טבק לגלגול. התייקרות דרמטית (צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות)
המס על הטבק יעלה | צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות

שר האוצר כחלון חתם רשמית על העלאת המס על טבק לגלגול - כך פורסם הערב (רביעי) לראשונה בתוכנית חיסכון. הצו ייכנס לתוקף כבר מחר בבוקר.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

החתימה של שר האוצר מגיעה לאחר שבג"ץ אילץ את כחלון לייקר את הטבק למרות התנגדותו. במקביל, כנראה כדי להמתיק את הגלולה, חתם כחלון גם על צו להפחתת מחיר הפחם לחברת החשמל במהלך שיאפשר למתן את העלייה המתוכננת בתעריף לצרכנים.

מהמיזם למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן, שעתרו לבג"ץ באמצעות עו"ד אפי מיכאלי, ומההסתדרות הרפואית שהצטרפה כידיד בית המשפט נמסר הערב: "זהו רגע חשוב במערכה נגד העישון. הרגע הזה הגיע אחרי מאבק ממושך ועיקש מצד אנשי מקצוע בתחום הבריאות וארגוני החברה האזרחית שנאבקים בנגע העישון. כולם כאחד הציגו חזית אחידה ועקבית אל מול האינטרסים של חברות הטבק הפועלות נגד בריאות הציבור.  גם ברגע הזה אפשר רק להצטער על כך שהיה צורך להגיע עד בג"ץ כדי ששר האוצר ישכיל לעשות את הדבר הנכון, ויישר קו עם מה שבכל אירגוני הבריאות בעולם כבר מבינים - מס על מוצרי טבק מציל חיים. המבחן עובר כעת ליישום בשטח, ואנחנו, אחרי שנלמד את הצו לעומקו, נמשיך לעקוב כדי לוודא שהמס על הטבק לגלגול אכן משווה למס על סיגריות ושגורמים אינטרסנטים לא פועלים למסמס את ההישג ההיסטורי הבריאותי הזה, שנועד למנוע התמכרות של צעירים ובני נוער להרגל הקטלני".

בתחילת החודש קבעו שופטי בג"ץ פה אחד שעל שר האוצר להפעיל את סמכותו ולהטיל באופן מידי מסי קניה שווים על מוצרי טבק לגלגול ועל סיגריות רגילות. בכך קיבלו השופטים את עמדת העותרים, המיזם למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן. מייד לאחר החלטת בג"ץ, כחלון נמנע מחתימה על הצו ומסר כי הוא "מבקש ללמוד את ההחלטה".

שר האוצר כחלון (צילום: הדס פארוש, פלאש 90)
שר האוצר כחלון | צילום: הדס פארוש, פלאש 90

השופטת ברק-ארז ציינה שה"מדיניות" של שר האוצר שלא להטיל מסים נוספים היא "אינה מילת קסם הפוטרת את הרשות המבצעת מהחובה לנהוג בשוויון או לבחון טענות רציניות בדבר השלכה שלילית של החלטתה על זכויות, במקרה זה הזכות לבריאות". לדבריה, "שיקול דעת רחב אינו פטור מהחובות שמטיל המשפט הציבורי".

מהמיזם למיגור העישון שעתר לבג"ץ נמסר כי אלה יהיו המחירים הממוצעים לאחר השוואת המס:

• חפיסת טבק לגלגול של 30 גרם שעולה כיום 32 שקלים תעלה 61.
• חפיסה של 40 גרם שעולה כיום 43 שקלים תעלה 81.
• חפיסה של 50 גרם שעולה כיום 53 שקלים תעלה 102.

לפני כשבועיים הודיעה פרקליטות המדינה לבג"ץ שהיא לא תתנגד להעלאת המיסוי על הטבק לגלגול, למרות התנגדותו הנחרצת של שר האוצר משה כחלון - דבר שיצריך שינוי חקיקה ואישור של הכנסת. הסיבה המרכזית להעלאת המס היא היעדר שוני מבחינת הנזק הבריאותי שגורם הטבק לגלגול לסיגריות הרגילות, שעליהן כבר יש מיסוי גבוה יותר.

"ייתכן והשוואה זו תשליך על האוכלוסייה שבחרה לצרוך את המוצר הזול יותר", נכתב בהודעה מטעם המדינה. עוד נכתב בהודעה כי אם לא ינתן על כך אישור מהכנסת בתוך חודשיים - הצו ייפקע. במידה והאישור הצפוי יינתן - בג"ץ יחייב את כחלון לחתום על הצו שיורה על העלאת המס.