בנק ישראל מוריד את תחזית הצמיחה של המשק הישראלי ל-2009 מ-1.5% ל-0.2%-, כך הודיע היום בנק ישראל. זו הפעם השלישית שבה מעדכן הבנק המרכזי את תחזית הצמיחה של המשק. רק לפני חודשיים הוא עשה זאת מרמה של 2.7% ל-1.5%.

לעדכון הזה צפויות השלכות גם על גובה הריבית במשק. כעת מקיימת הנהלת בנק ישראל את הדיון הכלכלי המורחב המסורתי, שיימשך מחר בפורום המצומצם יותר ובו יחליט הנגיד על גובה הריבית במשק.
ההודעה זו מאותתת שישנה אפשרות סבירה, לעומת הערכות המוקדמות המדברות על הפחתה של חצי אחוז בלבד, כי יוחלט מחר על הפחתת ריבית משמעותית יותר של 0.75%, אם לא אחוז אחד שלם.

לפני חודש החליט נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, להפחית את הריבית ב-75 נקודות בסיס לרמה של 1.75%.

"רוב המידע החדש הוא שלילי", נכתב בהודעה ששיגר הבנק. "הרעה ניכרת בפעילות הכלכלית וירידה בתחזיות הצמיחה והסחר העולמיות, ירידה בפעילות הכלכלית ברביע הרביעי בישראל, ובייחוד ירידה חדה ביצוא ובייצור התעשייתי. למבצע 'עופרת יצוקה' עלות בלתי-מבוטלת, וכן עשויה להיות השפעה שלילית על ייצוא שרותי התיירות".

"מנגד", כותבים כלכלני בנק ישראל, "השפעות שליליות אלו קוזזו חלקית על ידי השיפור בתנאי הסחר החיצוניים, בעיקר עקב ירידת מחירי הנפט, ועדכון ההוצאה הציבורית כלפי מעלה, שצפויות להשפיע באופן חיובי על הפעילות במשק".

14 אלף מובטלים ב-2009

"התעשייה במיתון עמוק, החל מהרבע השני השל 2008 פוטרו קרוב ל-6,000 עובדים מהתעשייה" - כך אמר בשבוע שעבר יו"ר התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, במפגש של התאחדות התעשיינים.

"השנה יפוטרו כ-14 אלף עובדים, תפוקת התעשייה תרשום נסיגה של כ-5%, הייצוא התעשייתי יירד בכ-3% ויסתכם בכ-38.5 מיליארד דולר", הוסיף ברוש עם תחזית עגומה. "צפויה ירידה ריאלית בשכר בתעשייה ב-2009".

על פי נתוני שירות התעסוקה, נרשם בחודש דצמבר שיא חדש במספר המפוטרים: 17.5 אלף ישראלים נוספו במהלך החודש החולף למעגל האבטלה. על פי הנתונים הסתכם מספרם של דורשי העבודה בחודש החולף ב- 205.8 אלף. מדובר בעלייה של 3% לעומת החודש הקודם לו.

"בחודשיים האחרונים בולט מספרם הגדול של מפוטרי מהנדסי תוכנה", מספר מנכ"ל שירות התעסוקה, יוסי פרחי. "690 מהנדסים איבדו את מקום עבודתם, לעומת כ- 100 מפוטרים מהנדסי תוכנה בממוצע בחודשים הקודמים". על פי ניתוח פנימי של הנתונים האזורים הגיאוגרפיים בהם מספר המפוטרים הרב ביותר הם מחוז דן עם 5,900 מפוטרים אלף, מחוז הצפון עם 4,000 מפוטרים, ומרכז ועמקים עם 3,100  מפוטרים.