גל ההתייקרויות נמשך (צילום: חדשות 2)
גל ההתייקרויות נמשך | צילום: חדשות 2

אחרי העלאת מחירי הטבק לגלגול, בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ אישר הבוקר (שני) להעלות גם את מחירי מוצרי החלב שפיקוח ב-3.4% בהסכמת המדינה למרות התנגדותו של שר האוצר כחלון שמסר: "אלמד את פסק הדין ואתייחס אליו בהמשך".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בג"ץ הדגיש שקיבל את החלטתו בהסכמת המדינה: השופטים עוזי פוגלמן מני מזוז ואלכס שטיין קיבלו את עתירתה של חברת תנובה והורו לשרי האוצר והחקלאות לאמץ את המלצת ועדת המחירים מחודש מרס 2018 להעלות את מחירם המרבי של מוצרי החלב המפוקחים בשיעור של 3.4%.

שופטי העליון קבעו פה אחד כי בהתאם לחוק הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, השרים מחויבים להורות על תיקון צו הפיקוח למוצרי החלב המפוקחים בהתאם להמלצת ועדת המחירים, אלא אם מתקיימים נימוקים מיוחדים. המלצת הוועדה נבעה בין היתר בעקבות עליית מחיר החלב הגולמי, בהתאם להוראות חוק הפיקוח וחוק תכנון משק החלב.

שר האוצר כחלון (צילום: הדס פארוש, פלאש 90)
שר האוצר כחלון | צילום: הדס פארוש, פלאש 90

בית המשפט קבע כי במקרה זה אמנם היו כוונות להנהיג רפורמה עתידית בשוק החלב, שהייתה צפויה להביא להפחתת מחיר החלב הגולמי, אולם נוכח פיזורה של הכנסת והבחירות הקרבות - הרפורמה לא הבשילה ולא עוגנה בחקיקה הקיימת. לכן נפסק כי בעת הנוכחית, ובהיעדר נימוק מיוחד לסטות מהחלטת ועדת המחירים, הדין מחייב לקבל את המלצתה להעלות את מחירי מוצרי החלב המפוקחים, בהתאם לעלייה במחיר החלב הגולמי.

בכך קיבלו שופטי העליון את עמדת המדינה שהייתה מנוגדת לעמדת שר האוצר, לפיה בנקודת הזמן הנוכחית יש להורות על אימוץ המלצת ועדת המחירים. כחלון כאמור הסתפק בתגובה לקונית: "קיבלתי כעת את פסק דין מחירי החלב מבג"ץ. אלמד את פסק הדין ואתייחס אליו בהמשך".

בקיץ האחרון תנובה עתרה לבג"ץ על רקע סירובו של כחלון לחתום על ייקור מוצרי החלב שבפיקוח, למרות המלצתה של ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות, שטענה כי יש לייקר את מוצרי החלב המפוקחים ב-3.4%, ומאז פרסמה הוועדה המלצה נוספת לפיה שיעור ההתייקרות צפוי להגיע לכ-6%.

מחברת תנובה נמסר כי החליטה להעלות את המחירים אחרי פסח: "תנובה קיבלה את החלטת הבג"צ, תפעל לאורה ומצפה משרי האוצר והחקלאות לחתום על צו המחירים בהתאם להחלטה. לאור הקרבה לחג הפסח החליטה תנובה, כי לאחר חתימת השרים על צו הפיקוח, היא תדחה את יישום ההעלאה עד לאחר החג". עוד נמסר כי "על אף שכבר במועד זה זכאיות המחלבות לעדכון מחיר נוסף בשיעור של 3.2%, החליטה תנובה לא לממש את זכאותה לעדכון זה עד לתום 2019 וזאת, מתוך ציפייה שהממשלה תשלים את הרפורמה במשק החלב באופן שמחירי החלב יירדו לטובת הציבור כולו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו