משחקים אלימים לא גורמים לאלימות צעירים (צילום: 123RF, חדשות)
משחקים אלימים לא גורמים לאלימות צעירים | צילום: 123RF, חדשות

מחקר חדש ורחב היקף בבריטניה חשף: לעומת הטענה המקובלת - לא נמצא קשר בין משחקי וידאו אלימים לבין אלימות בקרב בני נוער. "יש דברים רבים שמזינים התנהגות אלימה, אבל לא משחקי וידאו", אמר עורך המחקר.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

החוקרים בדקו מדגם מייצג של 2,008 בני נוער בריטים בגילאי 14-15. במחקר יצרו מדד שמנסה לקשר בין הרגלי המשחק של הצעירים במהלך חודש אחד לבין ההתנהגויות האלימות שלהם באותו החודש. הממצאים לא הראו השפעה ישירה של המשחקים על רמת האלימות.

"למגדר ולרקע הסוציו-אקונומי יש כנראה השלכות על התנהגויות אלימות בקרב צעירים", הסביר פרופ' אנדרו פרזיבילסקי, עורך המחקר ממכון האינטרנט של אוקספורד, "אבל למשחקי הוידאו אין השלכות כאלו".

"הגיע הזמן להשקיע בדברים אחרים" (צילום: מתוך fortnite, פורטנייט, חדשות)
"הגיע הזמן להשקיע בדברים אחרים" | צילום: מתוך fortnite, פורטנייט, חדשות

פרזיבילסקי הוסיף כי אמנם זהו נושא שמעורר דאגה רבה בקרב מטפלים בילדים ואף בקרב קובעי מדיניות, אך לדעתו "יש להשקיע יותר בבחינת ההשפעות של תסכול, רקע משפחתי ושל נסיבות חיים בעייתיות של בני נוער". החוקרים הדגישו שעל אף התוצאות, הם לא שוללים את האפשרות שסיטואציות מסוימות במשחקים מעוררות רגשות כעס או תגובות זועמות אצל המשחקים - תגובות המקושרות להתנהגויות אנטי חברתיות.

את הנתונים לגבי התנהגויות בני הנוער אספו החוקרים דרך שאלונים: הם שילבו בין תשובות של הצעירים עצמם בשאלוני אישיות, לבין תשובות הוריהם ומטפליהם לגבי האגרסיות של הצעירים בחודש המחקר - זאת לעומת מחקרים קודמים אשר התבססו בעיקר על תשובות בני הנוער. את רמת האלימות במשחקים קבעו החוקרים לפי דירוגים רשמיים של האיחוד האירופי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו