השריפה בחיפה (צילום: שרון באום)
מדובר בהצתה? השריפה בחיפה | צילום: שרון באום

רשות המסים פרסמה היום (שלישי) את רשימת היישובים שתושביהם יקבלו פיצויים על הנזק שנגרם בשל השריפות שפרצו - לאחר שקבעו כי מדובר בהצתות ככל הנראה על רקע לאומני. אך כעת בנציבות הכבאות ובמשטרה טוענים כי לגבי חלק מהיישובים שברשימת רשות המסים - שלושה מהם - טרם נקבע באופן רשמי כי אכן מדובר בהצתה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ברשימה שפירסמה היום רשות המסים נכללו גם גילון, טלמון וחיפה, כמקומות בהן הצתה גרמה לשריפה. אך כעת, עולה מבדיקה כי בנציבות הכבאות וההצלה לא הועברה עדיין חוות דעת סופית ורשמית שמתייחסת לשלושה.

בנציבות מעריכים כי בעניין הישובים גילון וטלמון, בסופו של דבר אכן תהיה קביעה כי מדובר בהצתה, אך הבעיה שהעיקרית מתמקדת כעת בשריפה בחיפה. אמנם ישנם מספר ממצאים המעלים חשד שהשריפה הגדולה החלה בעקבות הצתות בכמה מוקדים, החקירה מורכבת ורחוקה מסיום. גורם בכיר שמעורב בחקירה אמר היום שהדילמה גדולה, וייתכן אפילו שבסופו של דבר לא יהיה ניתן לקבוע אף פעם בצורה רשמית את סיבת השריפה.

השריפה בטלמון (צילום: כבאות יו"ש)
השריפה בטלמון | צילום: כבאות יו"ש

במקביל, הביעו גם במשטרה תמיהה על הקביעה של רשות המסים שמדברת על שריפות שנגרמו מהצתה על רקע לאומני, שכן אף חקירה שעוסקת בשריפות הללו טרם הסתיימה, וממילא לא נמסרה שום חוות דעת סופית על המניע הלאומני.

"על מנת להפריך שמועות ולהימנע ממתן נתונים שאינם מבוססים וחלקם אף מטעה את הציבור ברצוננו להבהיר כי נכון לעת הזאת ישנן מספר רב של חקירות פתוחות בנושא הצתת שריפות", מסרה המשטרה בהודעה רשמית. "נדגיש כי עצם קיומה של חקירה אינו אינדיקציה לקיומה של עבירת הצתה. אנו מבקשים להבהיר כי אין להתייחס להודעות על מעצרים או דיווחים על טיפולים חקירתיים, כאל הודעות על מסקנה חקירתית".

מדובר בנזק מלחמה

הבוקר פרסמה רשות המסים הודעה בה היא מכירה בחלק מאירועי השריפות כנזק הזכאי לפיצויים, לפי חוק מס רכוש וקרן פיצויים. "בימים האחרונים פרצו ברחבי ישראל שריפות רבות, אשר בחלקן גרמו נזקים רבים לרכוש", נכתב בהודעה. "מכלול המידע שהתקבל ברשות המסים ממשטרת ישראל ומנציבות כיבוי האש עולה כי, נכון למועד זה, מסקנת גורמים אלה הנה כי אירועי השריפות במקומות שיפורטו להלן, הן הצתות מכוונות שעולה בהן חשד סביר כי מקורן בפעולות איבה".

שנה לגל השריפות: חוזרים להריסות (צילום: דוברות כיבוי אש)
השריפה בנטף | צילום: דוברות כיבוי אש
הנזקים בחלמיש
הנזקים בחלמיש | צילום:"לאור כך, המסקנה המתבקשת שבמקומות אלו ניתן לקבוע כי מדובר בנזק מלחמה כהגדרתו בחוק מס רכוש וקרן פיצויים, או כי מדובר בפגיעת איבה כהגדרתה בחוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, אשר אלו מזכים בפיצויים על פי החוק", סיכמו ברשות המסים. המקרים שמפורטים במכתב הם: מושב טל-אל, זכרון יעקב, דולב, גילון, חיפה, נירית, נטף ונווה צוף - חלמיש .