הצעדים שישנו את המגמה בשוק הדיור? בממשלה מנסים למצוא פתרונות שיורידו את מחירי הדירות. היום (ראשון) הסתיימה פגישת עבודה בין שר האוצר אביגדור ליברמן, שרת הפנים איילת שקד ושר הבינוי והשיכון זאב אלקין: השלושה סיכמו לבחון שורת צעדים.

אלו הצעדים שעשויים להפוך לחלק מהתוכנית של הממשלה לפתרון משבר הדיור:

ארנונה כפולה

מכיוון שקרקעות פרטיות שלא בונים עליהן יוצרות תמריץ שלילי, ידרשו עליהן ארנונה כפולה כדי שתתחיל הבנייה.

קיצור תקופת הפטור ממס רווח הון

כיום אפשר למכור דירה ולא לשלם מס רווח הון על מה שהרווחת בתנאי שאתה קונה בית אחר בתוך 24 חודשים. שלושת השרים רוצים להוריד את התקופה הזו ל-12 חודשים.

מיסוי דירות airbnb

כדי לשחרר את הדירות לשוק השכירות ולחזק את המלונאים בארץ. כל מי שיש לו יותר מ-100 לינות בשנה ישלם ארנונה כפי שמשלמים בתיירות.

העלאת מיסוי על דירה שנייה ומעלה

הנקודה שעדיין לא הוסכם עליה - רוצים ליצור מדרגות שיזיזו ביקושים מהמרכז לפריפריה, אך עדיין לא הוחלט על מנגנון.

אתר בנייה בשכונת נווה שאנן בחיפה (צילום:  RnDmS, shutterstock)
ארנונה כפולה על שטחים שלא ייבנו? | צילום: RnDmS, shutterstock

ההחלטה הסופית לקדם את הצעדים הללו לא התקבלה עדיין. שלושת השרים ימשיכו לגבש את התוכנית ואז יקיימו מסיבת עיתונאים משותפת. לאחרונה פרסמנו ב"תוכנית חיסכון" שבאוצר רוצים להעלות את מס הרכישה למשקיעים לפחות לרמה שהייתה נהוגה בתקופת כחלון (8%), אך נראה שלא כל השותפים מסכימים על כך.

בנוסף, באוצר מדברים כבר חודשים על פרסום של תוכנית כוללת לשוק הדיור, שהובטח שתפורסם מיד אחרי אישור התקציב בממשלה. מחירי הדיור זינקו ב-8% בשנה, ובפילוח שינויי מחירי הדירות לפי מחוזות בחודשים יוני-יולי 2021 לעומת החודשים מאי-יוני 2021, נרשמו עליות מחירים במחוזות הבאים: ירושלים 3.5%, מרכז 2.0%, תל אביב 1.3%, דרום 0.2% וחיפה 0.1%; לעומתם מחוז צפון רשם ירידה של 0.5%.

לאחר שלא פורסמה התוכנית של השרים, הבטיחו שוב כי תפורסם מיד אחרי החגים, ואז טענו שתפורסם מיד אחרי ששקד תחזור מהביקור שלה באמירויות. כעת נראה שסוף סוף עובדים עליה כדי לפרסם אותה בקרוב.