שקיפות מונעת שחיתות - בשם העיקרון הזה נשאלו כל השרים בממשלה ו-60 חברי כנסת מכל סיעות הבית האם הם יהיו מוכנים לחשוף בפני הציבור את הצהרת ההון שלהם. התוצאות מאכזבות מאוד: רק תשעה שרים מתוך 22 הסכימו לחשוף את הצהרת ההון שלהם. מתוך חברי הכנסת רק שמונה הסכימו לפעול בשקיפות מוחלטת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שרי הממשלה שסירבו לחשוף את המידע הם שר האוצר יאיר לפיד, שר החקלאות יאיר שמיר, סופה לנדבר, סילבן שלום אורי אורבך, ושר הרווחה מאיר כהן - שבהתחלה הסכים ולאחר מכן שינה את עמדתו.

השרים שסירבו להגיב או התחמקו הם השרים אורי אריאל, גדעון סער, שי פירון, יעל גרמן, ישראל כץ, סופה לנדבר, סילבן שלום, יובל שטייניץ, עוזי לנדאו וגם - ראש הממשלה בנימין נתניהו.

שוכר דירה בלוד. ח"כ שמולי (צילום: מתן חכימי, מאקו)
שוכר דירה בלוד. ח"כ שמולי | צילום: מתן חכימי, מאקו

התומכים בחשיפת הצהרות ההון, לפחות על הנייר, הם השרים ציפי לבני, משה יעלון, אביגדור ליברמן, נפתלי בנט, גלעד ארדן, לימור לבנת, יצחק אהרונוביץ', עמיר פרץ, ויעקב פרי שכבר חשף בעבר את הונו. להצעת חוק שביקשה לחשוף את המידע הזה ותעלה בקרוב שוב, התנגדו השרים יעל גרמן, מאיר וגם השר נפתלי בנט בניגוד להצהרתו ההפוכה היום.

כל הח"כים שחשפו את הונם: מסיעות השמאל והמרכז

מבין חברי הכנסת הרבים שנשאלו האם יחשפו את הצהרת ההון שלהם, חלקם היו מוכנים לחשוף בפנינו לחלוטין את כל פרטי הונם: חברי הכנסת שפיר, יחימוביץ', שמולי ובר ממפלגת העבודה; גילאון וזנדברג ממרצ וח"כ עדי קול מיש עתיד. אף ח"כ מהליכוד, ש"ס, הבית היהודי, יהדות התורה, או קדימה חשף את הונו באופן מלא.

ח"כ סתיו שפיר, שנבחרה ברוח המחאה החברתית, הצהירה כי יש לה בסך הכל 149 אלף שקלים כפיקדונות בבנק ובקופות חיסכון, יש לה חוב לבנק, חלקו בהלוואות, בשווי 74 אלף שקלים ואין בבעלותה רכב פרטי או דירה, והיא גרה בשכירות.

חברה לסיעה ח"כ איציק שמולי גר גם הוא בשכירות. יש לו חסכונות של 159 אלף שקלים, בחשבונות העובר ושב הוא מחזיק 38 אלף שקלים ויש לו חוב של 14 אלף שקלים מתקופת הפריימריז. כמו שפיר, הוא אינו מחזיק רכב.

אין זכות לפרטיות. ח"כ גילאון (צילום: פייסבוק מפלגת מרצ)
אין זכות לפרטיות. ח"כ גילאון | צילום: פייסבוק מפלגת מרצ

יו"ר המפלגה לשעבר שלי יחימוביץ' מפרסמת באתר האינטרנט שלה את הצהרת ההון שלה בכל כנסת, ועשתה כך גם בכנסת הנוכחית. יחימוביץ' מחזיקה במחצית הזכויות מדירתה בתל אביב שרכשה ב-2001, יש לה חסכונות של 471 אלף שקלים וגם חובות של 229 אלף שקלים.

ח"כ חיליק בר חושף את הצהרת ההון שלו בכל שנה - אין בבעלותו דירה, ויש לו רכב פרטי בשווי 40 אלף שקלים.

ח"כ גילאון: "איש ציבור מפקיע מידיו את הפרטיות"

ח"כ אילן גילאון ממרצ היה אחד משבעת הח"כים היחידה בכנסת הקודם שהיו מוכנים לחשוף את הונם. "ברגע שאדם מחליט להיות איש ציבור - הוא מפקיע מידיו את הפרטיות. אישי ציבור מקבלים את שכרם מהציבור, ולכן, עליהם לנהוג בשקיפות מלאה ולהצהיר על הונם בפני כל מאן דבעי", כתב גילאון. בית משפחתו בו הוא מתגורר, שנרכש ב-1986, שווה היום שלושה מיליון שקלים, והוא קיבל דירה בירושה באשדוד בשווי 900 אלף שקלים. יש לו חסכונות בשווי 650 אלף שקלים ובבעלותו רכב פרטי.

פורשת מהפוליטיקה: "תודה על האמון" (צילום: ורדי כהנא)
היחידה מיש עתיד שחשפה את הונה - ח"כ קול | צילום: ורדי כהנא

ח"כ תמר זנדברג, גם היא ממרצ, חשפה בתחילת הקדנציה שלה כי יש לה כמה מאות אלפי שקלים בקופות גמל, בבעלותה מכונית פרטית והיא משלמת 6,000 שקלים בחודש כשכר דירה - כי אין בבעלותה דירה.

אחת המפלגות ששקיפות והמלחמה בשחיתות הביאו אותה להישג המשמעותי שהשיגה בבחירות היא יש עתיד בראשות השר לפיד - אך מבין כל 19 הח"כים של המפלגה רק עדי קול הסכימה לחשוף את הונה: תיק השקעות עם פחות ממאה אלף שקלים, ואין בבעלותה דירה. ח"כ חנא סוייד מחד"ש פרסם כי ההון שלו מוערך ב-2.5 מיליון שקלים המורכבים מקרקע ובית מגורים, והסכום לא כולל את החסכונות שלו.