573 בקשות להקמת ממ"ד בהליך של פטור מהיתר הוגשו בתוך חודש מאז שאושרו התקנות במועצה הארצית לתכנון ולבנייה. מבין בקשות אלו אושרו כבר 316, לפי נתוני פיקוד העורף. מדובר בשיעור של 55%.

חרדת מפוני אשקלון: איך שבים לעיר המופגזת?
בדיקה: כמה דירות עם ממ"ד קידמה תמ"א 38
אין לכם ממ"ד? אלה הפתרונות שיש בשוק
מיגונית או ממ"ד: איזו אפשרות עדיפה ומה מגן יותר
האם דירות עם ממ"ד יהיו שוות יותר כסף?

לפני כחודש, ב-25 באוקטובר, חתם שר הפנים משה ארבל על תקנות הפטור שעליהן המליצה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה. התקנות עוסקות בממ"דים בצמודי קרקע ולמבנים בני 2 קומות שקווי הבניין מאפשרים את הקמת הממ"ד, זאת בהתאם לבדיקה של עורך התוכנית.

בנוסף, אישרה המועצה מסלול מהיר להקמת ממ"דים בכל רחבי הארץ, בעקבות המצב הביטחוני והדחיפות הרבה בצרכי מיגון של תושבים בכל רחבי הארץ. מסלול זה הוא הרחבה לתוכנית המתאר הארצית (תמ"א 40/א/1) שאושרה ב-2019 וחלה על יישובי גבול הצפון בלבד, ומאפשרת הליך מזורז למיגון בטווח של כ-9 ק"מ מהגבול הצפוני.

בניית ממ"ד בשדרות (צילום: גילי יערי, Flash90)
הקמת ממ"ד בצמוד קרקע בשדרות. תקנות הפטור מטפלות בבתים מסוג זה | צילום: גילי יערי, Flash90

כיום, הקמת ממ"ד אפשרית בהתאם להוראות התוכנית החלה על המגרש, וכל חריגה ממנה מחייבת הליך של פרסום הקלה. תוכנית תמ"א 40/א/1 שחלה על יישובי הצפון, מאפשרת הקמת ממ"ד גם בסטייה מהוראות התוכניות המפורטות החלות על המגרש. כעת הרחבתה לכלל חלקי הארץ ניתן יהיה להוציא מכוחה היתר בניה להקמת ממ"ד בכל הארץ, גם אם אינו תואם את התוכנית המפורטת.

היום צפויות ועדת הפנים והסביבה של הכנסת ולאחריה מליאת הכנסת לאשר את התיקון לחוק התכנון והבנייה, כך שיאפשר הקמת ממ"ד בחריגה מקו בניין הן במבני מגורים והן עבור מבני ציבור בהם בתי ספר וגני ילדים. העיר ראשון לציון הודיעה כבר שאישור תוכנית המתאר תאפשר תוספת ממ"דים לעשרות מבני חינוך בעיר. דיון על אישור סופי של התוכנית במועצה הארצית לתכנון ולבנייה נמצא כבר בסדר היום ביום חמישי הקרוב.