כבר רואים את הנחיתה על הירח: צוות SpaceIL והתעשייה האווירית, שאחראים על הנחתת החללית הישראלית "בראשית", פרסמו היום (ראשון) הדמייה של אתר הנחיתה, שמיועד לתחילת החודש הבא. האתר המיועד נבחר בהתאם למגבלות החללית ולשיקולי בטיחות, באזור שבו קיימים מעט מכתשים וסלעים חשופים, ושאין בו מדרונות תלולים שעלולים לסכן את החללית בעת הנחיתה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

פירוט מלא של האתר ייחשף בשבוע הבא בכנס מדעי שיתקיים ביוסטון, טקסס, על ידי מדען המשימה של "בראשית" פרופ' עודד אהרונסון ממכון ויצמן למדע. לדברי המדען, האתר הנבחר ממוקם בחלק הצפוני-מזרחי של "ים הרוגע" על הירח, כמה מאות קילומטרים מהאתרים שבהם נחתו אפולו 15 (בכיוון מערב), ואפולו 17 (בכיוון דרום-מזרח).

החללית בראשון ב
הנוף מהדרך | צילום: בראשית, חדשות

האתר המיועד לנחיתה נמצא במקום שבו קרום הירח הוא בעל שדה מגנטי, שיאפשר למדענים לבצע את המדידה המדעית שלשמה יצאה החללית למשימה. מטרת המדידה היא זיהוי מקור השדה המגנטי של הירח, דבר שעשוי לסייע בהבנת היווצרות קרום הירח והתפתחותו.

שיגור החללית הישראלית
צילום: SpaceX, חדשות

בנוסף הגדיר פרופ' אהרונסון שלושה אתרי נחיתה אפשריים: אתר ראשי ושני אתרי גיבוי. המישורים בשלושתם מורכבים מחומר געשי דומה לזה שקיים באתרים שבהם בוצעו בעבר נחיתות מוצלחות, בין היתר של צ'אנג-אה 3 ו-4 הסיניות. "עשינו כמיטב יכולתנו לבחור את אתרי הנחיתה הבטוחים והמעניינים ביותר, אבל צריך לזכור שיש לנו רק הזדמנות אחת", הסביר.

בתוך כך, התבצעה הפעלה מוצלחת ראשונה של המגנטומטר שעל גבי החללית, המכשיר המדעי המרכזי שמותקן על "בראשית". לאחר שבחנו את תקינות המכשיר, מדדו המדענים את השדה המגנטי של החללית עצמה, דבר שיאפשר להפחית את השדה מזה שיימדד בעת הנחיתה. מדידת השדה המגנטי של סלעי הירח תסייע לפתור שאלה שהמדענים מנסים לענות עליה במשך שנים רבות: מהו מקורו של השדה המגנטי הזה, ומתי נוצר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו