מחאה במפעל, ארכיון (צילום: חדשות 2)
מחאה במפעל, ארכיון | צילום: חדשות 2

פתרון למפעל שסבל מחרם ואיים בסגירה: שר הכלכלה אלי כהן הודיע היום (שלישי) כי נמצא פתרון שימנע את סגירת מפעל פניציה. לדבריו, גובש הסדר עם אנשי המקום ולפיו הם יקבלו מענק של 15 מיליון שקלים שיאפשר שקט תעסוקתי לחמש שנים ובתמורה ההנהלה תתחייב שלא לפטר עובדים. במקביל, נמצא פתרון גם לבעיית התעסוקה בשבת לפיו העבודה תתבצע על ידי "גוי של שבת".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפני שבועיים פרסמנו במהדורה כי התחדש חרם הצרכנים של נציגי חסידות גור נגד מפעל פניציה שבירוחם המעסיק 240 עובדים משום שהוא מעסיק בשבת. גורם בכיר במפעל אמר כי "אם הממשלה לא תתערב - 240 עובדים ילכו הביתה".

שר הכלכלה אלי כהן ממפלגת "כולנו", הודיע היום על גיבוש הסדר שיפתור את המשבר והציע פיתרון לסוגיית השבת במפעל. עוד הבהיר השר כי "מי שישתף פעולה עם החרם הזה (יקבים וחברות משקאות) נדאג לשלול ממנו תקציבים".

ההנחיה של ראשי החסידות הגדולה הייתה שלא לקנות בקבוקים שמיוצרים על ידי המפעל המתמחה בייצור בקבוקי זכוכית. לטענת אנשי החסידות, כיוון שאי אפשר לעצור את פעילות התנורים במפעל, העובדים נאלצים לעבוד גם בשבת. בתקופה האחרונה נעשו מאמצים רבים להגיע להסכמות בין הצדדים על מנת להביא לסיום החרם, אך הדברים לא הבשילו לכדי פתרון עד לזה שעליו נודע היום כאמור.

מהנהלת פניציה נמסר: "אנו מודים לשר הכלכלה מר אלי כהן, למשרדו ולראשי הערים ירוחם ודימונה על הסיוע הצמוד והתמיכה אותה אנו מקבלים. מדובר באישור אי החזרת מענק שניתן לפניציה ממרכז ההשקעות על תכנית שהוגשה כבר ב-2010, צעד מוערך המסייע להמשך קיומה ולפעילותה של פניציה בירוחם. עם זאת יודגש כי לצערנו לא הושג עדיין הסדר בסוגיית השבת מול חסידות גור וזאת למרות המתווים הרבים שהוצעו והמאמצים הרבים המושקעים בעניין, גם כאן אנו פועלים ללא לאות עם כלל הגורמים למציאת המתווה המתאים לכל הצדדים וכן בסיוע שר הכלכלה וצוות משרדו".