המשימה: מאדים
המשימה: מאדים | צילום: CNN, חדשות

המרוץ למאדים: סוכנות החלל האמריקנית, נאס"א, הכריזה בשבוע שעבר על שלושת הדגמים המובילים במסגרת התחרות לעיצוב מבני הקבע העתידיים על פני כוכב הלכת האדום. שלושת הצוותים שנבחרו לעבור לשלב הבא בתחרות יחלקו ביניהם פרס בסך 100 אלף דולרים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

הפרויקט המאתגר של נאס"א החל בשנת 2015 וכלל תחרות לעיצוב ותכנון של בתי מגורים שמותאמים לחיים על הירח, מאדים וכוכבים נוספים. במסגרת התחרות, 11 צוותים התבקשו להציג תוכניות מפורטות שכללו תכנון ועיצוב בקנה מידה מלא.

הצוות המנצח יזכה ב-800 אלף דולר
הצוות המנצח יזכה ב-800 אלף דולר | צילום: CNN, חדשות

בשלבים הקודמים של התחרות, הערכת הדגמים התמקדה ברישומים האדריכליים ובטכנולוגיה הנחוצה לבניית מבני הקבע לאסטרונאוטים. כמו כן, בשלב הבא של התחרות, שצפוי להתקיים בתחילת חודש מאי, שלושת הצוותים שעלו לגמר יציגו דגם תלת ממדי של העיצובים השונים ויתחרו על פרס בשווי 800 אלף דולרים.

התחרות של סוכנות החלל מתקיימת כחלק מהשקת הפיתוחים האחרונים של נאס"א המתכוננת למשימה החדשה: שליחת בני אדם לירח ובסופו של דבר - גם למאדים. כל דגם בתחרות הוערך על פי מספר תכונות ומדדים כמו אסתטיקה ורמת העמידות של המבנים בפני התנאים הקשים למחייה על פני כוכב הלכת.

"הפעם אנחנו לא נתקע רק דגל" | צילום: CNN, חדשות

בנובמבר האחרון נאס"א הכריזה כי תשע חברות אמריקניות נבחרו להתמודד על מכרז להתקשרויות עם סוכנות החלל בסכום כולל של 2.6 מיליארד דולרים ל-10 השנים הקרובות. בשנת 2017 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם על מדיניות חדשה שמטרתה "התמקדות מחדש של תכנית החלל האמריקנית לטובת תגליות ומחקר אנושי".

ההחלטה סימנה צעד ראשון בחזרת האסטרונאוטים האמריקנים לירח, לראשונה מאז 1972. במסמך המדיניות נכתב: "הפעם הזו אנחנו לא רק נתקע דגל ונשאיר את סימני העקבות שלנו - אנחנו נכונן תשתית עבור משימה למאדים, ויום אחד - גם לעולמות רבים שנמצאים מעבר".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו