מפעל נגב קרמיקה, ארכיון (צילום: פלאש 90)
מפעל נגב קרמיקה, ארכיון | צילום: פלאש 90

בית הדין לעבודה בבאר שבע הקפיא היום (ראשון) את פיטוריהם של 138 עובדי מפעל נגד קרמיקה, והורה לעובדים ולהנהלת המפעל לשבת למשא ומתן. בעוד שבועיים יתקיים דיון נוסף בבית הדין.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נציגת המפעל טענה בדיון כי מכתבי הפיטורים הוגשו "בלב כבד" מתוך כוונה להבריא את החברה שנמצאת לדבריה במצב קשה. הנציגה פסלה את הטענה לפיה תכנית הבראה תוביל לייעול והוסיפה כי פיטורי העובדים אינו צעד טקטי אלא כורח המציאות.

"תכנית ההבראה שהוצגה מובילה להפסד של מיליון שקלים. החלטנו לתת ניסיון אבל הגענו למסקנה שצריך לוותר על המסלול הזה כי קיבלנו כתף קרה מנציגי העובדים. המפעל הוא חלק מחברה שלמה שמועסקים בה 700 עובדים, וכדי להציל את כולם אין ברירה אלא לסגור את המפעל שאין לו תקומה".

ארמונד לנקרי מההסתדרות מסר בתגובה להחלטת בית המשפט: "ההחלטה הייתה צפויה, אני מקווה שהמו"מ יתקדם וישא פרי. אנחנו באים בתום לב למומ ולא כמו הנהלת המפעל כדי להבריא את המפעל לעשות תוכנית התייעלות במינימום פגיעה בעובדים כדי שהמפעל יצמח ומשגשג שוב". יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות הבניין, מסר כי בהסתדרות "מרוצים מההחלטה. נקיים משא ומתן רציני עם ההנחה לפתרון המשבר הקשה שהמפעל הגיע אליו".

צרפתי. "לוחצים אותנו לקיר" (צילום: חני בריגע)
צרפתי. "לוחצים אותנו לקיר" | צילום: חני בריגע

העובדים מנגד טענו כי הפיטורים מהווים צעד בריוני ודרשו לחזור למשא ומתן עמם. ביום שישי קיבלו 138 עובדי המפעל מכתבי שימוע לקראת פיטורים, בהם נכתב כי "למפעל אין זכות קיום" ועל כן "הנהלת החברה קיבלה החלטה קשה לסגור את המפעל". העובדים שמעו על הפיטורים בשעה שהגיעו לעבודה בבוקר, שם הופתעו לראות שהשער חסום על ידי מאבטחים.

יעקב צרפתי, יו"ר ועד העובדים, אמר אז כי ההודעה התקבלה ב"הפתעה גמורה" ולדבריו, "ההנהלה החליטה שאנחנו לא רלוונטיים עבורם והם נתנו לכולם מכתבים בלי להודיע מראש כדי ללחוץ אותנו לקיר בבוקר לפני שבת".

צרפתי הסביר כי במהלך המשא ומתן דרשה ההנהלה לפטר 34 עובדים ולהוריד את התנאים של העובדים המאוגדים בהסכם קיבוצי. הדרישה הזו נדחתה, ומשהבינה ההנהלה כי זה הקיצוצים לא יעברו על ידי העובדים הם החליטו לפטר את כולם.