המו"מ בין העובדים להנהלת במפעל נגב קרמיקה התפוצץ? עשרות עובדים הפגינו היום (שלישי) מול הכניסה למפעל בירוחם, שרפו צמיגים ועצרו הוצאת סחורות מהמפעל, לאחר שלטענתם ההנהלה ניתקה עמם קשר מאז יום ראשון. כמו כן, הם טוענים שההנהלה מוציאה סחורות במהלך המשא ומתן ובניגוד לסיכום בין הצדדים ולהוראות בית הדין לעבודה. "מה שהיה פה ביומיים האחרונים הוא קטסטרופה", אמר אחד המפגינים.  

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ביום שני הקרוב יופיעו הצדדים מול בית המשפט בניסיון להגיע להסכמות, ובית המשפט יידרש גם לסוגיית הוצאת הסחורה לאחר שהעבודה במפעל הושבתה לצורכי משא ומתן בין נציגי העובדים להנהלה. בית הדין לעבודה נתן אישור חריג להוציא משטח המפעל סחורה ספציפית שהוזמנה מראש, למקומות ייעודים בלבד, אך לטענת עובדי המפעל ההנהלה הוציאה סחורות שאסור היה לה להוציא. 

מפעל נגב קרמיקה, ארכיון (צילום: פלאש 90)
"מה שהיה פה ביומיים האחרונים- קטסטרופה" | צילום: פלאש 90

"הבוקר גילו עובדי המפעל כי בכוונת ההנהלה לנקות את המפעל לגמרי מסחורה ולהעבירו למתחמים אחרים שבבעלותה", נמסר בהודעת ההסתדרות. "זאת בניגוד מוחלט למתווה המו"מ אשר מתנהל בין הצדדים". יוסי גל, אחד מעובדי המפעל שהשתתף בהפגנות טען כי ההנהלה אף הגבירה את הוצאת הסחורה: "מעל 20 משאיות יצאו מפה ביומיים האחרונים, בחודש שלם לא יוצאים מפה כל כך הרבה".

"הנהלת המפעל ניתקה קשר"

ביום ראשון החולף התכנסו נציגי עובדי מפעל "נגב קרמיקה" עם נציגי ההנהלה, משרד הכלכלה וההסתדרות בפעם הרביעית, במטרה להגיע להסכמות כבר במהלך השבוע הקרוב. בפגישה הקודמת כבר ננקב מספר המפוטרים הצפוי - 34 במקום 140 עליהם דובר תחילה - אולם בהסתדרות שאפו לצמצם מספר זה אפילו יותר. לטענת העובדים, ההנהלה לא יצרה עמם קשר מאז אותה פגישה.

לעובדים ולהנהלה ניתנה ארכה עד ליום ראשון הבא להגיע להסכמות, לאחר שלפני שבוע הוקפאו זמנית הפיטורים במפעל.

בשבוע שעבר טענה נציגת המפעל בדיון בבית המשפט כי מכתבי הפיטורים הוגשו "בלב כבד" מתוך כוונה להבריא את החברה שנמצאת לדבריה במצב קשה. הנציגה פסלה את הטענה לפיה תכנית הבראה תוביל לייעול והוסיפה כי פיטורי העובדים אינו צעד טקטי אלא כורח המציאות. "תכנית ההבראה שהוצגה מובילה להפסד של מיליון שקלים. החלטנו לתת ניסיון אבל הגענו למסקנה שצריך לוותר על המסלול הזה כי קיבלנו כתף קרה מנציגי העובדים", נימקה. "המפעל הוא חלק מחברה שלמה שמועסקים בה 700 עובדים, וכדי להציל את כולם אין ברירה אלא לסגור את המפעל שאין לו תקומה".

מהנהלת מפעל נגב קרמיקה נמסר בתגובה: "אנו מצרים על כך שבזמן שמתנהל מו"מ להשגת פתרון, בחרו ההסתדרות והוועד להפר את צו בית המשפט ולהפריע להוצאת הסחורה מהמפעל. נגב פעלה ותמשיך לפעול עפ״י הוראות בית הדין".