הפתעה: ביקור הבזק בישראל והאירוח בידי בכירי המדינה לא שינה את עמדתו של בעלי טוויטר (כיום X) אילון מאסק לגבי המאבק באנטשמיות. לאחר חזרתו לארה"ב התארח מאסק בכנס DealBook בניו יורק ונשאל על החשש מנטישה של מפרסמים את הפלטפורמה בעקבות השיח האנטישמי בה. "אל תפרסמו", השיב מאסק, "מישהו הולך לנסות לסחוט אותי עם פרסומות? לכו תז*יינו. לכו, תז*יינו". 

כקינוח הוסיף מאסק "היי בוב" - ציטוט שפורש כקריצה לבוב אייגר, מנכ״ל דיסני שהפסיקה לפרסם בפלטפורמה.

ישראל התרפסה בפני מאסק - ותגלה שרק הוא הרוויח מזה
אילון מאסק חושף מה הוא באמת חושב על יהודים
בגלל האנטישמיות: מפרסמים גדולים נוטשים את טוויטר
כך הכין מאסק את הקרקע למתקפת הפייק ניוז
האויב החדש של מאסק: הארגון למלחמה באנטישמיות

עם זאת, מזכרת מהטיול בישראל מאסק כן לקח: לראיון לכנס DealRoom הוא הגיע כשהוא עונד לצווארו דיסקית שנראית כסמל ההזדהות עם החטופים הישראליים הכלואים ברצועת עזה.

בראיון הוסיף מאסק כי מעריציו, המכונים מאסקטרים, יחרימו חברות שיפסיקו לפרסם בטוויטר. "העולם כולו יידע מי הם אותם מפרסמים שהרגו את החברה ואנחנו נתעד זאת בפירוט רב", איים על המפרסמים. חשבון הטוויטר של מאסק הוא הפופולרי ביותר בפלטפורמה ויש לו יותר מ-164 מיליון עוקבים.

ההתבטאויות האחרונות מגיעות על רקע ביטולי קמפיינים בטוויטר מצד שורת מפרסמים, בהם דיסני, אפל, IBM, אינטל וחברות נוספות. החברות החלו לבטל הצגת מודעות בפלטפורמה על רקע דוח של Media Matters, שהראה כיצד פרסומות בטוויטר מוצגות לצד תכנים אנטישמים מובהקים, כולל כאלה שמהללים את היטלר.

מאז שנטל מאסק את השליטה בטוויטר הוא צמצם דרסטית את כוח האדם בחברה ופירק את המחלקה שפיקחה על חשבונות החשודים בהטרדה, פרסום תוכן לא חוקי ופרסום תוכן גזעני. המהלכים הובילו לירידה במאבק בתכנים מסוג זה בכלל הרשתיות החברתיות. בדוח שפרסמה במרץ האחרון הליגה נגד השמצה היא האשימה את טוויטר בכישלון בטיפול בהתגברות השיח האנטישמי שנערך בה. לפי הדוח, רק 28% מהפוסטים שסומנו כאנטישמים מטופלים ומוסרים מטוויטר.

בשבועות האחרונים ליבה מאסק את האש לאחר שהביע תמיכה בציוץ אנטישמי שהאשים את יהודי ארה"ב בכך שנטלו חלק ב"החלפה הגדולה" - תיאוריית קונספירציה של הימין הקיצוני באמריקה שטוענת כי קהילות מיעוט מבקשות להשתלט על ארה"ב ולהחליף את יוצאי אירופה הלבנים כגורם הדומיננטי בה.

רק לפני שלושה ימים ביקר מאסק בישראל, סייר בישובי עוטף עזה, ושוחח עם נשיא המדינה הרצוג וראש הממשלה נתניהו. הביקור נתפס כניסיון לשנות את תדמיתו כמי שמעודד אנטישמיות, גם בגלל הדוחות על טוויטר וגם בגלל ציוציו האישיים.

רמז לרצינות הביקור אפשר למצוא בהודעת לשכת ראש הממשלה לפיה "נתניהו הראה למאסק חלקים מהסרט שהוכן על ידי דובר צה״ל, המציג את הזוועות והטבח שביצע חמאס ב-7 באוקטובר. לאחר מכן קיימו פגישה מורחבת, שעסקה בתחום הבינה המלאכותית בהיבטים ביטחוניים" - כלומר מאסק לא הצליח לפנות כ-40 דקות לצפות בסרט המלא.