בעקבות קריסת הבניינים בחולון וברמת גן, חברת הכנסת לימור מגן תלם מישראל ביתנו הגישה היום (ראשון) הצעת חוק שתחייב בעלי נכסים לחוות דעת מהנדס, בעת מכירת נכס בן למעלה מ-40 שנה מהקמתו. "אני מאמינה שהצעת החוק הזאת תמנע את הקריסה של הבניין הבא", מסרה. "אם נציל משפחה אחת ממוות, אני את שלי עשיתי".
בהצעת החוק נכתב כי כיום אין כל הנחיה בחוק שמחייבת בדיקה תקופתית של בניינים מעל גיל מסוים, וכך בניין מיום הקמתו יכול לעמוד 100 שנה ללא בדיקה סטנדרטית. בנוסף, גם אם הייתה הנחיה כזו, לרשויות המקומיות אין כלים למיפוי ואיתור המבנים המסוכנים מבין עשרות אלפי המבנים הוותיקים.

על כן ההצעה מתקנת את פקודת העיריות והמועצות המקומיות, במטרה להעניק לעיריות את המיפוי שחסר להן היום למבנים מסוכנים בשטחה. ההצעה תאפשר לרשויות המקומיות לקבל מידע על נכסים בסיכון, ועליהם תוכל להטיל פיקוח.

ההצעה מטילה את האחריות על בעלי הנכסים, ולא על העיריות: בעלי נכס בן 40 שנה ומעלה יצטרך להוציא חוות דעת ממהנדס לפי מכירה או השכרה שלו. אדם שלא יקבל אישור ממהנדס לא יקבל גיבוי במקרה של תקלה וזאת תהיה אחריותו האישית לדאוג לתיקון הנכס.

הצעת החוק מעוררת כמה שאלות - לא ברור אם זו הדרך הנכונה להבטיח את בטיחותם של הבניינים הוותיקים ואם האחריות צריכה להיות מוטלת דווקא על בעלי הנכס. בנוסף, האם בכל מכירה או השכרה של דירה אחת בבניין ייאלצו לבצע בדיקה של הבניין כולו? לא בטוח שההצעה תבשיל לכדי חוק, אך מדובר בניסיון ראשון של הכנסת להתמודד עם התופעה המטרידה.

"בנס לא היו הרוגים בנפש, אבל אנשים רבים איבדו קורת גג ומצאו את עצמם ברחוב ללא כלום", מסרה חברת הכנסת. "נחשפתי למצב אבסורדי שאין לרשויות המקומיות נתונים בסיסיים על מבנים בסיכון. כל גוף זורק אחריות על השני כי המחוקק פשוט לא הגדיר בדיקות תקופתיות למבנים".