צפו בריאיון המלא (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
המינוי יאושר? פרופ' פרנקל | צילום: קובי גדעון / לע"מ

יושב ראש הוועדה לבחינת מינויים בכירים השופט בדימוס יעקב טירקל, התייחס הבוקר (ה') לראשונה לסוגיית מינויו של פרופ' יעקב פרנקל לנגיד בנק ישראל, בעקבות החשד כי היה מעורב בתקרית גניבה בהונג קונג - בריאיון לתכנית "מה בוער" בגלי צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הדיווחים בתקשורת הן לעיתים קרובות מאוד מגמתיים ולא מבוססים על בסיס אמיתי", ניסה השופט בדימוס טירקל להנמיך מעט את הלהבות. "לא פעם עובדות שנכללו בפרסומים בנושא היו לא נכונים. יש דיווחים שאינם כפי שהיו צריכים להיות".

ועדת טירקל אמנם כבר אישרה את מינויו של פרנקל, אך לא פרסמה הודעה רשמית בנושא מכיוון שנערכת בדיקה בנושא אודות אירוע גניבה לכאורה שאירע בחנות לפריטים הפטורים ממס בנמל התעופה של הונג קונג שבו היה מעורב פרנקל.

פרופ' פרנקל מסר בתגובה לטענות כי "מדובר באירוע שהתרחש לפני שבע שנים ושהסתיים בלא כלום. הרשויות המקומיות בהונג קונג הגיעו למסקנה שמדובר באי-הבנה מצערת, והביעו את התנצלותם ואת הערכתם על כך שאיני תובע פיצויים על אי ההבנה. אני מצפה להיכנס לתפקידי כנגיד בנק ישראל בראשית אוקטובר, לאחר שמינויי יאושר על ידי ועדת טירקל ועל ידי ממשלת ישראל. אני רואה בכך שליחות לאומית לטובת המשק והמדינה".

מוקדם יותר השבוע נודע כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, הוא זה שיכריע בסוגיה. על פי הפרסום, וינשטיין ביקש לבחון בעצמו את הראיות והמידע בפרשה, ולא להסתמך אך ורק על החלטת הוועדה. על פי ההערכה, וינשטיין מעוניין להיות בטוח שפרנקל לא עבר כל עבירה כדי שיוכל להגן על מינויו בבג"צ, במידה ויוגשו עתירות נגד המינוי. היה ויתעוררו קשיים מהותיים לאשר את מועמדותו של פרנקל - ייאלץ וינשטיין לפנות לנתניהו ולהמליץ לו לבחור במועמד חלופי לתפקיד הנגיד.