ברקע הסערה הציבורית בעקבות ההחלטה להעלות את מס ההכנסה באחוז נוסף, מתייחס הערב לראשונה שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ להחלטה, למניעיה ולהשלכותיה. "אנחנו מייצבים קו הגנה על כלכלת ישראל", הוא אומר בראיון מיוחד ל"אולפן שישי". "אנחנו שלוש וחצי שנים שומרים על ישראל מפני המשבר הכלכלי הגלובלי הכי קשה מאז הקמת המדינה. כאן אין אבטלת המונים כמו במדינות אחרות. מדוע? כי אנחנו נוהגים בתעוזה ובאחריות תקציבית".

"חייבים להבין שאם לא ננהג באחריות ובתבונה - מה שקורה בספרד ויוון, יקרה גם פה", מבהיר שר האוצר ומתגונן: "הכלכלה הישראלית במצב טוב יחסית לאמריקה ולאירופה. המטרה שלנו היא לשדר לעולם כולו שאנחנו נמשיך לשמור על כלכלת ישראל".

"אני מקווה שאנחנו לא צפויים לגזירות נוספות", מבטיח שטייניץ. "נוציא מיליארדים מהחברות הזרות שפועלות בישראל. אני לוקח בחשבון גם את חברות דירוג האשראי, ואנחנו אחת המדינות היחידות במערב שלא הורידו לה את דירוג האשראי".

נתניהו: "הצעדים מדודים והכרחיים" 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב לחבילת הגזירות הכלכליות שעליהן הוחלט, ואמר כי "הצעדים הם מדודים והכרחיים מול המשבר הכלכלי העולמי. נגבה יותר ממי שיש לו יותר, ונגבה פחות ממי שיש לו פחות. לא ננהג כמו מדינות אחרות שבחוסר אחריות הביאו על עצמן גירעונות ענק, מיתון מתמשך, ופיטורים המוניים".

עוד הוסיף נתניהו, כי "לא נשמע לקולות של הפופוליסטים חסרי הניסיון וחסרי האחריות שאומרים שהמדינה יכולה להוציא כסף בלי חשבון ובלי כיסוי. גישה זאת הביאה לריסוק של כלכלות רבות, לאבטלה במימדי ענק, ולמצוקה חברתת קשה. צעדים כמו חינוך חינם מגיל שלוש, בניית הגדר ולעצירת המסתניים וחיזוק הביטחון, עולים כסף. שלוש שנים וחצי אנחנו מנהלים באחריות את את הכלכלה הישראלית ונמשיך לעשות זאת".

הבוקר הודיע משרד האוצר על העלאה מתוכננת של מס ההכנסה הקיים ב-1%, ועל הרחבתו של "מס העשירים". חבילת הצעדים הכלכליים יובאו לאישור בישיבת הממשלה על תקציב שנת 2013 ביום שני הקרוב.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ הודיעו היום על החלטתם להעלות את מס ההכנסה ב-1%, שתחול על המשתכרים 8,870 שקלים - מהלך שצפוי להניב לקופת המדינה כ-1.2 מיליארד שקלים. כמו כן, הודיע משרד האוצר על ההחלטה להרחיב את "מס העשירים", שיוטל על המשתכרים בסכומים של 800 אלף שקלים ומעלה בשנה. נמסר, כי ההחלטה על העלאת המס שונתה לסכום הנוכחי - במקום מיליון שקלים, כפי שנקבע בתחילה.

אחר הצהריים הודיעה סיעת "ישראל ביתנו" על תמיכתה בצעדים הכלכליים שגיבשו שטייניץ ונתניהו - שיובאו לאישור הממשלה בישיבה שעניינה תקציב המדינה לשנת 2013, ותיערך ביום שני הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק