השריפה בחיפה
השריפה בחיפה | צילום:

אחרי גל השריפות - שלב הפיצוי: הבוקר (שלישי) פרסמה רשות המסים הודעה בה היא מכירה בחלק מאירועי השריפות כנזק הזכאי לפיצויים, לפי חוק מס רכוש וקרן פיצויים. ברשות המסים הבהירו כי השריפות בחיפה, בזכרון יעקב, בחלמיש וגם בנטף הן הצתות - ככל הנראה על רקע לאומני. עם זאת, המכתב מכיר רק במספר אירועים מבודדים. גורם במשטרה מתח ביקורת על הודעת רשות המסים ואף טען בנוגע לשריפה בחיפה כי לא הסתמכה על חוות דעת משטרתית בטרם הקביעה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"בימים האחרונים פרצו ברחבי ישראל שריפות רבות, אשר בחלקן גרמו נזקים רבים לרכוש", נכתב בהודעה. "מכלול המידע שהתקבל ברשות המסים ממשטרת ישראל ומנציבות כיבוי האש עולה כי, נכון למועד זה, מסקנת גורמים אלה הנה כי אירועי השריפות במקומות שיפורטו להלן, הן הצתות מכוונות שעולה בהן חשד סביר כי מקורן בפעולות איבה".

823065
צילום:

המקרים שמפורטים במכתב הם: מושב טל-אל (20.11, 02:00), זכרון יעקב (22.11, 11:30), דולב (22.11, 20:30), גילון (23.11, 00:00), חיפה (24.11, 10:00), נירית (24.11, 15:00), נטף (25.11, 15:00) ונווה צוף - חלמיש  (25.11, 22:50).

נזקי השריפה בחלמיש (צילום: כב"ה יו"ש)
נזקי השריפה בחלמיש | צילום: כב"ה יו"ש

"הנזק יוכר כנזק מלחמה"

"לאור כך, המסקנה המתבקשת שבמקומות אלו ניתן לקבוע כי מדובר בנזק מלחמה כהגדרתו בחוק מס רכוש וקרן פיצויים, או כי מדובר בפגיעת איבה כהגדרתה בחוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, אשר אלו מזכים בפיצויים על פי החוק", סיכמו ברשות המסים.

ומה בנוגע ליתר השריפות? "לגבי יתר אתרי השריפה הבדיקה מול גורמי הביטחון וכיבוי אש טרם הסתיימה ו/או לא ידוע לנו על נזקים, וככל שיתקבלו בהמשך ממצאים חדשים אשר מצביעים על פעולת איבה ולנזקים שנגרמו לרכוש, הרשות תעדכן רשימה זו בהתאם".

דליקת הענק בנטף (צילום: רויטרס)
דליקת הענק בנטף | צילום: רויטרס

על אף הודעת רשות המסים, גורם במשטרה אמר לחדשות 2 Online בנוגע להכללת חיפה ברשימת היישובים, כי קביעה חד משמעית שמדובר בהצתה. "נכון, יש חשד להצתות, אבל עד היום אין עצורים", אמר הגורם. "אין ממצאים בשטח שיכולים להצביע על סבירות שמדובר בהצתה. העניין עדיין בחקירה ועדיין אין לנו מסמך או חוות דעת רשמית מידי כיבוי אש שמצביע על כך שזו הצתה. רשות המסים לא הסתמכה בקביעה שלה על חוות דעת משטרתית".

"עד סוף השבוע יועברו מקדמות"

שר האוצר משה כחלון כי כינס הבוקר את הנהלת משרד האוצר ואת נציגי משרדי ביטחון הפנים, הפנים, משרד ראש הממשלה ומשרד הביטחון להערכת מצב נוספת בחיפה, על רקע השריפות באזור. "בשבוע שעבר עמדנו בפני מבחן גדול" אמר כחלון בחיפה. "הודות למערכות הביטחון נמנע אסון בנפש אך נגרם נזק גדול לרכוש. בתים שלמים נשרפו או ניזוקו, וכרגע יש המון בתים שלא ראויים למגורים".

"כבר בשבוע שעבר התחלנו לפעול מבחינת מס רכוש, ועיריית חיפה כבר סרקה את כל הבתים", הוסיף השר. "נכון להיום, מעל 500 בתים כבר נסרקו על-ידי מס רכוש. עד סוף השבוע, אלו שנגרם להם נזק יחלו לקבל מקדמות משמעותיות. אלה שלא יכולים לחזור לבתיהם, יקבלו מקדמות בסך 2,500 שקלים לנפש. אנחנו גם ערוכים לפתרון של דיור חלופי לאלו שלא יכולים לשוב לביתם".