המשבר באל על מחריף: ועד עובדי החברה יצטרף לחבריהם הטייסים ויקיים הבוקר (שני) אסיפת חירום, וזאת על רקע מאבקם של האחרונים בהנהלת החברה. כמה מהטייסים המשיכו אמש לעמוד על סירובם לעלות על הטיסות בתירוצים שונים, בזמן שכמה מעמיתיהם מוחים על צעדי ההנהלה ומתעדים את עצמם: "אנחנו מוכנים לטוס". אתמול פרסמה לראשונה כתבת חדשות 2 עמליה דואק כי שבעה בכירים בהנהלת החברה התפטרו על רקע המשבר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במכתב שנשלח לעובדי החברה נאמר כי "פרנסתם של מאות עובדים באל על נמצאת בסכנה במהלך השנה הקרובה". בהודעת הוועד אף צוין כי "הנהלת אל על לא סופרת את אלפי העובדים השקופים של אל על שמרוויחים שכר זעום".

העובדים כתבו בהודעתם כי הנהלת החברה לא תאפשר כניסת כלי תקשורת בכדי לסקר את האסיפה. יו"ר מועצת עובדי אל על אבי אייזנר, אמר בתגובה לצעד כי "הנהלת אל על מנסה להסתיר מהציבור את האמת על מצבם של עובדי אל על ולכן הודיעה כי לא תאפשר סיקור תקשורתי של אסיפת החירום. הצנזורה שמפעילה הנהלת אל על לא תעצור אותנו במאבקנו למען אלפי עובדי אל על ולמען הבית היקר לכולנו חברת אל על".

"אני צריך לנוח"

בינתיים הטייסים ממשיכים לעמוד בסרובם שלא לעלות על הטיסות. בשיחות עם אחראי השיבוצים בחברת התעופה נשמע שניים מהטייסים בחברה כשהם טוענים לשלל סיבות שבגינן לא יוכלו להוציא אל הפועל מספר טיסות.

באחד המקרים, נשמע איש הציוותים מציע לטייס החברה להפעיל את טיסה 027. אלא שהטייס השיב: "לא יכול היום, לא נחתי מספיק, רק מחר. ממחר אני שמיש". לאחר מכן, סיפק הטייס הסבר מנומק יותר על סיבת אי כשירותו: "אני קיבלתי היום מכתב, אני צריך לנוח ממנו, זה הזמנה לשימוע".

טייס אחר שהתבקש לעלות על הטיסה שצפויה לשוב לקראת סוף השבוע, מצא סיבה שונה כדי לא לבצע אותה: "יש לי קורס RGT ביום שישי", טען. כשהוסבר לו כי קיים מועד אחר לקורס שעשוי להוציא אותו מכשירות, אמר: "אבדוק ואחזור אליך".

אמש הודיעה הנהלת החברה על ביטול טיסה 027 לבנגקוק והעברת טיסה נוספת שהיתה אמורה להמריא לארה"ב למטוס חכור. ההנהלה הוסיפה לטעון כי הדבר נגרם בשל סרוב הטייסים להוציא לפועל את הטיסות, אולם כמה מהטייסים תיעדו את עצמם תוך כדי שהם מעידים על זמינותם לקיים את הטיסה. "אני מוכן ומסוגל להוציא את טיסת אל על לבנקקוק או לניו יורק מעבר לתכנון השעות החודשי שלי", אמר אחד מהם. "כך גם הייתי מוכן להוציא את טיסת 001 אמש, אך איש לא פנה אליי".

בעקבות המשבר: 7 בכירים באל על התפטרו

מוקדם יותר דווח כי שורת בכירים באל על הודיעה על התפטרותם, בהם בין היתר הטייס הראשי של החברה, עידו שרון, וכן מנהלי הציים והטייסים הראשיים של ציי 737, 747 ו-767. סך הכל הודיעו עד כה שבעה בכירים על התפטרות, כשלטענת גורמים בחברה, המהלך בוצע על רקע המשבר המעמיק בין הנהלת החברה לוועד הטייסים. לדברי הגורמים, שבעת הבכירים היו בתווך בין הצדדים - מצד אחד אמורים לשתף פעולה עם ההנהלה ומצד שני הם חלק ממצבת הטייסים. בשל כך לטענת הגורמים, הם החליטו על הצעד החריג שגורם לזעזוע נוסף לחברה.

שבוע לפני, גם טיסת אל על התעכבה (צילום: דניאל נחמיה, חדשות)
מחר: אסיפת חירום של עובדי החברה | צילום: דניאל נחמיה, חדשות

מאל על נמסר בתגובה כי "ההתפטרות היא עדות נוספת ללחץ שמנסה להפעיל יו"ר ועד הטייסים על ההנהלה. התפטרותם תיכנס לתוקף בעוד 3 חודשים". לעומת זאת, בוועד הטייסים דחו את הטענות ואמרו: "אנו מצרים על כך שמנכ"ל החברה, במקום לחזק את אמונו עם מנהליו הבכירים המתפטרים בהמוניהם בשבוע האחרון, בוחר להאשים באופן חסר שחר טייסים מסורים בוועדות משמעת ושימועים, ואחר כך מצפה מהם להירתם על אף שהוא משבש במתכוון טיסות מדי יום על חשבון מאות נוסעים".

עיכובים בנחיתות ובהמראות (צילום: רויטרס)
שיבושים בלוח הטיסות | צילום: רויטרס

החרפה נוספת במשבר נרשמה אתמול כשמנכ"ל אל על זימן היום שישה טייסים לשימועים, בחשד שרימו בשעות הטיסה שרשמו, דהיינו דיווחו שהמטוס יצא לדרך לפני שהוא התנתק מהשרוול. בעקבות ההתפתחויות, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורון זימן ללשכתו היום בשעה 18:00 את נציגי הוועד וההנהלה באל על, בניסיון לפתור את המשבר בחברה.