איך תכנים פוליטיים של מפלגת כולנו נכנסים לתוך כנסים של זוכי מחיר למשתכן? חברי המפלגה נשלחים לכנסים מקצועיים של זוכי התוכנית, הם באים במטרה להסביר איך המערכת של תוכנית עובדת, ועל הדרך מכניסים מסרים ממש כאילו יצאו מקמפיין הבחירות של מפלגתו של כחלון.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

תוכנית מחיר למשתכן היא תוכנית ממשלתית, אבל בקמפיין הבחירות הזה היא הפכה לקלף תעמולה מרכזי של שר האוצר כחלון. כעת מתברר שהמסרים האלה לא נשארים רק על הבמה הפוליטית, אלא עוברים גם לפגישות המידע המקצועיות עם זוכי התוכנית.

במפגש שנועד ליידע את זוכי התוכנית במודיעין - שאורגן ללא כוונה פוליטית, הגיע יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן. "באנו לעשות טוב לזוגות הצעירים", אמר פולקמן, על אף שהבטיח מספר פעמים כי לא בא ממטרה פוליטית וטוען במפגש: "לא באתי לראות מי מצביע לי ומי לא".

למרות זאת בדבריו יש גם מעין איום מרומז אבל ברור: אם מפלגת כולנו לא תהיה בממשלה הבאה - המשך התוכנית בסכנה. "תהיה עוד הגרלה עוד חודש, ועוד שלושה חודשים ועוד חצי שנה", מסביר פולקמן. אז נשאל האם זה יימשך גם אם הממשלה תתחלף, לכך הוא עונה: "אני לא יכול להבטיח מה יהיה אם אני לא נמצא שם. כי אם בנט יהיה שר הוא בוודאי יבטל את זה".

באירוע דומה באשקלון, שרת השיכון והבינוי יפעת שאשא-ביטון הגיעה והתחילה את המפגש בהבטחה: "אנחנו אמנם נמצאים רגע לפני בחירות, אבל זה לחלוטין לא כנס בחירות". אבל גם כאן התעמולה הפוליטית נכנסה לכנס מקצועי. "הצלחנו להוריד את מחירי הדיור", מתגאה השרה, "אנחנו כאן בשבילכם. יש הרבה מאוד בעלי אינטרסים שלא רוצים שהדבר הזה יישאר ויימשך".

האמת על התוכנית (צילום: חדשות)
האמת על התוכנית | צילום: חדשות

למרות הטקסטים האלה, דוח בנק ישראל מעמיד בסימן שאלה את התועלת של מחיר למשתכן אל מול העלות האסטרונומית שלו העומדת על 5 מיליארד וחצי שקלים. לפי אותו, דוח מתוך כ-60 אלף זוגות שזכו בזכאות לקנות דירה - רק כ-18 אלף מימשו זכאותם.

עוד מתריע הדוח: עד סוף השנה ימסרו בסך הכל רק 6800 דירות בלבד. הבנק אף מזהיר כי הביקושים בשוק צפויים רק לעלות, והממשלה כשלה בהעלאת מספר התחלות הבנייה.

אבל על זה לא מפריע לדף המסרים של חברי כולנו. שר האוצר כחלון שם הרבה מהז'יטונים שלו על התוכנית שהבטיחה לזוגות הצעירים דירה. הוא מבין שאם התוכנית תיתפש ככישלון, הדבר ייתרגם לאובדן קולות בקלפי.

תגובת מפלגת כולנו: "האמת צריכה להיאמר: ללא מפלגת כולנו, תוכנית מחיר למשתכן בסכנה. מועמדי המפלגות האחרות אמרו זאת באופן מפורש והתחייבו לבטל את המהפכה שיזמנו. הזוגות הצעירים ומשפחותיהם מבינים זאת".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו