלטפורמה על רקע דוח שהראה שהמודעות שלהן מוצגות לצד תוכן אנטישמי מובהק, כולל כזה שמהלל את היטלר.

אז מאסק חשב כנראה שביקור בישראל, פגישות עם מנהיגים ישראלים כנתניהו ובני גנץ וצילומים מביקור בקיבוץ בארי יעשו לו טוב. פחות ברור למה מנהיגים ישראלים זנחו את סדר היום העמוס שלהם כדי לכרכר סביב מאסק. הוא אולי האיש העשיר בעולם, אבל אין לנתניהו דברים יותר חשובים לעשות ביום האחרון להפסקת האש הזמנית? בטוויטר כבר היה מי שתהה איך נתניהו מוצא מהרגע להרגע זמן לשמש מדריך טיולים למאסק אבל לא כדי לפגוש משפחות שכולות ומשפחות של חטופים.

רמז לרצינות הביקור אפשר למצוא בהודעת לשכת ראש הממשלה לפיה "נתניהו הראה למאסק חלקים מהסרט שהוכן על ידי דובר צה״ל, המציג את הזוועות והטבח שביצע חמאס ב-7 באוקטובר. לאחר מכן קיימו פגישה מורחבת, שעסקה בתחום הבינה המלאכותית בהיבטים ביטחוניים".

בעלי טוויטר, שבה מופצים שקרים ודיווחי כזב על הקורה בעזה, לא הצליח אפילו להקדיש את 43 הדקות הדרושות כדי לצפות בסרט הזוועות. לפי אנשי נתניהו, זמן לשיחה על בינה מלאכותית דווקא כן היה לו.

תחושה קשה של חוסר נעימות

גם השיחה הקולית שניהלו מהכנסת נתניהו ומאסק בספייס בטוויטר הותירה תחושה של חוסר נעימות. זה לא הרגיש כמו ראיון אלא יותר כמו הזדמנות עבור נתניהו להציג בפני מאסק את ההשקפה הישראלית על המלחמה, ומאסק רק הוסיף כמה הוא מסכים.

"ישראל מנסה להימנע מהרג של אזרחים, ואין בה שמחה בלהרוג אזרחים", אמר מאסק לנתניהו שנשמע כשמח שהתלמיד הפנים את המסר. "כולנו רוצים עתיד טוב לפלסטינים", הוסיף האיש העשיר בעולם, "השאלה היא איך מסירים [מטוויטר] את האנשים שמנסים לרצוח יהודים ואיך עוצרים את הפרופגנדה שמעודדת את האנשים בעזה לצאת לרצוח יהודים". לכך השיב נתניהו "פגעת בול בנקודה" מלא סיפוק.

אילון מאסק בישראל (צילום: פרטי)
מאסק מסייר עם נתניהו בעוטף עזה. נראה בעיקר כמו ניסיון לסחוט רגעי יח"צ | צילום: פרטי

למעט הספייס עם נתניהו ואותה הערה קריפטית לפיה "מעשים מדברים חזק יותר ממילים" מאסק לא מצא לנכון לצייץ שום דבר נוסף מביקורו בישראל ליותר מ-165 מיליון עוקביו.

שעות ספורות לפני השיחה המשותפת נתניהו הדריך את מאסק בישובים ההרוסים של עוטף עזה. מהאירוע הזה לא סופקו הקלטות או ציטוטים אלא רק תמונות של מאסק מטייל כשהוא חבוש שכפ"ץ, מסתכל על מימדי ההרס ולול תינוק ריק. גם ברגעים האלו, כמו בשיחה המשותפת בטוויטר, נראה היה שהשניים מנסים בעיקר לסחוט רגעי יח"צ הדדיים.

עוד קונספציה ישראלית שגויה

עבור המנהיגים הישראלים מאסק מספק הזדמנות להצטלם לצד האיש העשיר בעולם ונתפס כחלק מאמצי ההסברה הישראליים, שלעתים נתפסים כחשובים כמעט כמו הלחימה בעזה. אך גם במקרה של מאסק מנהיגי ישראל עלולים לגלות שהקונספציה שלהם שגויה.

אילון מאסק ובני גנץ (צילום: חיים גולדברג, Flash90)
מאסק נפגש עם בני גנץ בכנסת. בעיקר הזדמנות צילום | צילום: חיים גולדברג, Flash90

מאסק אולי מנהל את טוויטר - כן יש לו גם מנכ"לית אבל ההתנהלות בחברה מראה כי היא מנכ"לית בתואר בלבד - אבל לא לגמרי שולט בה. אנטישמים, שונאי ישראל ושאר גזענים ימשיכו להפיץ ברשת תיאוריות קונספירציה דוחות גם בלי שמאסק ישתף אותן בעצמו, לאחר שבמטרה לחסוך בהוצאות הוא פירק את הצוות שאמור היה למנוע מדברים כאלו להתרחש. אם מאסק באמת היה רוצה להפחית את כמות שיח השנאה בטוויטר הוא יכול להתחיל מלשכור אנשים שיעשו את זה.

קונספציה שגויה שנייה היא במידת החשיבות של טוויטר - סליחה X - כרשת חברתית. עד לפני שנה טוויטר אולי לא היתה חזקה במספר המשתמשים בה אבל כן באיכות שלהם. ממנהיגים דרך עיתונאים ועד סלבס, כולם אהבו להשתמש בה ובעקביות. כיום המצב שונה מאד.

הציוץ האנטישמי של מאסק שהוביל לסערה האחרונה

רבים ממשתמשי טוויטר עזבו והתפזרו בין שחקניות מתחרות, כמו ת'רדס מבית מטא. את דעת הקהל של הצעירים מעצבות פלטפורמות כטיקטוק ואינסטגרם. שם פחות מתעניינים בסיורים של פוליטיקאים ועשירים ויותר בסיפורים אישיים מגוף ראשון. כל עוד בישראל משקיעים מאמצים בשכנוע מאסק מפספסים את הקהל האמיתי שמנסה ללחוץ על המנהיגים שלו להפסיק את התמיכה בישראל.