שבוע לפני, גם טיסת אל על התעכבה (צילום: דניאל נחמיה, חדשות)
פגישת מו"מ ראשונה מזה חודשים | צילום: דניאל נחמיה, חדשות

סנקציות נגד אל-על: המשבר המתמשך באל-על גורם נזקים כספיים גדולים לא רק לחברת התעופה אלא גם לרשות שדות התעופה, שהחלה לנקוט במספר צעדים חריפים נגד החברה - כך אנו מפרסמים הערב (שני) לראשונה. ברשות שדות התעופה הציגו בפני מנכ"ל אל-על שורה של 3 צעדים חדשים שבכוונתם להטיל על החברה, בין היתר עקב ההפסדים במיליונים הנגרמים גם לרשות בעקבות המשבר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ברש"ת מסרו שלא יעמיסו כבודה של נוסעים לטיסות אל-על עד שיידעו בוודאות שהטיסה יוצאת ובזמן. בנוסף, לא תינתן לאל-על גמישות בזמני ההמראות - אם החברה תרצה לדחות טיסה באופן משמעותי, יהיה עליה לקבל אישור חריג מרשות שדות התעופה.

נוסעים מחכים למזוודות (צילום: Sergio Delle Vedove, 123RF)
כבודה לא תועמס למטוסים? | צילום: Sergio Delle Vedove, 123RFעוד הוסיפו ברש"ת כי לא תהיה לאל-על כל עדיפות בשערי היציאה מנתב"ג, אליה היו רגילים נוסעיה שהיו יוצאים מן הטרמינל הישר אל המטוס, וכעת נראה שנוסעים בטיסות שיתעכבו ייאלצו לעלות לאוטובוסים בדרך למטוסים שיוצבו במקומות מרוחקים.

עיכובים בנחיתות ובהמראות (צילום: רויטרס)
נזקים של מיליונים בעקבות המשבר | צילום: רויטרס

בימים האחרונים, התקיימו מספר פגישות בין מנכ״ל רשות שדות התעופה, יעקב גנות, למנכ"ל אל-על. הערב נערכה פגישת מו"מ ראשונה בין נציגי ההסתדרות לנציגי חברת אל-על מזה חודשים. התקווה של כל הצדדים היא כמובן שהמשבר הזה יסתיים בהקדם האפשרי.

העובדים קיימו אסיפת חירום, בכירים בהנהלת החברה התפטרו

הבוקר קיימו חברי ועד עובדי החברה וחבריהם הטייסים אסיפת חירום, על רקע מאבקם של האחרונים בהנהלת החברה. כמה מהטייסים המשיכו אמש לעמוד על סירובם לעלות על הטיסות בתירוצים שונים, בזמן שכמה מעמיתיהם מוחים על צעדי ההנהלה ומתעדים את עצמם: "אנחנו מוכנים לטוס". אתמול פרסמנו לראשונה כי שבעה בכירים בהנהלת החברה התפטרו על רקע המשבר.

במכתב שנשלח לעובדי החברה נאמר כי "פרנסתם של מאות עובדים באל על נמצאת בסכנה במהלך השנה הקרובה". בהודעת הוועד אף צוין כי "הנהלת אל על לא סופרת את אלפי העובדים השקופים של אל על שמרוויחים שכר זעום".

בינתיים הטייסים ממשיכים לעמוד בסרובם שלא לעלות על הטיסות. בשיחות עם אחראי השיבוצים בחברת התעופה נשמע שניים מהטייסים בחברה כשהם טוענים לשלל סיבות שבגינן לא יוכלו להוציא אל הפועל מספר טיסות.

באחד המקרים, נשמע איש הציוותים מציע לטייס החברה להפעיל את טיסה 027. אלא שהטייס השיב: "לא יכול היום, לא נחתי מספיק, רק מחר. ממחר אני שמיש". לאחר מכן, סיפק הטייס הסבר מנומק יותר על סיבת אי כשירותו: "אני קיבלתי היום מכתב, אני צריך לנוח ממנו, זה הזמנה לשימוע".

טייס אחר שהתבקש לעלות על הטיסה שצפויה לשוב לקראת סוף השבוע, מצא סיבה שונה כדי לא לבצע אותה: "יש לי קורס RGT ביום שישי", טען. כשהוסבר לו כי קיים מועד אחר לקורס שעשוי להוציא אותו מכשירות, אמר: "אבדוק ואחזור אליך".