מוצרי החלב שבפיקוח עומדים להתייקר (צילום: חדשות 2)
מוצרי החלב שבפיקוח עומדים להתייקר | צילום: חדשות 2

מוצרי החלב שבפיקוח עומדים להתייקר: המדינה הודיעה היום (שישי) לבג"צ כי ניתן להעלות את המחירים של מוצרי החלב שבפיקוח למרות התנגדותו של שר האוצר משה כחלון. על רקע העתירה של חברת "תנובה" מסר היועמ"ש: "לא ניתן לנמק עוד את אי העלאת המחירים".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בתשובת המדינה לעתירת חברת "תנובה" לבג"צ, היועץ המשפטי לממשלה הבהיר כי לא ניתן יותר להגן על עמדת משרד האוצר ועל התכניות להעביר מתווה שיימנע את התייקרות המחירים, בשל הבחירות הקרובות. "בהעדר נימוק שיצדיק בשלב זה את אי קבלת המלצת ועדת המחירים, המדינה מסכימה לצו מוחלט", מסר היועץ.

המשמעות היא קבלת העתירה של תנובה וייקור המחירים של מוצרי חלב מפוקחים כמו גבינה לבנה, חלב טרי, גבינה צהובה וחמאה. מטעם היועמ"ש נכתב כי "להחלטה בדבר פיזור הכנסת יש השלכה ממשית על יכולתם של השרים להשלים את הליכי החקיקה במסגרת המועדים שנמסרו לבית המשפט".

שר האוצר כחלון (צילום: הדס פארוש, פלאש 90)
המחירים יתייקרו למרות התנגדות כחלון | צילום: הדס פארוש, פלאש 90

בקיץ האחרון "תנובה" עתרה לבג”צ על רקע סירובו של כחלון לחתום על ייקור מוצרי החלב שבפיקוח, למרות המלצתה של ועדת המחירים. הוועדה המקצועית המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות טענה כי יש לייקר את מוצרי החלב המפוקחים ב-3.4%, ומאז פרסמה הוועדה המלצה נוספת לפיה שיעור ההתייקרות צפוי להגיע לכ-6%.

תנובה טענה בדיון בכנסת כי נגרם לה נזק של כ-200 מיליון שקל בשנים 2017-2018 בשל הסירוב לייקור. כמו כן, למרות תשובת המדינה לעתירה הבוקר, בג"צ ככל הנראה יצטרך להכריע באופן סופי בסוגיה הזו בדיון שיתקיים בסוף החודש.

במשרד היועץ מדגישים כי תהליך החקיקה נעצר מפאת הקדמת הבחירות, עוד בטרם התקיים דיון ציבורי במשמעויות המתווה ובהערות הציבור לתזכיר החוק. "יש לעבור עוד כברת דרך משמעותית עד להשלמת התהליך, ולא ניתן בשלב זה לנמק עוד את אי-העלאת המחירים בטענה לתנודתיות המחיר", מסרו מטעם היועמ"ש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו