שינוי מעמיק בחברה הישראלית מצריך תהליך ארוך וסיזיפי: בריאיון מיוחד ל"תכנית חיסכון" במלאת שנתיים לאישור המלצות הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי שבראשה עמד, אמר הפרופ' מנואל טרכטנברג כי כבר כיום רואים את ההמלצות מיושמות בשטח - אך שהמשך התהליך עשוי לקחת עוד זמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדבריו, ועדת טרכטנברג עשתה את שלה: "ביום שהצגנו את הדוח לממשלה דאגתי להבהיר ששינוי עמוק לא קורה כתוצאה מעבודת וועדה אלא מעבודה מתמשכת של ממשל. זה תהליך ארוך ולא פשוט, אין פה ניצחונות בזק. דרושה עבודה סיזיפית ארוכה".

פרופ' טרכטנברג טוען כי כבר כיום רואים חלק מההמלצות אותן גיבש יחד עם חבריו לוועדה, מיושמות בשטח: "חוק חינוך חובה חינם לילדים בגילאי 3-4 כבר קיים, השינוי במיסוי ועוד. עם זאת, אנחנו עדיין לא שם - והדרך ארוכה. כולנו צריכים להירתם להמשך המהלך ההיסטורי הזה".

"המחאה החברתית אמנם כבר לא קיימת ברחובות יותר - אך רוחה עדיין מנשבת בכל נושא חברתי וכלכלי שעולה לסדר היום. אני בטוח שראש הממשלה, שר האוצר והשרים האחרים מחויבים להמשיך בתהליך הזה", הוסיף.

"עם קרנית פלוג, בנק ישראל בידיים טובות"

הד"ר קרנית פלוג (צילום: בנק ישראל)
"כלכלנית מצוינת". פלוג | צילום: בנק ישראל

בהמשך דבריו, התייחס הפרופ' טרכטנברג, שסירב לכהן בתפקיד נגיד בנק ישראל למינוי הנגידה החדשה ד"ר קרנית פלוג: "מדובר בכלכלכנית מעולה, אני מכיר אותה זמן רב. שירתנו יחד בהרבה מסגרות כולל בוועדה שעמדתי בראשה. היא מקצועית, ישרה ודרכי הנועם בהן היא מתנהלת מבורכות. בנק ישראל נמצא בידיים מצוינות".

הפרופ' טרכטנברג השתתף הבוקר בטקס מיוחד במשכן נשיא המדינה, בו חנך יחד עמו, עם שר החינוך ועם מושל מדינת טקסס ריק פרי, את מיזם הקמת "אוניברסיטת השלום" בנצרת: "הולכת לקום בנצרת שלוחה של אחת האוניברסיטאות הטובות בארה"ב - טקסס A & M. היא תשרת את כל התושבים באזור אבל תהיה מוקמת בנצרת - עם כל הסמליות שבדבר".