עלים של מריחואנה (צילום: חדשות 2)
צמח המריחואנה. ארכיון | צילום: חדשות 2

חוקרים מאוניברסיטת רידינג בבריטניה גילו ששלושה מרכיבים שנמצאים בצמח הקנאביס, יכולים לסייע בהפחתת התקפי אפילפסיה ובשליטה עליהם.

כעת החוקרים משתמשים בתמציות הצמח, שהם מגדלים בחממות ייעודיות בדרום אנגליה, כדי לפתח תרופה חדשה שתקל על חייהם של מיליוני חולי אפילפסיה ברחבי העולם.

ד"ר בן וולי, מוביל המחקר, אמר לעיתון ה"טלגרף" הבריטי כי לאחר שהתמציות נבחנו על בעלי חיים, ראו החוקרים כי הן אפקטיביות במניעת התקפים ועוויתות. כמו כן, לתרופת הקנאביס החדשה יש פחות תופעות לוואי מאשר התרופות הקיימות.

"זה נראה מבטיח"

"ישנה סטיגמה באשר לקנאביס מאז שנות ה-60 או ה-70, שמתקשרת לשימוש בצמח לשם בילוי, אז אנשים נוטים שלא להסתכל על זה בדרך רפואית", אמר ד"ר וולי. "קנאביס הוא מעין אוצר של מרכיבים שניתן להשתמש בהם למטרות רפואיות. יש לנו רשימה של כ-12 מרכיבים פוטנציאליים לטיפול באפילפסיה, בחנו שלושה מהם וזה נראה מבטיח".

הוא הוסיף כי "הגוף מתמודד היטב עם התרכובות הללו ולא רואים את אותן תופעות הלוואי שרואים בטיפולים הקיימים".

החוקרים ד"ר וולי, ד"ר קלייר וויליאמס וד"ר גארי סטיבנס, עובדים בשיתוף עם חברת תרופות בריטית. הם זיהו שתיים מתוך שלוש התרכובות המדוברות: אחת מהן נקראת קנאבידיאול והשנייה מכונה GWP42006. שתיהן כאמור הוכחו כיעילות ביותר במניעת התקפים והחוקרים מקווים להתחיל בניסויים רפואיים בשלוש השנים הבאות.

אפילפסיה נגרמת כתוצאה מהבזקים פתאומיים של פעילות חשמלית, המשבשים את האופן בו מסרים מועברים במוח. הדבר עלול לגרום להתקפים חוזרים ובלתי צפויים, שמסתיימים לעיתים בפציעות פיזיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק