החללית הישראלית שתשוגר (צילום: Spacex, חדשות)
ישראל בדרך לירח | צילום: Spacex, חדשות

הספירה לאחור החלה: אם הכל יילך כמתוכנן, ישראל תעשה היסטוריה כשלראשונה חללית כחול לבן תעשה את דרכה לירח מפלורידה. הלילה (בין חמישי לשישי) בשעה 3:45 לפנות בוקר (שעון ישראל) תשוגר לירח החללית הישראלית הראשונה - "בראשית". שידור ישיר של האירוע ההיסטורי יתקיים בשעה 3:30 לפנות בוקר. אם המשימה תצליח - ישראל תהיה המדינה הרביעית בעולם שמצליחה להנחית חללית על הירח - אחרי ארה"ב, רוסיה וסין.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

זהו ערב היסטורי ומרגש למדינה, לתעשיית החלל הישראלית, ול-SpaceIL, שעומדת מאחורי הפרויקט השאפתני. החללית נמצאת כבר על הטיל ואין יותר זמן לשיפורים ותיקונים של הרגע האחרון. הקשר איתה יימשך עד לשניות האחרונות לפני השיגור ולאחר מכן ישאר רק להחזיק אצבעות שהכל ילך כשורה.אמש נערכה מסיבת העיתונאים האחרונה של SpaceIL. אצל עיתונאים רבים מכל העולם התעוררה סקרנות נוכח העובדה שדווקא מישראל "הקטנה" יצא הפרויקט השאפתני הזה. זוהי הפעם הראשונה שחללית תנסה להגיע לירח לא כיוזמה ממשלתית, אלא כיוזמה של תורמים פרטיים.

לחברים של SpaceIL היה חשוב להדגיש שמעבר להצלחת המשימה הטכנולוגית, יש כאן משימה נוספת ולא פחות חשובה: לתת השראה לילדי ישראל, בדומה למה שקרה בארה"ב לאחר נחיתת החללית אפולו 11 על הירח. במסיבת העיתונאים הם סיפרו כי בשנים האחרונות הם הגיעו ליותר ממיליון ילדים בבתי ספר בישראל, סיפרו להם על החללית והלהיבו אותם על נושאי החלל.החללית פותחה במשך 8 שנים על ידי מיטב המוחות בתעשייה האווירית ובעמותת SpaceIL, בעלות של כ-100 מיליון דולר - רובם המכריע מכספי תרומות. בראש התורמים לפרויקט: מוריס קאהן, משפחת אדלסון, קרן לין שוסטרמן וסילבן אדמס.

גובהה של החללית - מטר וחצי, קוטרה - שני מטרים (כשרגלי החללית פרושות) והיא צפויה להיות החללית הקטנה ביותר בהיסטוריה שתנחת על הירח. מהירותה כ-10 קילומטרים לשנייה (36,000 קילומטרים לשנייה) - פי 13 ממהירותו המקסימלית של מטוס F-15.

החללית תשוגר אל מעבר לאטמוספירה על גבי טיל פלקון 9 של חברת SPACEX מאתר קייפ קנאוורל שבפלורידה. אחרי שהחללית תנותק מהמשגר, היא תתחיל להקיף את כדור הארץ במסלולים אליפטיים ובסך הכל תעבור 9 מיליון קילומטרים.

צוות פיתוח החללית הישראלית (צילום: תומר לוי, חדשות)
צוות פיתוח החללית הישראלית | צילום: תומר לוי, חדשות

החללית תגביה את מסלולה סביב כדור הארץ, עד שקצהו יגיע לקרבת הירח. שם תפעיל החללית את מנועיה, תאט את מהירותה כדי לאפשר לכבידת הירח ללכוד אותה במסלול סביבו - ותבצע את כל הפעולות בצורה אוטונומית. מהרגע שהחללית תתחיל את מסלולה סביב הירח, היא תקיף אותו עד שיגיע הרגע הנכון לנחיתה. בסך הכל צפוי המסע לירח להימשך כ-8 שבועות מהשיגור ועד הנחיתה על הירח.

המפעילים בחדר הבקרה, שנמצא במפעל מבת-חלל של התעשייה האווירית ביהוד, יוכלו לשדר לחללית נתונים ופרמטרים שישולבו בתוכנה האוטונומית לפני כל הפעלה. ניתן יהיה להפעיל את כל מערכות החללית מחדר הבקרה, כדי שזו תבצע את טיסתה אל הירח בהתאם לתכנית המשימה. חדר הבקרה יוכל לפקד על החללית גם אחרי שתנחת על פני הירח.

לכל אורך המשימה החללית תעביר לחדר הבקרה מידע, נתונים ותמונות. במקביל למשימת הצילום על פני הירח, היא תבצע מדידות של השדה המגנטי באתר הנחיתה באמצעות מכשיר מגנטומטר המורכב על החללית. לאחר שתשלים גם את המשימה המדעית המיועדת לה, החללית תישאר על הירח ועליה דגל ישראל. ב-SpaceIL מקווים שהדור הבא יידע להחזיר אותה משם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו